Hifi

Publikováno 6. června 2019 | Redakce

0

Americké reprobedny s evropským zvukem

Modelová série Signature obsahuje ucelenou sadu reproduktorových soustav pro domácí kino. Najdete v ní dva typy centrálních, jeden typ surroundových (stojanových), dva stojanové univerzální (použitelné jako hlavní i suroundové, model S15 jsme testovali v S&V 7/17 s verdiktem Vynikající) a tři sloupové modely pro použití jako hlavní reproduktorový pár k obrazovce, ale také pro stereofonní poslech. Testované reprobedny s netradičně stavěnou ozvučnici se pyšní certifikátem Hi-Res Audio a konstrukcí bassreflexu Power Port. A také excelentním zvukem.
Signature S55E patří svojí cenou do středu nabídky v této řadě, přičemž zvukem by mohly klidně pokukovat o třídu výše. K dostání jsou s umělou dýhou ve dvou barevných verzích – černé a bílé. Panely z MDF o tloušťce 16 mm na čelní i zadní stěně mají všechny rohy zaoblené, přičemž ve spodní části najdete mezeru, do níž ze dna ozvučnice ústí bassreflexový vývod. Aby nedocházelo k nežádoucím odrazům zvuku od podstavce, které by způsobovala příliš malá vzdálenost bassreflexu od dna, je na něm naproti vývodu umístěn kuželový, respektive hyperbolický nástavec, který zajišťuje rovnoměrný rozptyl zvukových vln do všech směrů pod ozvučnicí. Zvukové chování reprobeden tudíž ovlivňuje jejich vzdálenost od stěn pokoje, případně umístění do rohu místnosti. Ozvučnice je uvnitř vyztužená dvěma perforovanými příčkami a stěny má pokryté silnou vrstvou syntetického tlumicího materiálu. Nad výškovým měničem je v horní stěně zevnitř upevněn silný válcovitý disk, který zvyšuje její tuhost a omezuje rezonance. Skříně stojí na pevně přimontovaných nohách s pryžovými podložkami, takže nelze experimentovat s hroty nebo jinými doplňky (ostatně je ani nenajdete v příslušenství).
Měniče, olemované na čelní stěně plastovým rámem, pocházejí od stejného výrobce, basové mají polypropylenové membrány vyztužené slídou, výškový pak kalotu z terylenu a je osazen magnetickou mřížkou proti difrakci. Vnitřní propojení používá konektory fast-on a reprovýhybka na vnitřní straně terminálů má (až na jednu výjimku) svitkové kondenzátory. Pozlacené terminály dovolují bi-wiring připojení k zesilovači stejně jako použití banánků.

Zvládají i náročnou hudbu
Signature S55E jsem při poslechu především vystavil výzvě v podobě cédéček s akusticky snímanou klasickou a jazzovou hudbou, abych odhalil nedostatky v podání věrnosti nástrojů a prostorového, respektive stereofonního obrazu. V CD přehrávači se postupně vystřídala alba Mickey Hart (Planet Drum), Pavel Fajt a Jim Meneses (Songs for the Drums), Amy Winehouse (Back to Black) nebo Diana Krall (From This Moment On). Z beatové kolekce nesmělo chybět např. CD Dire Straits (Brothers in Arms) nebo Asmodeus (Past na Davida Kleinera). Veškeré nástroje i vokály mají naturální přednes, klapot dřevěných a dalších instrumentů na CD Mickey Harta zní s ukázkovou přirozeností, dvojice bicích souprav na CD Songs for the Drums je umístěna v poslechovém prostoru naprosto přesně a s náznakem třetího rozměru. Pouze u některých skladeb mi přišlo nejnižší pásmo poněkud důraznější. Přesvědčivě je podán i doprovod kanadské jazzové hvězdy Diany Krall, jejíž zpěv a klavír jen potvrzují dokonalý přednes středů a vokálů. To samé lze napsat i o Amy Winehouse, která spolu s Polk zpívá břitkým a nezaměnitelně zabarveným hlasem s dokonale podaným hudebním doprovodem. CD Brothers in Arms patří k nejlepším beatovým albům vůbec a pokud jste jej snad ještě neslyšeli, musíte tento nedostatek urychleně napravit. Na bednách Polk je zpěv pánů Marka Knopflera, Johna Illsleye i hostujícího Stinga (ve skladbě Money for Nothing) jednoduše bezchybný, stejně jako jejich kytarový doprovod. Metalové hudbě oddává basový fundament v reprodukci řádný říz a důraz.

Filmové zvuky
V domácím kině dokážou velké reproskříně se dvěma basovými měniči vytvořit bombastickou zvukovou kulisu. Skvěle podají jak průlet kosmické lodi červí dírou, tak i varhanní doprovod ve filmu Interstellar. Raketové zvuky z X-15 i start Gemini-8 ve filmu První muž mají silně zemětřesný nádech, to samé lze napsat i k dupotu dinosaurů ve slavném snímku Jurský park. Rovněž sci-fi Na hraně zítřka vás vtáhne do bitvy o záchranu lidstva před vesmírnými potvorami.

M. Zetek

POLK AUDIO SIGNATURE S55E: 16 990 Kč
Rivalové: JBL Arena 180 (16 990 Kč); Magnat Quantum 755 (15 889 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑