Audio

Publikováno 16. února 2021 | Luboš Horčic

0

Metaxas věří jen analogu

Řecký designér, umělec, audio inženýr a konstruktér výjimečných highendových strojů Kostas Metaxas metaxas@metaxas.com sestrojil ke 40. výročí své firmy profesionální kotoučový magnetofon Papillon, francouzsky motýlek. Podle tvrzení Metaxase se jedná o první technologicky stoprocentně nově konstruovaný kotoučák za poslední půlstoletí na světě. Postavil ho prý proto, že podle jeho názoru v současnosti neexistuje moderní aparatura, která je schopná zachytit audio v celé jeho šíři. Současná záznamová zařízení nemají takový výkon jako starší technologie. Metaxas tvrdí: „Nejdokonaleji střežené tajemství nejelitnějších studiových umělců je, že dodnes používají technologii dokonce i starší než z roku 1940, aby zachytili ‚emocionální esenci‘ a ‚ducha‘ na svých nahrávkách.“
A pokračuje: „Dodnes jsou rekordéry většinou ze 60. a 70. let nepřetržitě servisovány techniky ze staré školy, protože jednoduše nemáme možnost jak zachytit živoucí, intenzivní a plastickou realitu, bohatost a hloubku, kterou nabízí páska oproti exaktně a stroze digitálnímu médiu.“
Metaxas si koupil svůj první magnetofon v polovině 80. let ve Švýcarsku. Byl to Stellavox a Kostasovo přání bylo nahrát si referenční záznamy pro vývoj svých Hi-Fi komponentů. Nahrál si více než 300 koncertů a dnes přenosný Stellavox SM8 a studiové magnetofony TM9 slouží v jeho předměstkém domě v australském Melbourne. Za 40 let své práce nenašel Metaxas digitální rekordér, jenž by nahradil médium Analogová Magnetická Páska.
Se svým modelem Papillon a dřívějším rekordérem Tourbillon o sobě firma Metaxas & Sins prohlašuje, že je v současnosti jediná na světě, která dokáže ze svých profesionálních komponentů sestavit kompletní hifi systém, jenž je schopný přehrávat špičkové koncertní nahrávky s nejvyšší věrností zvuku.
V každém případě uvedení zcela nově konstruovaného kotoučového magnetofonu znamená pro pravověrné hifi nadšence povzbudivou zprávu, že jejich koníček a obor nehyne na úbytě. Zejména po renesanci gramofonů je te další náznak, že Hi-Fi branže stále žije a je schopná vývoje, byť progresu jaksi dozadu.
Metaxasovy hifi komponenty navíc považuji za krásné a technicky dokonalé. Kombinace chladně matného šedého hliníku a zářivě rudých doplňků mě okouzluje.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑