Hifi

Publikováno 12. června 2020 | Michal Zetek

0

Moderna v retro kabátě

Minisystém nebo gramorádio? A k tomu ještě od výrobce, který se pohybuje v highendových sférách – kvalitou i cenou? A jak do toho zapadá retrosestava za devět a půl tisíce? Poněkud mnoho otázek pro tento přístroj.
Éru, kdy hifi vládl pevnou rukou analog s vinylem a hlavním stavebním materiálem na skříňky komponentů bylo dřevo, evokuje i vzhled tohoto systémku, který imituje dvojici (vlastně trojici) komponentů postavených na sebe. Ale zdání klame – materiálem na skříňku i reprobedny je sice dřevo (s třešňovou dýhou, ale může být i v černém provedení), skříňka je však jen jedna a schovává kromě gramofonového šasi a hodin s Timerem (který umí budit i uspávat) ještě tuner, CD přehrávač, samozřejmě zesilovač a také USB a Bluetooth (dokonce s NFC), bez něhož se dnes, jak vidno, neobejdou ani retro zařízení.
Plastový čelní panel kromě displeje s funkcí stmívání a dvojice knoflíků, které kromě hlasitosti slouží i k „ladění“ tuneru a výběru skladeb na CD či USB, nabízí i sluchátkový výstup s 3,5mm jackem. Na zadním panelu se kromě anténních konektorů a pružinových reprosvorek nacházejí také dva páry linkových konektorů cinch (stereofonní vstup/výstup), což se v dnešní plně digitální době již také moc nevidí. Po vybalení si musíte osadit horní víko na gramofon svépomocí, stejně jako vyřadit aretační šroub, který jistí gramošasi při transportu. Gramofon automaticky vrací raménko po přehrání desky, spustit na desku ho ale musíte sami, a nelze ani nastavit antiskating nebo jiné parametry jako u jednoúčelových přístrojů. Naproti tomu nabídne i rychlost pro přehrávání šelakových desek – 78 ot./min. Plastový talíř je opatřený pryžovými terčíky a dokonce i „stroboskopickým“ vroubkováním po obvodu, ke kterému však chybí patřičná lampa. Vzhledem k ceně je celkem logické i použití krystalové přenosky a řemínkového pohonu se stejnosměrným motorkem. Kromě safírového hrotu si k ní můžete dokoupit i diamantový (pro SP desky). Pod víkem gramofonu je ukrytá i NFC čtečka, najdete zde také USB port. Jeho umístění právě zde ale není příliš šikovné, protože po zasunutí rozměrnějšího paměťového modulu nelze horní víko uzavřít a musíte ho o něj nechat opřené. Párování s mobilem šlo poněkud ztuha i přes NFC – snáze to šlo kupodivu se starším smartphonem Samsung Galaxy S4 než s novějším Galaxy S10. Dálkový ovladač má celkem příjemnou ergonomii a tlačítka uspořádaná tak, abyste nemuseli hledat brýle pokaždé, když chcete ztlumit zvuk.
CD přehrávač nabízí program s pamětí pro až 32 skladeb, opakované přehrávání a náhodnou volbu. Opakování funguje s celým diskem i jednou skladbou a programem, Random pouze s celým cédéčkem. Na displeji se ukazuje pouze čas od začátku přehrávané skladby, u MP3 a WMA skladeb umí ukázat i tagy a případně názvy jednotlivých alb. Tuner nemá ladicí kondenzátor, ale syntézu. Obsáhne dokonce i AM pásmo (osobně bych uvítal spíš DAB), ukládání předvoleb je manuál ní i automatické. Uložit si můžete i nucený monofonní příjem. Dekodér RDS umí funkce PS, PTY, RT a CT, včetně seřízení vestavěných hodin. Zesilovač má klasické tónové korekce Bass/ Treble, ale nikoliv s knoflíky, nýbrž (stejně jako Balance) řiditelné dálkovým ovladačem. S ohledem na dosahovaný výkon je jasné, že reprodukce bude spíš komornějšího charakteru, což vyhoví spíše diskofilům než fandům hlasitého poslechu z CD. Tomu odpovídá i velikost přibalených reprosoustav, které dostaly napevno vyvedené tenké dvoulinky, jež jsou adekvátní k pružinovým reprosvorkám na přístroji. Ozvučnice mají bassreflex vyvedený dozadu, tudíž si můžete dopomoci k silnějším basům, když bedýnky dáte do rohů v místnosti.

Hraje ryze analogově
Poslech doprovází limitované schopnosti vestavěného zesilovače, který nabádá obsluhu k rozumnému používání regulace Volume, aby nemusel hrát na hranici svých možností. Skladby mají poněkud zabarvenější přednes s důrazem především na středové pásmo a kompromisnější podání basů, což je dané jak zesilovačem, tak především reprosoustavami. Je jasné, že nějaký vrcholný poslechový zážitek vás zde nečeká, ale sestava poskytuje vyváženou a celkem příjemnou reprodukci. S gramofonem jsem si připomněl své rané mládí nad praskajícím doprovodem ke skladbám českých hitmakerů a popových hvězd jako Michal David, Karel Zich, Naďa Urbánková nebo Karel Gott. Jakákoliv hudba dostane na vinylu samozřejmě zcela jiný charakter než na CD, je jaksi jemnější a s osobitějším přednesem. Na všechny tyhle vlastnosti nám už dalo skoro čtyřicetileté působení cédéček téměř zapomenout a i obyčejný gramec s krystalovou přenoskou na ně dokáže vyvolat milé vzpomínky. A ještě jedno velké plus mají vinyly nad CD – nepostihla je tzv. Loudness War, která způsobila u mnoha CD titulů totální devastaci obsahu na nich nahraného.

MINISYSTÉM S GRAMOFONEM TEAC MC-D800: 9 490 Kč
Rivalové: Roadstar HIF-8899BT (6 499 Kč); Hyundai RTC 182 (2 599 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑