Hifi

Publikováno 9. května 2019 | Miroslav Láb

0

V jednoduchosti je síla

Třetím testovaným přístrojem litoměřické firmy SPaudio v našem časopise je předzesilovač P1, přičemž v S&V 2/19 jsme představili D/A převodník D1, v březnovém vydání zase zesilovač A400.
Model SPaudio P1 je v principu jednoduché zařízení, vestavěné do stejné skříně jako u převodníku D1. Skříň je seskládána z čistě obrobených panelů z hliníkové slitiny a slouží jako integrovaný chladič. Čelní panel, bočnice, ale i vložený zpevňovací a stínicí panel mají tloušťku 10 mm. Na čelním panelu je pouze tlačítko síťového vypínače a dva knoflíky přepínání vstupů a regulace hlasitosti. Tyto tři funkce lze ovládat i na dálku standardním hliníkovým ovladačem Apple. Musí to být ale jiný ovladač než pro převodník (na dálkovém ovladači je k dispozici málo tlačítek), a tím se situace na stole komplikuje. Navíc se ovladače, pokud je neoznačíte, snadno pletou a trochu to zvyšuje adrenalin. Popisy na čelním panelu předzesilovače jsou čistě gravírované!
Předzesilovač disponuje pouze linkovými nesymetrické vstupy a výstupy. Konstrukce P1 striktně odděluje oba kanály, čtyři vstupy se přepínají osmi miniaturními relé. Dva navzájem oddělené výstupy mají v signálové cestě zařazena čtyři ochranná relé. Vlastní aktivní obvody předzesilovače konstruktér umístil na jediný plošný spoj, ale oba kanály jsou konstrukčně naprosto nezávislé. Obvody předzesilovače jsou řešeny jako operační zesilovače, avšak osazené diskrétními součástkami s koncovými stupni pracujícími ve třídě A, předzesilovač je proto v provozu mírně teplý. V každém kanále je v aktivních obvodech předzesilovače celkem 24 tranzistorů a jeden operační zesilovač – ten je zapojen jako DC servo. Napájení předzesilovače zajišťuje ve skříni dispozičně oddělený napájecí zdroj, který má jeden síťový transformátor určený pro Standby provoz a větší transformátor vyhrazený pouze pro napájení signálových obvodů. Za ním následují nízkošumové stabilizátory napájecího napětí. Regulaci hlasitosti má na starosti přesný potenciometr ALPS s motorovým pohonem pro možnost dálkového ovládání. Kromě linkových je k dispozici také sluchátkový výstup na 1/4″ zásuvce Neutrik umístěné na zadním panelu.
Regulaci hlasitosti řízenou dálkovým ovladačem musíte natrénovat. Prakticky se budete pohybovat v první polovině rozsahu regulátoru, rezerva zisku je velká a při nepozornosti si můžete z poslechovky udělat rockový klub (pokud to soustavy přežijí). Z uživatelského hlediska mě trochu mátla kontrolní LED napájení – ve Standby módu svítí a při provozu zhasne a svítí LED aktivního vstupu. Navíc, postavíte- li převodník na předzesilovač, musíte hledat, kde je vypínač (každý je jiný), a co je vlastně aktivní, u převodníku D1 při zhasnutém displeji naopak LED Power svítí: trochu mi to připomnělo měřicí elektroakustické přístroje Brüel & Kjar, u každého byl vypínač i kontrolka jinde. To je ale moje jediná výhrada. Stejně jako u převodníku D1 jsou i u předzesilovače na webových stránkách výrobce uvedena podrobná elektroakustická měření, a i ta jsou vynikající.

Netopýří ucho
Předzesilovač P1 se chová jako neutrální zařízení. Jeho zapojení do signálové cesty nemá pozorovatelný vliv; co do něj pustíte, to z něj také dostanete, je „bezcharakterně průchozí“. Jeho propojení s převodníkem D1 je optimální a propojovací kabely jsou spíš vhodným estetickým doplňkem, s minimálním zvukovým efektem. Reprodukce je vynikající, stejně jako ze samotného převodníku D1. Díky nízké výstupní impedanci nejsou ani zásadní problémy s připojením výkonového zesilovače.

Na čem se testovalo
Test proběhl s využitím následujících komponentů: BD přehrávač OPPO BDP-95EU, streamer TEAC NT-503, MacBook Pro 13 Retina, předzesilovače Accuphase C-265 a D/A převodník SPaudio D1, síťová pračka Accuphase, výkonový zesilovač Accuphase P-450, reproduktorové soustavy KEF R7. Jako testovací posloužily hudební soubory z NAS ve formátu FLAC a WAV (44,1–192 kHz/16–24 bit) a také alba Miles Davis: Tutu (Columbia, 1986), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), Antonio Forcione & Sabina Sciubba: Meet Me in London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim, 1998), Diana Krall: The Girl in the Other Room (Verve, 2004), Arild Andersen: Mira (ECM, 2013), John Coltrane: Blue Train (1957, 192 kHz/24 bit), The Rolling Stones: Let It Bleed (Virgin, 2012 Remastered), Anna Netrebko: Opera Arias (DG, 2003).

STEREOFONNÍ PŘEDZESILOVAČ SPAUDIO P1: 34 900 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑