Hifi

Publikováno 28. září 2020 | Pavel Víšek

0

Malá kostka s velkým potenciálem

Na kvalitní aktivní subwoofer s ambicemi posílit domácí kino i hifi aparaturu často chybí víc místa, což má už dlouho na paměti značka Velodyne Acoustics. Nová inkarnace modelu MicroVee mkII je opět natolik kompaktní, že mnozí nechápou, kde se ten basový základ bere.
Kalifornská firma, která je od loňského listopadu akvizicí německé společnosti Audio Reference, vznikla v roce 1983 a patří mezi nemnoho značek specializovaných zejména na subwoofery. Její silnou pozici potvrzuje řada ocenění včetně ceny EISA za model SPL-1200R (S&V 10/07). Nepatřil sice mezi Goliáše, což v jeho označení připomínal akronym SPL (Small Plays Loud), ale rozměry na historicky nejmenší firemní subwoofer Micro- Vee přece jenom neměl. Ten americká značka představila už v roce 2006 a pro svou oblibu na trhu přesluhoval, aby letos došlo na střídání generací. Komponent s hliníkovým korpusem lze vybírat ze dvou provedení, anodizovaných do černé nebo přírodní barvy kovu. Tuhý odnímatelný rámeček, který pevně fixují čtyři kovové kolíky, je potažený průzvučnou tkaninou a ochranu měniče před mechanickým poškozením na vnitřní straně zvyšuje nízký vrchlík z hustě perforovaného plechu.

Aktivně řízený woofer
Akusticky netečný kabinet na čtyřech pryžových patkách tvoří profil z rýhovaného extrudovaného hliníku se zaoblenými bočními hranami (tloušťku stěn má cca 8 mm), uzavřený vpředu deskou z kompozitního materiálu a vzadu kovovým panelem. Čelní stěna je osazena wooferem (ø 165 mm). Jeho vydutou hliníkovou membránu zpevňují na vnitřní straně kevlarová vlákna a s košem z tlakově litého hliníku, který zaručuje linearitu i při maximálním výkmitu, ji spojuje robustní závěs z vysoce odolného etylenpropylenového kaučuku (EPDM). Pohon membrány zajišťuje velký feritový magnet (váží 1,8 kg) společně s dvouvrstvou kmitací cívkou. Výkonový zesilovač ve firemním zapojení ERS (Energy Recovery System) s tranzistory MOSFET na výstupu, který pracuje ve třídě D, dokáže woofer budit trvale úctyhodným výstupním výkonem 1000 W, v dynamických špičkách pak až dvojnásobným. Harmonické zkreslení výrazně snižuje vylepšené aktivní řízení membrány DDCS (Dynamic Drive Control System), převzaté z vyšší řady Digital Drive, které využívá hlášení piezoelektrických snímačů na kmitací cívce o skutečné poloze membrány. Reprodukci basů v modifikované bassreflexové ozvučnici podporují dva pasivní zářiče (ø 165 mm) na bočních stěnách. MicroVee mkII disponuje už tradičně digitálním signálovým procesorem (DSP), který pracuje rovněž jako filtr typu dolní propust.

Konektivita i pro stereo
Přípojky a ovládací prvky najdeme na zadním panelu. Knoflíky Subwoofer Volume a Low- -Pass Crossover nastavujeme výstupní úroveň, respektive horní kmitočet zpracovávaný subwooferem (v intervalu 50 až 200 Hz). Trojice malých páčkových přepínačů slouží k volbě fáze (0°, 180°), vyřazení aktivní výhybky (Subwoofer Direct), případně automatické aktivaci, v níž subwoofer po chvíli nečinnosti přechází do pohotovostního režimu Standby. Základní konektivitu zajišťují tři vstupy, dva linkové a LFE (Low Frequency Effects) pro domácí kino, vyvedené vesměs na pozlacené zdířky pro konektory cinch, jeden linkový však pamatuje i na 3,5mm jack. Vysokoúrovňové přípojky, jež zpracovávají signál z výstupních terminálů stereofonního zesilovače, nabízejí jeden vstup a jeden výstup, kterému sekunduje filtr typu horní propust s fixním kmitočtem 80 Hz a poklesem šest dB na oktávu. Škoda jen, že na tomto postu praktičtější šroubovací terminály, na které už nezbylo místo, nahradily subtilní pérové svorky, jež vodiče se silnějším průřezem „neskousnou“. Výčet prvků na zadním panelu uzavírají dvoupólová zásuvka pro napájecí kabel a kolébkový síťový vypínač ve společnosti červené kontrolky. MicroVee mkII rozšiřuje zvukový obraz o čistý, barevný a dynamický bas, který lze využít v domácím kině i ve stereofonní aparatuře, kde nejspíš posílí malé dvoupásmové monitory. Integrovaný DSP odvádí velký kus práce, ale při nižší úrovni už hlubší basy chybějí. Fyzikální zákony jsou neúprosné a tichý poslech v celém akustickém pásmu dokáže zprostředkovat až aktivní subwoofer s podstatně větším měničem i vnitřním objemem ozvučnice.

VELODYNE MICROVEE MKII: 34 990 Kč
Rivalové: Se srovnatelnými rozměry a instalovaným výkonem na našem trhu chybí.
O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑