Hifi

Publikováno 28. května 2019 | Pavel Víšek

0

Sympatický záklaďák

Renomé anglické značky Mitchell & Johnson zatím staví na hybridních elektrostatických sluchátkách, ale do počtu v jejím katalogu nejsou ani mladší stolní komponenty. Určitě to platí pro integrovaný zesilovač SAP-201V, jehož konstrukce zvyklosti základní třídy převyšuje.
Nižší „dvoustovková“ řada kromě zesilovače zahrnuje ještě dva zdroje signálu, z nichž jsme si zatím představili síťový přehrávač s vestavěným FM/DAB+ tunerem WLD+211T (S&V 9/18). Všechny její komponenty spojují tuhá šasi ze silného ocelového plechu, jež mají shodný rozměr, což usnadní stavbu domácích „věží“, nemluvě o tom, že vyšší sériovost snižuje výrobní náklady a není nutné hledat úspory jinde. Jako u dalších firemních modelů tvoří čelní panel jemně broušená hliníková deska, ovládací knoflík i tlačítka jsou kovové. Volit můžeme provedení s anodizováním v černé nebo přírodní barvě kovu.

Pečlivá konstrukce
Pohled na vnitřní uspořádání SAP-201V vzhledem k ceně mile překvapí. Zesilovač, který pracuje ve třídě AB, odpovídá koncepci dual mono. Napájecí zdroj umístěný ve střední části disponuje toroidním síťovým transformátorem (120 VA), který i přes malé rozptylové toky ještě stíní plechové pouzdro; usměrněné napětí filtruje baterie válcových elektrolytů se solidní celkovou kapacitou 18 800 µF, složená ze čtyř menších typů, které sice vyjdou dráž nežli dva kondenzátory se stejnou kapacitou, zato však vykazují nižší vnitřní impedanci i vyšší vybíjecí proud. Přehlédnout nelze ani pomocný napájecí zdroj s miniaturním transformátorem v provedení EI, který slouží k oddělenému napájení digitálních obvodů. Po stranách najdeme samostatné desky plošných spojů výkonových zesilovačů s diskrétně osazenými koncovými stupni, kde se o žebrované hliníkové chladiče dělí komplementární dvojice výkonových tranzistorů Toshiba 2SC5198 a 2SA1941 (každý s kolektorovou ztrátou 100 W). SAP-201V do osmiohmových reprosoustav umí trvale dodávat výkon až 2× 40 W (hodnota je ale vztažená ke kmitočtu 1 kHz, takže pro celé akustické pásmo bude o něco nižší), ale vzhledem k možnostem napájecího zdroje dosahuje dynamických špiček až 150 W (chybí informace pro jakou zátěž). Zapojení dále zahrnuje phono předzesilovač pro gramofony s MM přenoskami, který doplňuje stínicí kryt, a D/A převodník s obvodem Wolfson WM8761, podporující na vstupu signály PCM do 192 kHz/24 bitů.

Komfortní ovládání
Přehledně uspořádaný čelní panel se neobejde bez bílého fluorescenčního displeje s bodovou matricí, který potřebné informace zobrazuje do dvou řádků (nastavení hlasitosti a dalších parametrů zviditelňuje též graficky, což usnadňuje obsluhu z větší vzdálenosti). Ovládací knoflík je totiž multifunkční, slouží k elektronické regulaci hlasitosti (v rozsahu -80 až 0 dB) a po opakovaném stlačení ovládá ještě tónové korekce basů a výšek i vyvážení kanálů. Stejné možnosti pro obsluhu nabízí i malá jednoduchá „dálka“ s membránovou klávesnicí. Malá tlačítka pod displejem umožňují přímou volbu některého z šesti vstupů včetně Phono i čelního linkového pro osobní přehrávač – vstupy přepínají miniaturní relé. Z dalších prvků zbývá zmínit už pouze přepínač digitálních vstupů (volí mezi koaxiálním a optickým), sluchátkový výstup pro 6,35mm jack a tlačítkový vypínač v sousedství modré kontrolky, které by však potmě „slušel“ nižší jas. Na zadním panelu převažují zdířky pro konektory cinch s povrchovou úpravou odpovídající základní třídě (jsou pouze poniklované), jež kromě šesti vstupů (pěti analogových a digitálního koaxiálního) náleží výstupu pro monitorovací smyčku rekordéru. Do portfolia vstupů patří ještě digitální „optika“. Pochválit je třeba kvarteto robustních šroubovacích terminálů, které jsou pozlacené, izolované a poradí si s holými vodiči větších průřezů (do 4 mm2) i banánky. Výčet dalších prvků uzavírají zemnicí svorka pro gramofon a dvoupólová zásuvka pro napájecí kabel. Vzhledem k omezené výkonové rezervě SAP-201V potřebuje reprosoustavy s vyšší citlivostí (nebo nižší impedancí), ale když je tato podmínka splněna, nabízí čistý, kmitočtově vyvážený zvuk s plnými basy, který potěší velmi dobrou dynamikou i odpovídajícím prostorem hudební scény.

MITCHELL & JOHNSON SAP-201V: 10 490 Kč
Rivalové: Onkyo A-9130 (8 990 Kč; S&V 2/19); Pioneer A-40AE (10 900 Kč; S&V 9/18 + 1 a 2/19)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑