Hifi

Publikováno 4. července 2019 | Michal Zetek

0

Designový všeuměl od audiofilského tvůrce

Marantz M-CR612 je all-in-one komponent, ke kterému (s nadsázkou) stačí připojit pouze reprosoustavy a nic dalšího už nemusíte dělat. Přístroj totiž dostal do vínku schopnost přehrávat a dekódovat prakticky všechny typy hudebních souborů (včetně hi-res kodeků) spolu s přístupem k internetu, jeho hudebním službám a samozřejmě internetovým rádiím. A nechybí mu ani CD mechanika.
Receiver je následovníkem úspěšného modelu M-CR611, i když se pochopitelně dočkal mezigeneračního vylepšení, má také vestavěný Sleep Timer a budík. Designová skříňka v černém nebo zlato-stříbrném provedení s bílým LED osvětlením disponuje rozměrným třířádkovým OLED displejem, který na přání zobrazí i hodiny, den v týdnu (anglicky) a také ID3 tagy ke skladbám, ale informace CD textu nikoliv. Ačkoliv jsem v úvodu naznačil, že již nic jiného k němu připojovat nemusíte, najdete na jeho zadní stěně širokou paletu konektorů pro další komponenty. Kromě linkové dvojice vstup/výstup s konektory cinch také dva digitální optické vstupy Toslink a dokonce výstup pro subwoofer. Z „počítačových“ konektorů pak ethernet pro propojení s modemem nebo domácím hudebním serverem NAS, pro flashovou paměť s hudebními soubory pak USB. Můžete ho propojit s domácí sítí i bezdrátově (wifi), pro síťové přehrávání má přístroj certifikaci DLNA. K propojení s chytrým telefonem nebo notebookem nechybí Bluetooth. Anténní konektor tuneru není klasický IEC 75 ohm, ale typ F, což je jediný správný anténní vstup pro digitální rádio. Na zadním panelu najdete i čtyři páry zlacených reproduktorových terminálů s možností zasunutí banánků. Marantz obsahuje celkem dva nezávislé stereofonní digitální zesilovače o stejném výkonu, proto je v manuálu zmíněna i možnost bi-ampingového připojení jednoho páru reprosoustav (jen to trochu kazí skutečnost, že zesilovače mají oddělené řízení hlasitosti). Síťová šňůra je odpojitelná.
Po propojení s domácí sítí můžete k ovládání použít i smartphone s nainstalovanou aplikací HEOS, která vám usnadní hlavně vyhledávání rádií na internetu a používání hudebních služeb typu Spotify, Deezer, Tidal, TuneIn apod. Internetové stanice si můžete rovněž ukládat do oblíbených položek, musíte však k tomu využít službu HEOS (ukládání a hledání předvoleb přímo v TuneInu nefunguje). FM přijímač společně s DAB disponuje 50 předvolbami, v HEOSU si uložíte dalších 200 internetových stanic.

Široké možnosti a solidní zvuk
Ovládacích prvků najdete na čelním panelu jen nutné minimum, o to víc je jich na dálkovém ovladači. Největší ovládací komfort ale nabízí mobilní aplikace, s níž je prohledávání internetových hudebních serverů, ukládání a vyvolávání internetových rádií z paměti mnohem komfortnější. Aplikace obsahuje i historii přehrávaných souborů pro jejich rychlejší vyhledání a opakované spuštění. Receiver jsem poslouchal s podlahovými reproustavami Shan SV-04. Přístroj má i s digitálními zesilovači kvalitní a čistý zvuk s potřebnou dynamikou a razancí i při vyšších hlasitostech. Stereo – fonní obraz je čistý a přehledný s dobrým zobrazením jednotlivých hráčů na scéně.

 

MARANTZ M-CR612: 17 990 Kč
Rivalové: Denon RCD-N9 (10 990 Kč); Rotel RCX-1500 (35 999 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑