Hifi

Publikováno 5. srpna 2019 | Miroslav Láb

0

V jednoduchosti je síla!

Za dobu existence oboru hifi techniky se svět hodně posunul. Zatímco v jejích počátcích jste přístroje koupili „za rozumné ceny“, dnes se řada hifi a highendových přístrojů stává prestižní záležitostí. Mohou za to jak dražší materiály a součástky, tak i dokonalejší technologie. Přesto jsou při rozumném přístupu k dispozici téměř jednoúčelové audio komponenty, které splňují i nejvyšší uživatelské nároky, a přitom vás finančně nevyčerpají.
Anglická firma Musical Fidelity má od jara loňského roku kontaktní adresu ve Vídni. Jinak všechno zatím zůstalo při starém a nezměnil se ani český distributor. Přístroje série M2 patří k těm levnějším, ale seriózním komponentům se standardní šířkou 44 cm. Čelní panely jsou ze stejného hliníkového profilu, stejně tak i unifikované ovládací prvky jako u vyšších sérií modelů. Tím je navozen pocit solidnosti! My jsme si vybrali CD přehrávač M2scd a integrovaný zesilovač M2si. Oba přístroje mají pouze nezbytné vybavení bez (pro reprodukci) téměř zbytečných funkcí, Ovládají se jen ty základní. Síťové vypínače jsou pouze mechanické a oba přístroje není možné zapínat dálkovým ovladačem. Na druhou stranu zcela odpadly Standby napáječe, které jsou u levnějších aparátů zdrojem rušení.

Nic než CD
Šasi obou přístrojů jsou vyrobena z ocelových plechů. CD přehrávač má „pouze“ slotovou mechaniku a o to je jednodušší mechanické řešení, vyloučením suportu CD zásuvky se výrazně zlevnila konstrukce a vzrostla spolehlivost! Přehrávač umí přehrávat „pouze“ kompaktní audio disky, nemá ani zástrčku pro USB paměti. Zkrátka jednoduchost sama. Nicméně signálová elektronika je postavena na modulu StreamUnlimited high end, který je schopen zpracovat signál s rozlišením 24 bit/96 kHz, formáty MP3, WMA a FLAC a vzorkovací kmitočet je odvozen od generátoru řízeného krystalem, při zaručení minimálního jitteru. D/A převodník je osazen obvodem Texas Instrument PCM 1795 a ten umí zpracovat signál 32 bit/192 kHz. Pro reprodukci klasického CD formátu je vlastně signálová elektronika mimořádně předimenzovaná. CD přehrávač je napájen klasickým analogovým zdrojem se síťovým toroidním transformátorem s velkou výkonovou rezervou. Pořadí skladeb lze jako u většiny CD přehrávačů programovat dálkovým ovladačem, a to je snad jediná komplikovanější funkce těchto spartánsky jednoduchých komponentů.
Integrovaný zesilovač M2si je opět jednoduchost sama a je opět dostatečně výkonově předimenzovaný. Napájecí zdroj s velkým toroidním transformátorem má filtrační kondenzátory s celkovou kapacitou 20 000 μF. Elektronická část je umístěna na jediném plošném spoji a rozměrný chladič výkonových tranzistorů je umístěn uvnitř zesilovače. Zajímavá je předzesilovací část. Přepínač šesti linkových vstupů je elektronický stejně jako regulátor hlasitosti BurrBrown a je ovládán jednoduchým motorovým potenciometrem. Souběh obou kanálů je naprosto přesný. Výkonové stupně jištěné ochrannými relé na výstupu jsou osazeny vždy jedním párem komplementárních tranzistorů Darlington od firmy Sanken (160 W/15A). Kromě šesti vstupů má zesilovač i výstup pro záznam a výstup předzesilovací části. Univerzální dálkový ovladač řídí pouze hlasitost a přepíná vstupy, jeho druhá část ovládá CD přehrávač.
Mimořádně nízká výstupní impedance CD přehrávače zaručuje, že s výběrem signálových kabelů rozumné délky nemusíte ztrácet čas, na reprodukci mají minimální vliv. Repro dukce CD je detailní, s přesným frázováním a stabilní lokalizací. Charakter zvuku se nezmění ani při reprodukci hi-res záznamů z externího zdroje. Basy jsou dynamické a pevné, horní konec pásma neomezený a hladký bez zabarvení. Oba přístroje si perfektně rozumějí a považuji je za bezproblémovou volbu.

MUSICAL FIDELITY M2SCD: 25 980 Kč
MUSICAL FIDELITY M2SI:  25 980 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑