Hifi

Publikováno 23. října 2020 | Michal Zetek

0

Brána do kina s Atmosem za malé peníze

Dobývání stropů v obývacích pokojích poté, co výrobci domácích kin úspěšně obsadili všechny jejich stěny a rohy, se dalo už delší dobu očekávat. Zprvu jen s těmi highendovými, posléze i dostupnějšími přístroji, a nyní se ceny AV přijímačů, které umí Dolby Atmos a DTS:X konečně přiblížily k magické hranici 10 tisíc Kč. Tenhle receiver lze totiž v některých e-shopech aktuálně sehnat za cenu jen o pár set korun vyšší.

Model Onkyo TX-SR494DAB se vyrábí v černém i stříbrném provedení a čelní panel má plastový, což jsou spolu s pérovými svorkami pro efektové reprosoustavy jediné vzhledové ústupky pro dosažení nízké ceny. Vnitřek přístroje je stavěn stejně precizně a nekompromisně jako u dražších modelů. Koncové stupně jsou osazeny tranzistory Sanken s Darlingtonovým uspořádáním na čipu a následujícími parametry: 160 V, 10 A, 100 W, 55 MHz. A na rozdíl od loňských AV přijímačů umí tunerová část i příjem digitálního rozhlasu DAB+. Ukládání do předvoleb je manuální, do paměti se vejde až 40 stanic. Dálkový ovladač je shodný s předchozí generací přístrojů, takže má povedený design a příjemně se s ním manipuluje. Veškerá nastavení se provádí v menu, které sice neumí česky, ale je přehledné a názorné i pro laika. Nezávisle můžete ozvučit celkem dvě zóny, pokud to nepotřebujete, můžete využít bi-amp připojení hlavního páru reprosoustav. Receiver naproti tomu nemá žádnou síťovou konektivitu, takže musíte zapomenout na poslech internetových rádií nebo ovládání přístroje přes mobilní aplikaci. Z bezdrátových připojení dostal jen Bluetooth. Chybí mu symbol THX, ale i Hi-Res Audio, byť pro vestavěné převodníky by vysoké rozlišení nemělo být problémem. Kompatibilita s Dolby Vision a Cinema Filter mu ale neschází. Dekodéry Dolby Atmos a DTS:X jsou oba s režimy 5.2.2. Oplývají i funkcemi Dolby Atmos Height Virtualizer a DTS Virtual:X, abyste slyšeli efekty shora, i když máte jen „obyčejné“ reprosoustavy. V příslušenství u něj najdete mikrofon, který položíte na vaše poslechové místo a připojíte k přístroji, jenž si udělá nastavení jednotlivých kanálů podle vašeho pokoje sám. Funkce AccuEQ umí v případě nutnosti toto nastavení rychle vyřadit. Připojit k němu můžete až sedm reproduktorových soustav, dále dva aktivní subwoofery (přes Sub Out), na zadním panelu najdete čtyři HDMI vstupy (pro 4k s HDR rozsahem s barevným prostorem 4:4:4 při 60 obr./s a podporou 3D videí) a jeden HDMI výstup (s ARC). TX-SR494DAB umí upscaling videosignálu z rozlišení 1080p na 4k. Podporováno je DSD na 2,8 MHz, takže se nabízí připojení např. SACD přehrávače (přes HDMI vstup). „Staré“ digitální konektory jsou vzadu celkem dva, jeden optický a jeden koaxiální. Stereofonní linkové vstupy jsou (ne)překvapivě pouze tři, což je s ohledem na celkovou digitalizaci očekávatelné. Phono vstup však na přjímači nehledejte. Na zadní stěnu přišla i USB zásuvka, která však slouží jen k napájení streamového přehrávače, zapojeného do HDMI vstupu. Anténní konektor je typu F a ne obyčejný koaxiální, což je s ohledem na DAB přijímač naprosto správné.

Onkyo už na první poslech
Pro úpravy zvuku disponuje TX-SR494DAB regulátory Bass-Treble, dálkový ovladač i čelní panel mají ještě volič úrovně středů, resp. vokálů. Tlačítko Music Optimizer umí zlepšit kvalitu ztrátově komprimovaných audio souborů, jako např. MP3. Přístroj byl zkoušen ve spojení s reprosoustavami Shan SV-04 a 4K televizorem Samsung QE55Q60RATXXH. Po stránkách kvality vestavěných zesilovačů nelze než výrobce pochválit, protože TX-SR494DAB je zdatným konkurentem i v kategorii o třídu vyšší. Stereofonní skladby vážné a jazzové hudby dokáže tohle levné Onkyo přehrávat velmi kvalitně, podání nástrojů hřmotných i jemných je skvělé a ani mnohý dražší model by se za ně nemusel stydět. Vychutnal jsem si s ním album Strážce plamene Petra Hapky a Michala Horáčka, stejně jako Bachovu slavnou Toccatu a fugu D-moll nebo CD Songs for the Drums od bubeníků Fajta a Menesese. Film První muž, o letu Apolla 11 na Měsíc a všemu dalšímu, co tomu předcházelo, má skvěle ozvučené starty raket Titan 2 GLV mise Gemini 8 i Saturnu V Apolla 11. Pochvalně se lze vyjádřit i o letu X-15 na začátku filmu nebo explozi letového trenažéru LLRV s Neilem Armstrongem v sedačce. Snímek Bohemian Rhapsody podává skvělou scénu při závěrečném koncertu Live Aid na stadionu ve Wembley v roce 1985. Skandování publika největší hvězdě večera je dokonale syrové a skupina Queen zpívá a hraje naprosto famózně.

AV receiver Onkyo TX-SR494DAB: 12 490 Kč
Rivalové: Denon AVR-X1600H DAB (15 990 Kč); Sony STR-DH790 (12 293 Kč)

HODNOCENÍ
+ za solidní cenu solidní základna pro domácí kino
pérové reprosvorky pro doplňkové kanály; USB port pouze pro napájení
zvuk: 10
výbava: 10
ovládání: 9
provedení: 9
S&V verdikt: 10 – vynikající

PARAMETRY
výstupní výkon (jeden kanál): 160 W/ 6 ohm, 1 kHz, 1% THD
kmitočtový rozsah: 10 Hz – 100 kHz (+1 / -3 dB)
počet kanálů: 7.2, resp. 5.2.2.
převodníky: Asahi Kasei AKM (384 kHz/32 bit)
zvukové formáty: Dolby Digital až do verze Atmos, DTS do verze X, DSD, MP3
tuner / počet předvoleb: DAB+, FM, AM / 40
vstupy/výstupy : 3x linkový vstup, 1x TOSLINK, 1x S/PDIF, 4x HDMI
vstup (HDCP 2.2), 1x mikrofonní vstup / 1x HDMI výstup (ARC), 2x SUB linkový výstup, 1x Pre / Line výstup, 1x sluchátkový výstup jack 6,3 mm, 1x USB (5 V / 1 A)
datové připojení: Bluetooth
max. příkon / Standby: 480 W / 0,2 W
rozměry (š x v x h) : 43,5 x 16 x 32,8 cm
hmotnost : 10,5 kg

web: onkyo.com; cptpraha.cz


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑