Audio

Publikováno 9. března 2020 | Pavel Víšek

0

Hifi do kapsy pro vybíravější

Současnou generaci osobních hi-res přehrávačů čínská společnost Shanling Audio zpočátku profilovala na menší a cenově dostupnější modely, ale mladší přírůstek v katalogu M5s osloví i audiofily, kteří mají na zvuk vyšší nároky.
Firma Shanling Audio vznikla v roce 1988 v první zvláštní ekonomické zóně v Šen-čenu a v Číně patří mezi výrobce s nejdelší tradicí, na konkurenci osobních přehrávačů tamních mladších značek FiiO nebo iBasso Audio se však teprve dotahuje. Nabídku, jež začíná u „kolibřího“ modelu M0 (S&V 8/18), rozšířil M5s, který na pozici vlajkové lodi brzy vystřídá avizovaný přehrávač M6 (všechny spojuje firemní operační systém MTouch 2.0). Tělo z anodizovaného hliníku, jež lze vybírat ze tří barev (černá, titanově šedá nebo červená), ale i displej chrání před vznikem škrábanců jak vpředu tak vzadu tvrzené sklo se zaoblenými bočními hranami, což je efektní, ale ne vždy praktické řešení, protože na hladké ploše přehrávač snadno sklouzne.

Vytříbené zapojení
Přehrávač oproti dostupnějšímu modelu M2X (S&V 12/19) narostl o 27 mm do výšky, v horní části má také stejný barevný dotykový displej s úhlopříčkou 81 mm. Ten rozlišením 320 × 480 pixelů i velikostí v této třídě mírně zaostává, avšak zobrazuje vše potřebné včetně obalu přehrávaného alba. Škoda jen, že nahrávky ve vysokém rozlišení indikuje pouze ikona HR, ať jde namátkou o FLAC 44,1 kHz/ 24 bitů nebo třeba DSD128. Fyzické ovládací prvky tvoří multifunkční točítko v horní části pravé hrany, jež reguluje úroveň hlasitosti (v rozsahu 0 až 100), které při zatlačení zastoupí také vypínač. Ve vybrání na protilehlé hraně je dobře přístupná trojice tlačítek základních funkcí. O kus níž najdeme slot pro paměťovou kartu microSD (časem až do 2 TB), bez níž se neobejdeme, protože chybí volná kapacita vnitřní paměti pro ukládání audia. Další přípojky soustřeďuje dolní hrana přehrávače: dva sluchátkové výstupy, nesymetrický pro 3,5mm jack, který lze nastavit jako linkový, a symetrický pro čtyřpólový 2,5mm jack, zde doplňuje port USB-C, jenž vedle dobíjení slouží pro přenos dat, případně v režimu, kdy M5s představuje hi-tech zvukovou kartu připojeného notebooku či PC. Špičkový D/A převodník je totiž osazený dvěma mladšími obvody Asahi Kasei AK4493EQ v diferenciálním zapojení s přesnými „hodinami“ firmy KDS, který na vstupu podporuje signály PCM až do 768 kHz/32 bitů i jednobitové streamy DSD po 22,4 MHz (DSD512); u digitálního filtru lze vybírat z šesti průběhů. Formátová kompatibilita nemá slabé místo. Filtr typu dolní propust, jenž minimalizuje interakce mezi kanály, je osazený dvěma nízkošumovými obvody Texas Instruments OPA1612. Vlastní sluchátkový zesilovač tvoří dva rychlé operační zesilovače Analog Devices AD8397. Jeho výstupní výkon postačuje na vybuzení většiny sluchátek s výjimkou profesionálních. Podle impedance sluchátek můžeme zisk zesilovače volit ve dvou stupních (Low a High). Provedení přehrávače je pečlivé, klíčová místa na vícevrstvé desce plošných spojů dostala měděné stínění.

Baterie neztrácí dech
Bezdrátová rozhraní zahrnují Bluetooth ve verzi 4.2 se slušnou nabídkou kodeků (AAC, aptX i LDAC, s AAC a LDAC lze navíc data posílat oběma směry) a wifi. M5s podporuje protokol AirPlay a má rovněž certifikaci DLNA, ale v porovnání s cenově srovnatelnou konkurencí chybí přímá podpora účtů u hudebních služeb Tidal a Spotify, případně operační systém, který by umožnil jejich aplikace nahrát. Výdrž lithium-iontové baterie s kapacitou 3400 mAh je solidní. Se sluchátky s „venkovní“ impedancí 32 ohmů, buzenými z nesymetrického výstupu, vystačí až na 15 hodin přehrávání hudby ve formátech FLAC i DSD, u symetrického výstupu si zahrajeme o zhruba o devět hodin kratší dobu, což je stejně velmi dobrý výsledek. Vzhledem k ceně máme už příliš spartánské příslušenství, které se omezuje na dobíjecí a datový USB kabel. Shanling M5s potěší vyváženým neutrálním zvukem, který si rozumí s libovolným hudebním žánrem. Mezi jeho přednosti patří zvláště mimořádná čistota i vynikající mikrodynamika, řeč je samozřejmě o sluchátkovém poslechu zprostředkovaném kvalitním, nejlépe symetrickým kabelem, bezdrátové alternativy budou zvukovou kvalitou nutně pokulhávat.

SHANLING M5S: 11 990 Kč
Rivalové: FiiO M11 (12 990 Kč; S&V 12/19), iBasso DX160 (11 990 Kč; S&V 12/19)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑