Audio

Publikováno 7. července 2020 | Michal Zetek

0

Bluetooth rockové legendy

Anglickou firmu Marshall jistě netřeba dlouho představovat. Je to klasika, kterou skoro každý zná hlavně jako symbol bigbeatu a rocku. Její kytarové zesilovače jsou na pódiích koncertů těch nejlepších a nejslavnějších rockových skupin a hráli na ně takoví mistři jako Jimi Hendrix, Eric Clapton nebo třeba Slash. „Marshall tone“, ten úderný křupavý „crunch“, který je od nepaměti doprovází, je dokonalým rozlišovacím znakem od ostatních výrobců.
Marshall se sice proslavil především svojí kolekcí kytarových zesilovačů, a to jak elektronkových, tak i tranzistorových, hybridních či nejnověji digitálních, v jeho portfoliu najdete bicí soupravy, ale také sluchátka s typicky krouceným přívodním kabelem. Nedosti na tom, firma dnes vyrábí i peněženky, batohy nebo dokonce své pivo, a také vlastní hudební vydavatelství. Přístroj v našem profilu však nemá ambice ani jako kytarové kombo ani jako plnokrevná party reprosoustava s výbavou, kterou můžete využívat na domácích koncertech a diskotékách. Marshall má v nabídce těchto reprosystémů několik, od malého modelu Stockwell II, který má téměř kabelkové provedení, přes Tufton, který vévodí hlavně výškou a třípásmovou koncepcí, až po nejdražší Woburn II (S&V 7/18). Kilburn II má vybavení velmi skromné, kromě Bluetooth a jednoho Aux vstupu s konektorem jack 3,5 mm nic dalšího nenabízí. Nejsou zde žádné multibarevné blikavé nebo svítící efekty, v příslušenství nenaleznete dálkový ovladač ani mikrofon. Na druhou stranu má sympaticky malé rozměry i hmotnost, takže s jeho přemísťováním není problém. K přenášení je vybaven popruhem s plstěným potahem na vnitřní straně. Skříňku s oválným bassreflexem na zadní stěně, zaoblenými plastovými rohy a certifikátem odolnosti IPX2 (takže jí nevadí kapající voda pod sklonem až 15°) můžete mít kromě černé i v provedení šedém, burgundském nebo indigo. Pro splnění vodotěsnosti dostala zásuvka síťové šňůry pryžovou krytku. Skříňka má vinylový povrch s mozaikovým reliéfem, jak je typické pro výrobky této značky. Pro úpravu zvuku máte k dispozici klasické knoflíky Volume a Bass/ Treble. Otočné ovladače jsou opravdové potenciometry, nikoliv jen točítka s nekonečným během. Ovládací panel na horní stěně obsahuje ještě tlačítko pro spuštění Bluetooth, dále sloupec deseti červených diod indikujících dobíjení, respektive nabití vestavěného akumulátoru, čímž výčet ovládacích prvků končí. Akumulátor se dobíjí i při vypnutém přístroji. Vnitřek skrývá celkem tři digitální zesilovače ve třídě D, takže pracují s minimálním odpadním teplem a velmi vysokou účinností. A aby ta účinnost byla opravdu co nejvyšší, dokáže se Kilburn II po 10 minutách nečinnosti, případně bez signálu sám vypnout. Pak jej můžete aktivovat i uspat také regulátorem hlasitosti, který má na začátku své dráhy vypínač jako kdysi oblíbené tranzistoráky, čímž si ale rozhodíte původní nastavení hlasitosti a rovněž spárování přístroje se zdrojem signálu přes Bluetooth.

Hraje téměř legendárně
Reproskříňka má být decentním a nadčasově navrženým doplňkem pro mobilní zařízení, jemuž dopomůže ke kvalitnímu zvuku na cestách a místech s nedostupnou elektrickou sítí. Kilburn II dokáže hrát i stereofonně, samozřejmě v rámci ozvučnice malých rozměrů není poslechový prostor kdovíjak široce vykreslený. Signál je přes Bluetooth přenášený nejen základním kodekem SBC, ale i nadstavbovým aptX, který dokáže dostat z přenosu přes modrý zub maximální věrnost. Ke zkoušení zvukových kvalit jsem zvolil mobilní telefony Samsung Galaxy S4 a S10, oba dva tímto kodekem disponují. Střídal jsem na nich internetová rádia s populární a taneční hudbou i nahrávky ve formátech MP3, WAV nebo FLAC. Je obdivuhodné, nakolik přesvědčivé a dokonce překvapivé basy dokáže tak malá skříňka vygenerovat. Snad bych jen uvítal silnější zastoupení středového pásma a vokálů. Protože reprosystém nemá ekvalizér, můžete si zvuk upravovat pouze v basovém a výškovém pásmu, stejně jako u klasických hifi komponentů. Osobně mi ekvalizér nechybí, stejně jako rádoby cool disco efekty jako scratch nebo pitch control, které najdete v bohaté míře u party boxů. Tahle věcička prostě hraje na zcela jiném hřišti. Křupavý marshallovský kytarový zvuk u tohoto komba sice celkem pochopitelně neuslyšíte, reprodukce je však čistá a věrná, všechny tři reproduktory (dva výškové a jeden basový) hrají jako víno. Ani po delším poslechu vás nebude zvuk tahat za uši.

BEZDRÁTOVÝ REPROSYSTÉM MARSHALL KILBURN II: 6 490 Kč
Rivalové: Pioneer MRX-5-B (6 790 Kč); s-Living One (6 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑