Audio

Publikováno 29. července 2019 | Pavel Víšek

0

Cestovní sluchátka do kapsy

Firma Sony představila začátkem července nová sluchátka do uší WF-1000XM3, jež vedle bezdrátové platformy Bluetooth nabízejí také možnost aktivního potlačení hluku a zaslouží si proto plným právem přívlastek cestovní.
Příslušnost do VIP klubu cestovních sluchátek Sony potvrzuje už typové číslo. Komfortní bezdrátová sluchátka s mušlemi kolem uší WH-1000XM3 (S&V 3/19), která s firemní novinkou spojuje digitální technologie aktivního potlačení hluku (dále jen NC) se zázemím nového procesoru QN1e, patří ve své kategorii ke špičce. Inovativní řešení však představuje nasazení sofistikované elektroniky do intraaurálních špuntů, které jsou „opravdu bezdrátové“, bez kabelových propojek, ať už přiznaných nebo maskovaných do podoby nákrčníků. Nezbytný doplněk sluchátek samotných proto představuje transportní a dobíjecí pouzdro s hlavní baterií. WF-1000XM3 se vyrábějí ve dvou barvách, bílé a černé, s doplňky v barevných metalických tónech starozlaté, resp. měděné.

Padnou jako ulitá
Mezi základní konstrukční materiály sluchátek i pouzdra patří kvůli zachování co nejmenší hmotnosti celého setu plasty. Všechny části jsou přesně slícované, s promyšlenou povrchovou úpravou, třeba pouzdro padne do dlaně nejen díky zaobleným hranám, ale také „sametové“ struktuře povrchu. Pochvalu za zvládnutou ergonomii si zaslouží i samotné špunty. I když jsou poměrně velké, v uších výborně drží, protože jejich konstrukce nabízí v boltcích tři opěrné body i rovnoměrně vyvážené rozložení měničů, mikrofonů a elektroniky. Každý špunt je osazený dynamickým měničem (ø 6 mm), jehož membránu pohání neodymový magnet a k rychlé odezvě na špičky signálu přispívají také lehké kmitací cívky, navinuté poměděným hliníkovým drátem (CCAW). Prostor mezi měniči a ušními bubínky pomůže uzavřít některý ze sedmi párů ušních nástavců ze silikonové pryže – na výběr máme dva druhy provedení ve třech, resp. čtyřech velikostech. NC využívá technologii Dual Noise Sensor, jež má k dispozici dva páry měřicích mikrofonů: první vně sluchátek snímá okolní hluk, druhý vnitřní slouží pro jeho přesnější analýzu. Výsledek je přesvědčivý a v ničem si nezadá s potlačením ruchů u většího modelu WH-1000XM3. Mimo to mají sluchátka k dispozici další mikrofony, které je promění v plnohodnotný headset, případně sekundují hlasovému asistentovi Google Assistant a applovské Siri. Příjem hovorů i ovládání základních funkcí přehrávače lze řídit poklepem na dotykovou plošku na vnější straně pravého špuntu, obdobný senzor u levé mušle (de)aktivuje NC, případně režim Ambient Sound, který nás od zvuků z okolního prostředí úplně „neodřízne“.

Energie na celý den
Sluchátka WF-1000XM3 jsou uživatelsky navýsost přívětivá. Po vyjmutí z dobíjecího pouzdra se automaticky rozbliká modrá kontrolka, signalizující připravenost k párování. Rychlejší alternativu nabízí u kompatibilní techniky pouhé přiblížení dobíjecího pouzdra se zadokovanými sluchátky, jenž disponuje anténou technologie NFC. U nasazených sluchátek umožňuje opětovnou aktivaci rozhraní Bluetooth současné stlačení dotykových senzorů na obou špuntech. Bluetooth tu máme v mladší verzi 5.0, která zlepšila hlavně rychlost, kromě běžných profilů a standardního kodeku SBC se těší podpoře aspoň AAC, ale verze aptX, žel, chybí. Sluchátka se zapnutým NC vydrží v provozu až šest hodin, bez NC o dvě hodiny déle. Dobíjecí pouzdro umožňuje trojí dobití sluchátek, což je slušná zásoba energie i na delší cestu (k rychlému dobíjení jeho hlavní baterie slouží oboustranný port USB-C). Samotná sluchátka potřebují na plné dobití baterií 90 minut, ale už desetiminutová „rychlovka“ postačí na 90 minut provozu. K nastavení i plnému ovládání je třeba stáhnout aplikaci Headphones Connect, jež je k dispozici ve verzích pro iOS a Android; zpřístupňuje mj. křivky pětipásmového grafického ekvalizéru pro úpravu zvuku, tónovou korekci Clear Bass nebo funkci DSEE HX, vylepšující zvuk komprimovaného audia převzorkováním signálu. Výbava balení dále zahrnuje už jen dobíjecí USB kabel.

SONY WF-1000XM3: 6 499 Kč
Rivalové: opravdu bezdrátová intraaurální sluchátka s aktivního potlačení hluku na trhu zatím chybějí


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑