Novinky

Publikováno 10. listopadu 2019 | Michal Zetek

0

Wired? Wireless!

Pokud jste doposud používali se svým mobilem kabelová sluchátka prostě proto, že skvěle hrají, a po zakoupení nového telefonu je najednou nemáte kam připojit, nemusíte se s nimi hned loučit. Bezdrátový adaptér české firmy Buxton z Říčan vám chybějící výstup s konektorem jack nahradí.
Minikrabička velikosti zapalovače, která umožňuje bezdrátově propojit obyčejná kabelová sluchátka se zdrojem signálu, je přijímač Bluetooth s digitálním zesilovačem a konektorem jack pro připojení sluchátek. Navíc má vestavěný mikrofon, takže poslouží také jako hands-free sada, která umí přijímat telefonní hovory. Nechybí trojice tlačítek, jimiž lze regulovat hlasitost, spustit nebo zastavit přehrávání, přijmout hovor a samozřejmě adaptér vypnout. K dobíjení vestavěného akumulátoru slouží micro USB konektor, nabíječku i kabel si musíte dodat vlastní. K přichycení na oděv slouží pružná klipsna à la propisovací tužka. Díky vyspělé verzi Bluetooth 5.0 má přenos signálu minimální energetické nároky, takže vestavěný akumulátor vydrží bez nabíjení opravdu dlouho (v režimu Standby až 120 hodin!). Spouštění, vypínání a párování se zdrojem signálu indikuje dvoubarevná dioda, Buxton dále oznamuje ženským hlasem do sluchátek, co právě provádí za činnost a zda nepotřebuje dobít. Když dosáhnete maximální hlasitosti, upozorní na to poměrně nepříjemným zapípáním do sluchátek.

Jak to hraje bezdrátově?
Technické parametry neuvádějí, jaký nadstavbový kodek BAA 100 používá, ale na přímý dotaz mi výrobce prozradil, že kromě základního SBC umí pracovat i s kodekem AAC. Maximální kvalitu přenosu z něj proto vytěží především majitelé produktů se symbolem nakousnutého jablíčka. Ostatní značky se musejí spokojit s parametrově horším SBC. Nutno ovšem dodat, že toto striktní omezení kvality je relevantní především při poslechu v ideálních podmínkách, respektive když do sluchátkového výstupu zapojíte něco hodně kvalitního, nahrávku budete mít zkomprimovanou v nějakém bezztrátovém formátu (např. FLAC) a při poslechu vás nebude rušit pouliční nebo jiný hluk. Při zkušebním provozu s mobilem Samsung Galaxy S4, GT-I 9506 (který podporuje kodek aptX, spojení tudíž muselo probíhat přes SBC) s nahrávkami ve formátu MP3 (320 kb/s), WAV, FLAC (24 bitů/192 kHz a 16 bitů/44,1 kHz) se jevil poslech sluchátek Koss Porta Pro stejně kvalitní z konektoru jack i z adaptéru. V nahrávkách (jazzových, klasických i populárních) nebyl ani u hi-res nebo bezztrátových formátů znát úbytek prakticky všech složek, detailů nebo dozvuků. Rozdíl jsem poznal snad pouze u nejhlubších tónů, které byly při drátovém propojení přece jen bytelnější. Za svoji cenu je Buxton BA 100 skvělá pomůcka pro každodenní používání.

BUXTON BAA 100: 395 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑