Bleskovky

Publikováno 27. února 2021 | -vb-

0

Nová značka na trhu

V nabídce tuzemských mobilních telefonů přibyla od února nova značka. Jmenuje se vivo a patří mezi typické čínské dravce, jakými jsou například rovněž Realme (jež se stala během roku jednou z nejprodávanějších) nebo OnePlus (jež se před lety uvedla jako „zabiják vlajkových lodí“), nebo u nás zatím spíše okrajová, ne však neznámá značka Oppo – záměrně jsme jmenovaly tyto tři, protože stejně jako vivo patří pod křídla stejného holdingu s názvem BBK. Strategie všech těchto firem je prakticky obdobná, jakou známe už od zavedených modelů Honor, ve svých počátcích Huawei a rovněž Xiaomi: Vesměs jde o funkčně zajímavé modely, které zaujmou zajímavým poměrem výkon cena. Daří se jim do střední i nižších cenových tříd „propašovávat“ pokročilé funkce a technologie, které jsou obvyklé u mnohem dražších modelů. Stávají se tak silnými konkurenty například Samsungu, který sice oplývá mimořádnými vlajkovými modely, ale svůj tržní úspěch opírá především o masovější prodeje v nižších cenových kategoriích.

Jako první dovezl vivo na náš trh řetězec Electro World /ale objevují se již v nabídce i dalších prodejců), který pro začátek nabízí první tři modely: vivo Y11s s 6,51″/16,5cm LCD bezrámečkový displejem v HD rozlišení a 13Mpix fotoaparátem doplněným 2Mpix kamerkou pro makro, pracuje s 3GB operační pamětí, uživateli slouží 32 GB, prodává se za 3 299 Kč.

Jen o málo dražší je vivo Y20s s prakticky shodnými parametry, ale vyšší kapacitou pamětí (4 GB RAM, 128 GB pro uživatele), podporuje 18W rychlonabíjení a reverzibilní dobíjení připojených zařízení a hlavní fotoaparát dostal další 2Mpix optiku pro rozmazání pozadí (bokeh); cena se zvedla o tisícikorunu.

Nejvyspělejším z trojice modelů je vivo Y70 s 6,44″/16,4cm LCD displejem ve Full HD rozlišení, který má výkonnější procesor i vyšší kapacitu paměti RAM (8GB; uživatelská je opět 128 GB), ale také na rozdíl od předchůdců slot na externí paměťovou kartu až 1 TB. Čtečka otisků prstů, jež byla u předchozích kolegů na boku, se zde skryla pod displej. Chlubí se 48Mpix fotoaparátem s f/1.8, který zvládá videa až ve 4K rozlišení a přichází s nočním režimem Super Night, jehož algoritmy spolupracují i s přední 16Mpix selfie kamerou. Hlavnímu fotoaparátu opět sekunduje dvojice 2Mpix optik pro bokeh a makro. Telefon podporuje 33W rychlonabíjení. Za 5 2999 Kč je toho docela dost…

Tags: ,


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑