Multimédia

Publikováno 29. ledna 2021 | Miroslav Werner

0

Ultratenký a ultrachytrý

ViewSonic přichází na trh s modelem M2, projektorem osazeným LED zdrojem světla. Velikostí je na pomezí konvenčních přenosných projektorů a ultra miniaturních promítaček, které ale zpravidla disponují spíše velmi kompromisní parametry. ViewSonic M2 oproti tomu nabízí Full HD rozlišení, velice slušné hodnoty svítivosti a nezanedbatelnou výbavu. Ale popořadě.
ViewSonic oblékl projektor do líbivého „kejsíku“, který bychom vzhledově přirovnali třeba k medovníku – fešnou tmavě zlatavou barvou, rozměry i zaoblenými rohy. Vstupy najdeme na zadní straně a je vidět, že se trošku šetřilo i nešetřilo. Zamávejte analogovým vstupům. Kompletně. Z analogových přípojek zbyl už jen 3,5mm stereofonní výstupní jack (snad kdyby bylo potřeba ozvučit kino pod hvězdami nějakou slušnější dvoukanálovou aparaturou). Naopak, přivítejte posly digitálního věku. Jediný vstup HDMI akceptuje standard HDMI 2.0 bez podpory MHL. Tomu se musí přizpůsobit externí zdroje: RGB analogovou VGA přípojku zde také nenajdete. K dispozici je ale čtečka microSD karet (co to pořád každý má s těmi mikrokartami, vždyť se to ztratí, nebo zlomí i při sebemenším kýchnutí). Pak už je zde jen vstup na napájení a dvojice USB konektorů, jeden ve standardu USB-C (o něm více za chvíli) a 2A napájení na USB-A 3.0 konektoru. Černý výsek doplňuje očičko pro dálkové ovládání.

Baterie nejsou v ceně
Ano, jistěže musím tuto skutečnost připomenout. Em dvojku lze totiž napájet z baterií. Ty však nenajdeme ani v balení, ani vestavěné přímo v projektoru. K napájení je totiž možné využít právě výše zmíněný USB-C konektor. Potřebujete tedy powerbanku, která energii doručí právě po USB-C konektoru. Použití 10Ah powebanky by mělo zabezpečit chod projektoru po dobu dvou hodin (což je slušný celovečerák), ovšem za cenu přibližně polovičního jasu (plný jas uvádí ViewSonic na hodnotě 1200 ANSI lm). Je otázka, zda je za polovičním jasem snaha prodloužit běh na baterie, nebo maximální proud, který lze přes běžný „telefonní“ USB-C přenést (osobně bych hádal spíše druhou možnost). Poměrně velké výdrži na baterie vděčí projektor světelnému zdroji v podobě LED diod, s konvenční výbojkou bychom se koukli možná tak na kratší zprávy, nebo delší týdeník, rozhodně by se nekonaly filmové orgie na pařezu.

Jak na síť
Nebyl by to chytrý projektor, aby s ním nebylo možné přistoupit na lokální síť, či internet. Na M2 nenajdeme konektor RJ45 pro pevný ethernet, k dispozici je však přiložený USB wifi dongle. Díky tomu můžeme zrcadlit obsah displeje smartphone či tabletu a přenést tak strea movaný obsah na projekční plochu. Jak jsme si již zvykli u chytrých projektorů View- Sonic, na ploše najdeme aplikační obchod Aptoide, který je ořezanou variantou Google PlayStore (projektor běží na verzi Androidu).
DLP projektory s rozlišením Full HD, případně Ultra HD s XPR technologií (s menším čipem s nativním Full HD rozlišením) zpravidla podporují 3D zobrazení (ve Full HD rozlišení, frame pack 2160p). K tomu potřebujeme brýle DLP-link (v balení přiloženy nejsou). M2 nabídne (snad díky LED) naprosto minimální crosstalk. Při použití kvalitních brýlí, které tolik nedegradují jas obrazu, bude 3D zážitek ohromující. Škoda, že se po velké avataří vlně už po stereoskopii skoro nikomu ne stýská. Byl to právě návrat obrýlených kinofilů, který znovu zažehl zájem o domácí projektory.

Zaostřím si na tebe!
Miniaturní a subminiaturní přenosné DLP projektory obvykle postrádají ovladač transfokace objektivu. ViewSonic M2 není výjimkou, i když… Přestože nenabídne ovládání zoomu, ani ruční, ani motorické (v miniaturní DLP optice na to zkrátka není místo), nabídne alespoň ostření. A to elektronické a dokonce s funkcí automatického zaostření. Velikost obrazu si tedy určíte poměrem vzdálenosti projektoru od projekční plochy. A ten zbytek už M2 zařídí za vás, navíc s možností manuálního doostření, kdyby bylo potřeba ostřit jinam, nebo lépe, než si autofocus rozmyslí.
Zatímco běžné projektory nenabízejí buď vůbec žádné mechanické nastavení náklonu (ostatně, projektoru chybí lens shift), nebo jsou vybaveny jednou aretační nožkou ke dvěma či třem pevným, ViewSonic M2 je vybaven výklopným podstavcem ve tvaru U, který kopíruje obrys poloviny projektoru. Díky tomu je skříň v případě šikmého úhlu projekce velmi stabilní. Stejný výklopný podstavec lze pak použít i jako ucho pro přenášení projektoru. Dokorigovat obraz lze pak digitálním keystonem – ano, u pevné instalace projektoru bychom ho nechtěli, u přenosné promítačky se jedná o menší zlo až nutnost. Projektor lze naklonit až pod úhlem 45 stupňů, v této poloze je však již digitální korekce na hraně a ke slovu se přidává i ostření mimo hloubku ostrosti středu plátna.
ViewSonic M2 nabízí s ohledem na své rozměry, alespoň subjektivně, vynikající jas (při napájení přiloženým síťovým adaptérem). Celkové barevné provedení mi přijde mírně studené, alespoň v „out of box“ stavu. K dispozici je ovšem HDR a tak máme možnost sledovat barevnou i jasovou informaci v daleko širším rozsahu než u konvenčních projektorů, což se podepisuje nejen na rozlišení detailů a odstínů, ale i na subjektivně vyšším jasu než s deaktivovaným HDR. Abych nezapomněl, HDMI vstup akceptuje i 4K signály, nicméně je downkonvertuje na Full HD. Celkově je obraz až nadstandardně detailní (tedy pokud nevyužijeme keystone korekci). M2 povolává do akce také stereofonní vestavěné ozvučení. Byť papírová hodnota 3 W na kanál nezní nijak zázračně, uvědomme si, že většina z nás kdysi poslouchala „hifi“ zesilovače postavené na integrovaných obvodech MBA810 s 5W výkonem. Zkrátka, tihle Harmani i s Kardonem umějí. A dokážou to vše vestavět i do projektoru. ViewSonic M2 je, jak jsem uvedl, ultratenký a ultrachytrý. Rozhodně je také ultramobilní. To, že není ultra HD, ale „jen“ Full HD, je zcela očekávatelné a akceptovatelné. Fyziku ultra nepřechytračíme.

VIEWSONIC M2: 18 490 Kč
Rivalové: Xiaomi Mi Smart (12 990 Kč, Full HD); Pioneer SDA-RP100 (15 990 Kč, 720p), BenQ GS2 (16 490 Kč, 720p)

Projektor má integrovaný podstavec, kterým lze nadzvednout projektor do úhlu cca 40–45° a následně vyrovnat obraz digitálním keystonem. Jelikož však hrozí poškození zraku při pohledu do objektivu krmeném poměrně nadstandardním jasem LED zdroje, integruje M2 i ochranu oka. Pokud senzor detekuje přítomnost všetečného pohledu, či jiného předmětu v blízkosti objektivu, automaticky sníží jas na minimum.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑