Video

Publikováno 27. června 2019 | Miroslav Werner

0

Ultrapokušení s BenQ

Tradiční výrobce DLP projektorů, firma BenQ, přichází na trh se dvěma novinkami – modely W2700 a W5700. Jsou zásadně odlišné jak vzhledem, tak výbavou. Společným jmenovatelem je především Ultra HD rozlišení a podpora HDR. My se nyní podívejme na dražší z nich, tedy model W5700.
Situace na trhu začíná být kolem 4K, respektive Ultra HD velmi příznivá a zároveň definitivně čitelná pro zájemce o upgrade domácího kina ze stárnoucího Full HD rozlišení. Highendové stroje zůstaly highendovými stroji, postupně se našlo pár výjimek, které atakovaly shora částku kolem 100 000 korun, LCD projektory s obezličkou posunu panelů, až se nakonec našly první, mírně podvyživené vlaštovky, které za cenu nemalých kompromisů dokázaly prodejní cenu stlačit tam, kam si nedávno netroufaly ani Full HD projektory. Stále ale chyběla solidní střední třída bez úlitby na výbavě. Nemusíme ani zdůrazňovat, že v této kategorii nenajdeme 4K rozlišení ve smyslu 4096 bodů na řádek, ale rozlišení definované jako Ultra HD, tedy „pouhých“ 3840 × 2160 bodů. Stejně tak zde nepotkáme u DLP tříčipové řešení a fyzické rozlišení bude u této technologie dosaženo čipem XPR – ten pro vykreslení skutečných nativních obrazových bodů využívá rozmítání zrcátek DMD čipu, který má ve skutečnosti rozlišení nižší. Vzhledem k tomu, že mezi zobrazením více bodů z jednoho mikrozrcátka beztak dojde k zatemnění, nijak to nevadí a rozlišení Ultra HD můžeme i v tomto případě nazvat nativním (přirozeným).

Nezapomíná na 3D
V případě BenQ W5700 se pak jedná o XPR čip s úhlopříčkou 0,47″ a se základním rozlišením 1920 × 1080, tedy Full HD, kdy každý bod na mikrozrcátkovém čipu musí vykreslovat čtyři body. Připomeňme, že ještě existují čipy 0,67″ XPR s vyšším rozlišením, ty však obvykle nejsou schopny 3D zobrazení. Je dobře, že model W5700 nezapomíná právě na stereoskopii. Ta, byť je již dávno na pouti směrem k dějinnému propadlišti, byla další podpůrným argumentem pro domácí projekci – 3D obrázky i z relativně velkých televizorů stále vypadají jako výhled oknem ponorky, zatímco projektor dokáže při vhodné instalaci a bytových podmínkách pokrýt většinu zorného pole a tak umocnit stereoskopický zážitek. S brýlemi komunikuje projektor pomocí protokolu DLP link, v balení přiloženy nejsou. Obnovovací frekvence při 3D zobrazení je v rozmezí 100–120 Hz, některé konkurenční projektory sice nabízejí až 4násobek, crosstalk však u W5700 nepozorujeme a ani přirozenost barevného zobrazení není špatná – včetně třeba červené, se kterou mají mnohé sekvenční brýle a 3D projekce problém.

Vysoce dynamický rozsah
I když překlad zkratky HDR zní v češtině poněkud nejapně, o to lepší jsou jeho výsledky. Zatímco první generace 4K projektorů, nebo lépe řečeno zobrazovačů, se potýkaly s absencí HDR zobrazení, BenQ W5700 patří mezi ty, které si s HDR poradí (konkrétně s HDR 10 s 10 bity na kanál), stejně jako s hybridním gamma logem a pokrývají 100 % barevného prostoru Rec.709/DCI-P3. Tolik papírové parametry, nicméně rozdíl je nutné vidět. A zažít. Dlužno říci, že zatímco jsem jako velký fanda domácí projekce vyčkával, zda se v nejbližší době na obzoru nezačnou vyskytovat 8K projektory, W5700 je prvním, který by mne s ohledem na kvalitu zobrazení, relativně nízkou cenu a také výbavu přesvědčil o tom, že dám šanci právě 4K.

Černý sametový elegán
Model W5700 je vyveden ve slušivé, matně černé barvě. Tedy v naprostém kontrastu s nižším modelem W2700, který působí poněkud korporátním dojmem. Černá skříň pohlcuje zbytkové světlo a nikam ho neodráží (i díky matnému povrchu). Na vrchu skříně nalezneme manuální ovládání lens shiftu, spolu s poměrem zoomu objektivu 1,6× se tak jedná o projektor, který bez problému umístíme v podstatě v jakkoli krkolomném domácím prostředí. Lens shift by mohl být motorizovaný a s paměťmi (stejně jako u rivala Epson EH-TW9xxxx), ale v dané kategorii to přece jen stále není úplně běžné. Jakkoli vítám v podstatě plnou sadu tlačítek pro ovládání osazenou přímo ve skříni projektoru, zvlášť když při instalaci projekce balancuji na štaflích, doporučoval bych designérům přesunout tlačítka na bok projektoru, stejně jako kabelové vstupy a výstupy. V mnoha případech je totiž vhodné zavěsit projektor co nejvíce k zadní stěně, ať už z důvodu co největšího obrazu, nebo čistě z estetických důvodů.
Přípojná místa jsou bohatá, včetně USB portů určených kromě jiného i pro napájení případných bezdrátových HDMI modulů, 3D synchronizačních vysílačů nebo dokonce multimediálních přehrávačů (pokud by obsah nezvládl přímo z USB přehrát sám projektor) či mini PC a také pro upgrade firmwaru. Analogové přípojky nečekejte. Těm je odzvoněno. Zahoďte prosím i notebooky a stolní PC s komponentním VGA výstupem. Nebo si k nim pořiďte USB videokarty či VGA2HDMI konvertory. Píšeme totiž 21. století. Basta, Ultra HD digitální šmytec!

Téměř kompletní tlačítkové ovládání a vstupy projektoru bychom uvítali spíše zboku.

BenQ jako multimediální přehrávač?
Dobře, multimediální přehrávač zní trochu nadneseně, v případě přehrávání z USB média máme k dispozici jen ty nejběžnější kodeky, mnohé projektory si však netroufnou ani na to. A k přehrávání záznamů třeba z mobilu nebo tabletu, pořízených před prezentací, postačí tyto funkce více než dobře. Menu souborů je přehledné a BenQ přehraje videa MPEG1, 2, MJPEG, H.263, stejně jako fotografie JPEG, PNG a BMP a dokonce i audiosoubory FLAC.
BenQ nikdy neházel na papír a do specifikací miliardovými parametry. Za což mu budiž neskonalý dík. Zkrátka plní, co slíbí. Jas projektoru 1800 ANSI lm je zcela dostatečný, stejně jako dynamický kontrast 100 000:1. Černá je, snad i díky DLP technologii, skutečně černá a šest segmentů barevného 100Hz filtru RGBRGB se snaží, seč a výseč může, skrýt případný duhový efekt a daří se mu to velice dobře. Čitelné filmové zrno pak už jen umocňuje zážitek, který přináší standardní, i HDR materiály z Ultra HD BD nosičů či streamovacích služeb. Vysoké hodnocení, které si projektor odnáší, dostává právě za kvalitu obrazu v Ultra HD, FHD, SD a 2D i 3D zobrazení. Doprovodná výbava je třešničkou na 4K dortu, bez ní by však výsledné dílo tak dobře nechutnalo.

BENQ W5700: 69 000 Kč
Rivalové: Optoma UHD65 (79 000 Kč), Epson EH-TW7400 (49 000 Kč), Epson EH-TW9400 (72 500 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑