Multimédia

Publikováno 10. září 2019 | Miroslav Láb

0

Všestranný Korejec

Když jsem u prvního korejského vzorku „kombajnu“ Rose RS201 (S&V 6/19) huhlal, že občas přeskakuje do korejštiny, u novinky RS-350 jsem byl ještě rozpačitější! Málem jsem rozebral transportní karton, ale kromě externího zdroje, síťového kabelu a dálkového ovladače s bateriemi, v něm nic jiného nebylo. Žádný návod, ani grafická skládačka, nic! Na druhou stranu má přehrávač letošní ocenění RedDot a loňské ocenění IF Design, tak to snad nemůže být omyl.
Zapnul jsem přehrávač a nezmýlil jsem se, zase je na úvodním displeji korejština. Stačí do ní klepnout, displej je dotykový, a je tu nabídka i dalších jazyků, angličtinou jsem začal, naskočila volba země a časového pásma, po potvrzení si vyberete dostupnou wifi síť a je to! Pak už se na barevném displeji objeví první stránka návodu. Prolistujete se na jeho krátký reklamní konec a pro mě zajímavá pasáž o aplikaci Rose Connect pro mobily a tablety je trochu mlhavá, zvětšit se nedá, a tak nevím, jestli jsou nápisy provedeny latinkou nebo korejštinou. Stažená aplikace je korejská, tahle cesta zatím končí.
Ale zpátky k přístroji. Zatímco mi Rose hraje nastavené rádio Linn Jazz, a ne špatně, věnuji se popisu. Krásný plastový hranol má kromě perforací nad reproduktory na čelním panelu širokoúhlý barevný dotykový displej. Na horní straně přehrávače máme pouze naznačené dotykové body pro vypínač, Mute a ovládání hlasitosti. Jiné ovládací prvky přehrávač nemá. Na zadním panelu jsou zásuvky USB-A, micro USB (určená pouze pro servisní účely), slot microSD karty, sluchátkový výstup a zásuvka externího napáječe. Pochopitelně je k dispozici bezdrátová komunikace wifi a Bluetooth.
Na čelním panelu jsou umístěny dva vysokotónové systémy s 20mm vrchlíkovou membránou, dva středotónové reproduktory s 63mm vrchlíkovými membránami a dva pasivní zářiče pro nejnižší kmitočty. Bezdrátová komunikace zaručuje reprodukci z vašich úložišť DLNA, AirPlay a Bluetooth 4.1. Pochopitelně do zadních zásuvek lze vložit SD kartu nebo připojit USB zdroje – flashovou paměť či externí hard disk. Zvukové záznamy MP3, FLAC, včetně 352,8 kHz/24 bitů, reprodukuje přehrávač spolehlivě po síti i z externích zdrojů, v přehledu dekódovatelných formátů však nenajdete DSD. Ze záznamů lze vytvářet playlisty. Když už to tak pěkně fungovalo, byl indikován nový firmware. Risknul jsem to a spustil automatický upgrade, za tři minuty všechno fungovalo jako dřív a pravděpodobně se něco vylepšilo. Pouze časový údaj ukazoval Rose stále anglický, i když jsem evidentně v Praze, tak jsem posunul digitální ručičky o hodinu a bylo! K dispozici máte také budík s řadou funkcí timer a vypnutí.

Jak se postupně přehrávače vylepšují, zajímá mě čím dál tím víc jejich ovládací komfort. Než naběhne operační systém, chovají se jako elektronkové přístroje, ty také potřebovaly čas na nažhavení. Přestože jsem přehrávač vypnul v módu rádio, naběhne úvodní menu a tuner musíte znovu potvrdit, samo nenaběhne. Aspoň že si přehrávač pamatuje poslední poslouchanou stanici. Na druhou stranu máte možno si vybrat poslech z externích zdrojů, ze sítě, podcasty a reprodukci videa. Funkce RoseTube a RosePodcast nic nediskriminují, logicky přeskočí na YouTube a Podcast. Video na 12,7cm, byť širokoúhlém displeji, považuji spíš za informativní službu, u modelu RS201 vybaveném HDMI výstupem bylo využitelné podstatně praktičtěji. Vrátil jsem se k možnosti ovládat přehrávač mobilem nebo tabletem. Na iPhonu se ikona nastavení nevešla na displej, takže nic. Na iPodu se vešla a přes korejštinu se přes ikony všechno skvěle ovládá, až to bude v latince, bude to super! Navíc se objevila ikona Tidal, ale zatím nefunkční. Přehrávač lze z iPodu vypnout i zapnout.

Provozní poznámka: protože displej přehrávače je docela malý a spousta informací vyžaduje poměrně pevnou ruku, používal jsem jako podporu dlaně horní hranu přehrávače, jako levák jsem s tím neměl problém. Když jsem zvolil pravou ruku, občas jsem si nechtě zvolil funkci Mute nebo dokonce přehrávač vypnul. Některé funkce je proto nejpohodlnější vybírat dálkovým ovladačem a iPodem. Reprodukce je na stolní přehrávač příjemná, neagresivní a nedunící. Zkrátka Rose RS350 je tranzistorák současnosti

ROSE PREMIUM MEDIA PLAYER RS-350: 10 490 Kč
Rivalové: částečně Pioneer N-30AE (S&V 3/17; od 8 500 Kč); Dune HD Pro 4K (S&V 12/18; 7 890 Kč); Denon RCD-N10 (S&V 1/19; od 11 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑