Bleskovky

Publikováno 22. února 2021 | -vb-

0

Na TV koukáme čtyři hodiny denně

Divák sleduje televizi, peoplemetry sledují diváka, přesněji, sledovanost. Asociace televizních organizací (ATO) uzavřela každoroční statistiky za rok 2020 s konstatováním, že po 24 letech existence peoplemetrů byl ten loňský rok rekordní. Každý si snadno domyslí, že základní příčinou jsou opatření zaviněná pandemií, a protože potomky příčin bývají důsledky, leckoho by mohlo napadnout, že by jedním z těch důsledků mohl být i rostoucí význam a tedy i vliv televize, což si nepochybně uvědomují i politické špičky ve volebním roce. Ale to je otázka pro odbornější instituce, raději se z tenkého ledu laických dohadů vrátíme k tvrdým datům statistik ATS (Average Time Spent).

Vloni přikovala televize před obrazovku průměrného diváka ve věku nad 15 let na rekordní 3 h 59 min denně, v celoročním průměru. Sledujeme-li vývoj během roku, nejsilnějším měsícem byl prosinec 2020, kdy průměr činil 4 h 47 min (o 29 minut více než v prosinci 2019). Sledovanost během roku mírně klesala od dubna do července (to byla nejnižší, 3 h 9 min), v srpnu ale opět nabrala vzestupný kurs a vyšplhala se až k prosincovému rekordu, kde jistě sehrály roli Vánoce. Sledovanost ale skoro neklesla ani v lednu 2021 (oproti prosinci jen o dvě minuty denně) a oproti loňskému lednu je to 41minutový příděl navíc.

Diváci konzumovali TV obsah v průběhu celého dne, pokud se zaměříme jen na hlavní vysílací čas (19:00 až 23:00 hodin), seděli (leželi, stáli…) u obrazovek průměrně 1 h 51 min, což je o celých 14 minut více než v lednu 2020, ale překvapivě také o minutu déle než v prosinci 2020.


Prudce stoupla obliba odloženého sledování TV v časech, jež si divák sám zvolí a využije tak nabídky poskytovatelů placených (či internetových) televizí. Například v lednu 2021 strávil průměrný divák denně u „odložených pořadů“ 34 min 25 s (pro představu, týdně to znamená 4 h a 55 s), což je bezmála dvakrát více, než v lednu loňského roku (17 min. 45 s, týdně 2 h 4 min 15 s).

Tags: , ,


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑