Hifi

Publikováno 21. dubna 2021 | Michal Zetek

0

Dostupný highend

Německá legenda, která se svými sluchátky pravidelně vítězí v různých testech a v kategorii hifi ujíždí konkurentům doslova o parník, nám nyní dodala model z nejnižší příčky svého katalogu. Pojďme se tedy podívat, zda i on je něčím výjimečný.
Vzhledem k ceně je celkem pochopitelná absence jakéhokoliv příslušenství, v krabici dostanete kromě sluchátek pouze krátký kablík s USB konektory pro nabíjení. Sluchátka mají klasické vzezření a celoplastové provedení s pružným hlavovým mostem. Nelze je složit do kompaktnějšího tvaru, neboť jim chybějí klouby. Mušle jsou uchycené přímo do mostu, respektive most prochází skrz ně. Výrobce u nich neuvádí žádný certifikát odolnosti, takže nejen s ohledem na pokyny v návodu, který je zakazuje vystavovat povětrnostním vlivům, jsou určena především pro domácí poslech. HD 250BT mohou být spárována se dvěma zařízeními. Veškerá elektronika, včetně dvoubarevně svítící indikační diody, mikrofonu a konektoru USB-C pro dobíjení, je osazena v pravé mušli. Na hlavovém mostě jsou symboly v Braillově písmu k označení levé strany, délka je nastavitelná posouváním mušlí se zoubkovou aretací v drážkách. Náušníky mají pěnové polstrování s přiměřenou měkkostí, ušní boltce neobepnou, ale překryjí víceméně po celém obvodu. Jsou potaženy syntetickou kůží a z mušlí je lze v případě potřeby sejmou (třeba kvůli očistě). Po delším nošení jsem jejich těsnost vnímal více než obvykle, ale ne natolik nepříjemně, aby mě to nutilo si je sundávat. A příliš to nezhoršovaly ani nasazené brýle.
Ovládací tlačítka umějí kromě nastavení hlasitosti a vypnutí sluchátek či spárování s Bluetooth také řídit přehrávání a telefonní hovory, včetně umlčení mikrofonu. Ovládací možnosti dále zlepšuje aplikace Sennheiser Smart Control, dostupná na Google Play i App Store, kterou výrobce vyvíjel pro širokou škálu svých modelů. Nabízí ekvalizér se třemi pásmy pro zlepšení podání zvuku, který lze nastavovat i pojížděním prstem po celé ploše displeje. Další funkcí je upgrade softwaru sluchátek, umí ukázat i stav akumulátoru, tím ale u tohoto modelu možnosti aplikace končí. Sluchátka informují ženským hlasem v angličtině o své činnosti.

I nejlevnější zástupce hraje výtečně
Příjemným překvapením u takto cenově dostupných sluchátek je široká podpora nástavbových kodeků pro přenos zvuku přes Bluetooth, a to i těch kvalitnějších. Na své si proto přijdou jak majitelé iPhonů, tak i mobilů, které podporují aptX. Pro nerušené hraní her se zvukem bez zpoždění je k dispozici kodek s nízkou latencí aptX LL. Sluchátka jsem během zkoušení provozoval s mobily Samsung Galaxy S10 a postarším Galaxy S4. Telefonní hovor se sluchátky probíhá čistě a bez zkreslení, volaná strana mě slyšela pouze s menším šumem na pozadí během mého mluvení. Přehrávání hudby zvládají na výbornou, ve zvuku jsou čistě a nezkresleně podány všechny složky, nic nezní dutě ani sykavě. Basy mají pevný a razantní podklad, vokály jsou přirozeně a solidně podané. Sluchátka zvládnou přehrávat i náročnější hudbu s akustickými nástroji, jako album Možnosti tu sou… Moniky Načevy, kde lze ve skladbě Jako kočka rozpoznat podle zvuku bubínku, zda je potažený opravdu kůží a nikoli plastem. Vestavěný ekvalizér samozřejmě dopomůže k ještě razantnějšímu podání, ale přiznám se, že jsem jej během zkoušení a přehrávání nakonec ponechal v neutrální poloze.

SENNHEISER HD 250BT: 1 850 Kč
Rivalové: Niceboy HIVE 3 Aura ANC (S&V 2/21, 2 499 Kč); Lamax NoiseComfort ANC (S&V 8/20, 1 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑