Multimédia

Publikováno 4. února 2020 | Michal Zetek

0

Skvělá bedna k televizi

Není to tak dávno, co měly televizory s CRT obrazovkou pořádnou skříň z masivu a vážily i šedesát kilo. S takovou bednou jste se mohli dočkat také poměrně kvalitního zvuku, byť monofonního. S nástupem plastu a plochých displejů to začalo jít s kvalitou TV zvuku z kopce. Přesněji řečeno, vznikl potenciál pro výrobu doplňkových reproduktorových sestav, nazývaných soundbary. Jeden z dražších od Sony představíme v následujícím profilu.
Opravdový filmový fanda samozřejmě dopřeje svému velkoplošnému zobrazovači i velký zvuk prostřednictvím AV zesilovače a multikanálového reproduktorového kompletu, ne každý však má na takovou instalaci finance a hlavně místo v obýváku. Zástupce v našem profilu sice není tak drahý jako nedávno testovaný Sennheiser Ambeo, ale i on patří mezi soundbary vyšší třídy. Výrobce k němu dodává ještě aktivní subwoofer a také jako doplňkové příslušenství (které si musíte dokoupit) dvojici aktivních surroundových reprosoustav, a to vše s bezdrátovým přenosem signálu. Bedýnky lze pověsit na zeď, soundbar pomocí konzoly v příslušenství rovněž. Vzhledem k jeho malé výšce však není problém s jeho umístěním pod televizor přímo na stolek. V podlouhlé ozvučnici se skrývají celkem tři širokopásmové reproduktory směřující dopředu, zadní stěna je uzpůsobena k připojení kabelů, i když soundbar pověsíte na zeď. Pro zapojování konektorů do zásuvek v šikmém výřezu však není dost místa na prsty. Připojit lze celkem tři HDMI komponenty (jeden může být televizor s eARC). U televizorů Sony Bravia lze použít funkci Bravia Sync, soundbar si pak automaticky vybere stejný zvukový režim jako televizor, včetně funkce Home Theatre Control. Pro televizi bez výstupu HDMI eARC má soundbar nachystán optický digitální vstup, anebo analogový vstup jack 3,5 mm. Hudební soubory můžete přehrávat z paměti připojené do USB portu. K domácí síti jej připojíte ethernetovým kabelem nebo bezdrátově přes wifi, a pak s ním můžete přehrávat i hudbu z vašeho počítače, respektive domácího serveru. Bluetooth adaptér je šikovná pomůcka nejen pro bezdrátové propojení s televizorem, ale také s vaším mobilem či sluchátky. Pokud si do mobilu instalujete aplikaci Sony Music Center, dostupnou na Google Play i App Store, můžete soundbar řídit mobilem a pro základní práci s komponentem se obejdete bez dálkového ovladače. Ten umí na druhou stranu řídit všechny funkce včetně prostorových efektů a práce s menu na obrazovce. Máte-li reprobox s hlasovým asistentem Amazon Alexa, můžete jej se soundbarem propojit a ovládat hlasově (anglicky). Samozřejmostí je dostupnost hudebního serveru Spotify a služby Chromecast.

Těžký a velkolepý zvuk
Soundbar zvládne dekódovat zvuk v LPCM, DSD, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos a Dolby Dual mono. Dále DTS, DTS-ES a DTS-HD. Z obrazových pak zpracuje 4K HDR, HLG, HDCP 2.2, Dolby Vison. Pro kultivaci zvuku přehrávaného např. z CD dostal funkci DSEE HX, která vylepšuje i komprimované nahrávky na kvalitu blízkou Hi-Res Audio. Celkem šest zvukových režimů můžete vybírat buď ručně, nebo nechat volbu na automatice. K rozšíření prostorového zvuku slouží režim Vertical S., s nímž uslyšíte zvuk nejen ve větší šířce, ale částečně bude přicházet i shora. Pro poslech v noci máte k dispozici režim Night, s nímž se omezí dynamické špičky, abyste nerušili sousedy při nočním sledování filmů, a režim Voice pro zlepšení srozumitelnosti dialogů. Poslech stereofonní klasické i jazzové hudby je se soundbarem skvělý, prostor a detaily dokáže přenášet stejně kvalitně jako klasické stereofonní reprosoustavy vyšší třídy. K důrazným basům jim dopomáhá subwoofer, režim Vertical S. dokáže rozšířit poslechovou scénu, aniž byste nabyli pocitu z nějakých laciných efektů. Filmové zvuky dokáže přenášet se vší razancí a bombastičností. Akční film Rambo: Poslední krev zaplaví výbuchy i krví vaší obrazovku, zoufalý řev zločinců pak i domácí kinosál, a vivisekci, kterou Sylvester Stallone předvádí na padouších, uslyšíte se všemi detaily. Vesmírné drama Ad Astra dostanete s dokonale fantastickými zvuky a efekty. Postarší snímek Microcosmos, jeden z prvních s čistě DTS zvukovou stopou na českém trhu, má se soundbarem perfektně širokou a naturalisticky podanou scénu s hmyzími přelety i souboji samčích zástupců broučí říše.

SONY HT-ZF9: 20 990 Kč
Rivalové: JBL BAR 5.1 (19 490 Kč); Samsung HW-Q80R (21 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑