Audio

Publikováno 16. června 2021 | Pavel Víšek

0

Stylové kombi

Systémy „vše v jednom“ nabízejí leccos, ale jen zřídka také reproduktory. Na ty však nikdy nezapomíná anglická značka Ruark Audio. Její kompaktní lifestylový sdruženář R3 si CD přehrávač, FM/ DAB tuner i streamer ozvučí docela sám.
Společnost Ruark Audio založili (pod původním názvem Ruark Acoustics) v roce 1985 v Rayleighu na jihovýchodě Anglie Brian O’Rourke se synem Alanem. Vyučený nábytkář od padesátých let 20. století navrhoval skříňky rozhlasových i televizních přijímačů, později zkoušel štěstí s malosériovou výrobou hifi reprosoustav – od roku 1982 pod značkou Diesis, kterou o tři roky později vystřídala Ruark Acoustics. Profil společnosti se začal měnit od listopadu 2006, kdy se na trhu objevilo malé rádio R1. O dnes už ikonickém přístroji, jenž se aktuálně vyrábí ve čtvrté generaci, napsal recenzent v The Sunday Telegraph, že představuje „Aston Martin mezi DAB rádii“. Konzervativní, lehce starosvětský, ale pro mě každopádně šmrncovní design funguje dodnes. Potvrzuje to i větší systém R3, který lze vybírat se skříňkami v ořechové dýze nebo jemně šedém laku, jež spojuje šedá průzvučná tkanina s hrubší texturou, kterou je čalouněná čelní stěna kolem černého subpanelu.

Rádia z éteru i ze sítě
Tuhou skříňku se zaoblenými bočními hranami, do níž jsou integrované i bassreflexové ozvučnice obou měničů, tvoří MDF desky. Bassreflexové nátrubky ústí na dolní stěně a potřebný odstup od nábytku vymezují profily z litého kovu, jež skříňku orientují do mírného záklonu; akustickou vazbu systému s nábytkem omezují pryžové podložky. R3 je osazený dvěma firemními širokopásmovými měniči NS+ (ø 75 mm), jejichž kónické membrány pohánějí silné neodymové magnety. Jejich buzení zajišťuje dvoukanálový zesilovač s celkovým instalovaným výkonem 30 W, který pracuje ve třídě AB. CD přehrávači se štěrbinovou mechanikou, která se obejde bez obligátního podavače, sekundují další zdroje signálu, FM/DAB(+) tuner a síťový přehrávač s certifikací DLNA, umožňující streamování audia z domácí sítě a internetu (pro každý rozsah včetně internetových rádií je v paměti vyhrazeno místo na 10 předvoleb). Kromě poslechu internetových rádií podporuje R3 účty u síťových služeb Tidal, Spotify, Deezer a Amazon Music. O D/A převodníku se dokumentace nezmiňuje, ale digitální optovstup zvládá signály PCM do 192 kHz/24 bitů. R3 podporuje běžné distribuční formáty, ze ztrátových AAC, MP3 a WMA (ty načítá z disků CD-R/RW i jeho CD mechanika), dále pak FLAC a WAV: oba mírně nad CD kvalitu do vzorkovací frekvence 48 kHz, s hloubkou 24 bitů však už pouze FLAC. Všechny informace zobrazuje v levé části čelního panýlku bílý OLED displej s bodovým rastrem, čas a datum i v pohotovostním režimu Standby. Pod okénkem displeje následuje už pouze slot CD mechaniky s ovládacím tlačítkem. Sluchátkový výstup je vyvedený na zadním panelu, což není s ohledem na typickou délku signálového kabelu sluchátek praktické.

Obsluhuje se komfortně
Snadnou obsluhu systému zajišťuje ergonomicky promyšlený otočný ovladač RotoDial v centrální části horní desky, který umožňuje ovládání základních funkcí, pohyb v interaktivních menu i ukládání stanic do presetů. Totéž máme k dispozici i z malé infračervené „dálky“, případně chytrého telefonu či tabletu s instalovanou aplikací UNDOK s lokalizací v češtině, která je dostupná ve verzích pro Android a iOS. R3 disponuje digitálním signálovým procesorem (DSP), který vedle tónových korekcí basů i výšek nabízí ještě aktivaci fyziologické regulace hlasitosti (Loudness) i virtuálního 3D stereo efektu, který zohledňuje malou bázi obou reproduktorů (cca 30 cm). Konektivita zahrnuje čtyři vstupy: jediný linkový, jehož citlivost však lze nastavit v pěti úrovních (−3, 0, 6, 12 a 18 dB), optický digitální, port USB-C s výstupním proudem až 1 A a ethernetový LAN pro stabilnější připojení k síti prostřednictvím kabelu. Ve výbavě totiž nechybí ani wifi a Bluetooth ve verzi 4.0, jež ze zvukových kodeků podporuje i AAC a aptX. Všechny přípojky soustřeďuje zadní panel, na němž najdeme ještě dva výstupy, linkový a sluchátkový, který s výstupním výkonem 25 mW do zátěže 32 ohmů postačuje k vybuzení běžných sluchátek. Výčet prvků uzavírají zdířky pro sedmdesáticentimetrovou teleskopickou anténu a externí napájecí zdroj (14 V/2,85 A). Kvalitní širokopásmové reproduktory nelze od časů legendárních „kostek“ Bose Acoustimass všeobecně podceňovat, a proto i systém R3 nabízí solidně prokreslený vyvážený zvuk s velmi dobrou dynamikou, jemuž lze odpustit absenci jemných detailů a samozřejmě hlubších basů, protože je jinak ve své třídě výjimečný. Vestavěný DSP odvádí zvláště s fyziologickou regulací hlasitosti velký kus práce a pochválit je třeba také věcný 3D efekt, jež si hledí pouze rozšíření stereofonní báze.

RUARK AUDIO R3: 20 990 Kč
Rivalové: Soundmaster ICD2018 (18 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑