Multimédia

Publikováno 3. října 2019 | Miroslav Werner

0

Zesilte si streaming!

Pod značkou BS Acoustic nalezneme na českém a slovenském trhu již 25 let různé zajímavé audio, multimediální, multiroomové a obecně zvukařské doplňky. Do redakce dorazil „digitální wifi zesilovač“, který bychom podle tohoto názvu řadili spíše mezi IT síťovou techniku: jedná se však o docela zajímavou krabičku, která umí vyřešit digitální audio v miniaturních proporcích.
Miniaturní skříňka ze škrábaného hliníku, která se v různých OEM obměnách vyskytuje na zahraničních aukčních serverech, obvykle naplněná právě digitálními koncovými stupni, skrývá v případě WA200 zajímavou přidanou hodnotu, a tou je síťová konektivita. Většina (i když výrazně levnějších) konkurentů se spokojí s tím, že nám dá na výběr mezi SD či USB úložištěm a Bluetooth streamingem. WA200 doplňuje navíc ještě LAN a wifi.

Co je vlastně digitální zesilovač?
Abychom nechodili kolem horké kaše a studených chladičů: digitálních zesilovačů, tedy takových konstrukcí, které převádějí energii do měničů (reproduktorů a reprosoustav) nikoliv spojitě ve třídách A, B či jejich kombinacích, ale pomocí PWM pulsů, je kolem nás více, než bychom čekali. Začaly se jimi zabývat již před lety i velmi věhlasné značky a dokázaly tuto skutečnost poměrně solidně marketingově prodat (například různé S-Master zesilovače apod.). Pro konstrukci typu WA200 má digitální koncový stupeň několik zásadních výhod. Jednak se obejde bez masivních chladičů, protože má vysokou účinnost a většina energie je vyslána do zátěže (reproduktoru) a také si z principu vystačí s poměrně velkým rozsahem napájecího napětí a nepotřebuje symetrický zdroj. To umožňuje využít sice poměrně „parní“, ale přece jen generický spínaný zdroj ve zvolené výkonové variantě a také umístit celý zesilovač do malé škatulky. Jelikož je dnešní generace konzumentů hifi celkem navyklá poslouchat nejen digitální zdroje signálu, ale i jejich digitální zpracování, pravděpodobně budou s poslechem poměrně spokojeni. Já hodnotím projev WA200 jako více než dostatečný pro účel, pro který ho výrobce nabízí, tedy multiroomové ozvučení a další typy domovních rozvodů a distribuce signálu (nejen v domácnostech, ale i v restauracích a barech atd.). Vnější i vnitřní konstrukce WA200 je provedena velmi čistě, výtku bych měl snad jen ke slícování jednotlivých dílů hliníkové krabičky, to však může být problém jen jednoho zápůjčního kusu. Pro hifi poslech na kvalitních reprosoustavách bych dal přednost separátním zařízením, tedy zesilovači klasické koncepce a digitálnímu streameru. Ale vzhledem k tomu, že se pohybujeme v kategorii kolem 5 000 Kč, beru své námitky zpět.

Co vlastně s wifi zesíkem dokážeme
Samotný aparát bychom měli chápat jako symbiózu dvou částí: jednak samotného koncového zesilovače, který poskytuje výkon až 2× 80 W do 4ohmové zátěže (zkreslení výrobce neuvádí), jednak streameru, který se stará o dodávání digitálních dat. Protože je WA200 přímo kompatibilní s protokoly AirPlay, DLNA, Qplay, UPnP a dalšími, není vázán na proprietární aplikace. BS Acoustic však doporučuje MUZO player a SMART sonix, které jsou s WA200 pravděpodobně nejkompatibilnější. Slučitelnost WA200 je obecně na docela vysoké úrovni a systém je poměrně otevřený, takže nebudu uvádět seznam podporovaných aplikací – vydal by na celý jeden odstavec této recenze – hledejte tedy spíše obráceně, zda vaše oblíbená streamovací aplikace podporuje výše uvedené protokoly pro přenos audio signálu po IP paketech, protože pak bude s WA200 pravděpodobně velmi dobře spolupracovat. K síti připojíme WA200 prostřednictvím wifi (do rychlosti 150 Mb/s) či LAN (do plně postačující „stovkové“ kabeláže). Zesilovač neobsahuje na rozdíl od konkurentů podporu pro Bluetooth, ti si však zase většinou neporadí s připojením k „dospělé“ IP síti, je tedy na nás, abychom volili vhodnou variantu, za mne, jako za „síťaře“, by volba padla spíše na WA200. V neposlední řadě, pokud nás omrzí streaming ať už BT nebo IP, k dispozici je i USB konektor pro mass storage zařízení.

Síťujeme
Jak uvádí a přímo předurčuje BS Acoustic, vzhledem k principu fungování IP streamingu a konstrukci WA200 lze využít více těchto „renderovacích“ zařízení na jediné síti, ty se tak dokážou podělit o jeden či více zdrojů hudby. A to jak lokální, tak na síti i na vnějším internetu. V multiroomové koncepci lze odeslat různý stream do odlišných koutů domu (MULTI) anebo nastavit synchro tak, aby přehrávaly v jednu chvíli totožný obsah (SOLO). Osobně bych uvítal ještě alespoň malý informační displej, ne nutně grafický, ale je pravda, že i tak je to v malé škatulce našlapáno již dost. Tedy až na ten Bluetooth, a některý uživatel může postrádat i slot pro SD kartu.
Pokud se chcete při konzumaci digitální streamované hudby oprostit od hromady jednoúčelových krabiček a nezaplatit za ně přinejmenším pětimístnou částku a ještě řešit ať už hned, nebo s výhledem do budoucna multiroomové zapojení, pak vás může WA200 oslovit a zastat ve vaší sestavě úlohu více dedikovaných komponentů.

BS ACOUSTIC WA200: 4 693 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑