Audio

Publikováno 21. prosince 2020 | Jan Kuja

0

Chytrá bedýnka se Spotify, podcasty, DAB i FM rádiem

Asi by se dalo říct, že Kenwood CR-ST100S je především radiopřijímač, jenže to by bylo opravdu hrubé zjednodušení. Tato chytrá krabička totiž patří přesně do té skupiny audio produktů, které vám za relativně málo peněz poskytnou nečekaně mnoho služeb a v dané kategorii i velmi slušnou zvukovou kvalitu.
Ačkoliv tedy na první pohled vypadá jako obyčejný moderní tranzistorák pro příjem DAB a FM rozhlasu, umí mnohem víc. Připojíte k němu mobilní telefon, zahraje vám ze Spotify i z USB disku a samozřejmě přijímá i internetová rádia. Kenwood má audio kapacitu ozvučit kuchyň, menší obývací nebo dětský pokoj, ideální je do pracovny, ale vlastně se hodí všude tam, kde nechcete či nemůžete mít velkou aparaturu nebo kombinovat více komponentů.

Spotify, MP3 i Bluetooth
Začněme vymoženostmi, které byste od rádia možná nečekali. Kenwood disponuje funkcí Spotify Connect, což znamená, že na něm po připojení k internetu tuto službu spustíte. Ovládat ji můžete prostřednictvím tlačítek přímo na přístroji nebo přehledným dálkovým ovladačem. Pohybovat se pochopitelně lze jen v rámci vybraného alba nebo třeba playlistu. Zbytek (výběr interpreta, alba atd.) musíte vždy odbavit na mobilním telefonu přímo v rámci aplikace Spotify. Na barevném displeji rádia se kromě kompletní informace o skladbě, albu apod. zobrazí i obrázek přebalu, který stiskem klávesy OK zvětšíte přes celou 5 × 4 centimetrů velkou mini obrazovku (stejně to funguje i u log a dodatkových informací u DAB stanic). Kenwood spolehlivě přehraje také MP3 soubory uložené po albech/adresářích nebo jednotlivě na připojené USB klíčence. Opět vše nejlépe obstaráte přes dálkový IR ovladač (tím netřeba mířit na přijímač, funguje i nepřímo), díky kterému se po stromové struktuře menu pohybujete šipkami stejně snadno jako na počítači. Přebal alba v tomto případě systém zobrazit nedokáže a z českých znaků mu dělají problém háčky a kroužky (čárky zvládá skvěle), nicméně vše ostatní funguje perfektně.
Rádio lze použít i jako běžnou BT bezdrátovou reprosoustavu. Mobil stačí klasickým způsobem spárovat po Bluetooth, a je to (díky protokolu A2DP). Pro old-school uživatele se nabízí i možnost připojení zdroje zvuku přes linkový vstup a popřípadě i výstup (obojí 3,5 mm jack).

Rádio na tři způsoby a ovládání na jedničku
Přes všechny výše uvedené funkce je Kenwood přece jen především DAB rádiem. A nutno říct, že velmi dobrým. Na prutovou anténu chytá spolehlivě, a i když byla při testování zcela složená, naladilo všechny dostupné multiplexy. Klávesou Info na dálce měníte zobrazované informace (bitrate, frekvence, síla signálu, žánr, rolující info o pořadu apod.). Internetová rádia lze vybírat z celého světa, samostatně jsou vytříděné lokální stanice, vyhledávat můžete podle žánru i jazyka, vlastní položku mají ty aktuálně nejoblíbenější. Stejně to funguje u podcastů, kde lze využít také fulltextové vyhledávání. Stanice i podcasty je možné ukládat do pamětí, každý mód jich má k dispozici dvacet. Přímo na těle přijímače máme pět tlačítek pro jejich vyvolání, na dálce netradičně deset kláves (plus kombinace čísel). Výborně funguje i analogové FM, v menu je samozřejmě dostupná i funkce pro mazání již nefunkčních stanic.
V logice a pohodlnosti ovládání jsme nenašli chybu. Pokud si navíc na mobil nainstalujete aplikaci Undok, můžete veškeré funkce rádia ovládat pohodlně přes ni. Hodí se to například při vyhledávání internetových stanic nebo podcastů, kdy psaní na softwarové klávesnici je rozhodně rychlejší než ťukání po písmenkách na dálkovém ovladači. Podmínkou pro využití aplikace je připojení na stejnou wifi jako rádio.
Potěšil nás i zvuk (2× 10 W RMS). Kenwood nabízí několik ekvalizačních křivek, ale i když vše necháte na Normal, dosáhnete plné reprodukce s překvapivě výraznými basy (kromě dvou reproduktorů má Kenwood i bassreflex). Při pozornějším poslechu si však přece jen všimnete lehce zastřeného projevu a jakéhosi „kelímkového“ dozvuku. Každopádně v dané cenové kategorii žádná hanba. Pochválit musím i vzhled přístroje, zejména v tmavém provedení, na mě působí opravdu elegantně a ostudu neudělá ani v kombinaci s ultramoderním designem domácnosti. Ve výčtu funkcí nechybí pochopitelně ani možnost nastavit si dva budíky pro vybrané dny s aktivací zvoleného zdroje hudby.
Kenwood CR-ST100S je ukázkovým zástupcem přístrojů typu „vše v jednom“. Netrpí přitom klasickým neduhem, že sice umí vše, ale nic pořádně. Právě naopak. Stoprocentní je jako radiopřijímač (DAB, FM i internet) a skvěle si poradí také se Spotify. Překvapivě dobrý je zvuk a zhola nic vytknout nelze ani jednoduchému a logickému ovládání. Co víc si přát? Chybí snad jen přístup k síťovým diskům.

KENWOOD CR-ST100S: 4 690 Kč
Rivalové: Philips TAR8805 (4 199 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑