Audio

Publikováno 23. června 2021 | Redakce

0

Jednoduché, levné a takřka do kapsy

Před příchodem walkmanů patřil tento typ přístrojů k nejrozšířenějším osobním elektronickým společníkům pro poslech hudby a příjem informací – „tranzistorák“ neboli miniaturní rádio na baterky, které lze jednoduše nosit s sebou a poslouchat doslova kdekoliv.
Klesající ceny spotřební elektroniky, přenosné kazetové přehrávače, discmany, empétrojky a další kapesní přehrávače, které mimo jiné také uměly přijímat VKV (FM), miniaturní jednoúčelová rádia postupně zcela vytlačily z trhu. S příchodem digitálního rozhlasu DAB (Digital Audio Broadcasting) se však situace změnila a nabídka rozhlasových přijímačů se dočkala značného oživení. Na trh tak opět přichází i bezmála kapesní DAB/FM přijímač GoGEN DAB 300 N, který byl certifikován Českými Radiokomunikacemi pro příjem DAB+ signálu.

Na baterky celý den
Pro představu, GoGEN 300 N je krabička zhruba o velikosti mužské dlaně, tloušťce dvou balíčků karet a hmotnosti 280 gramů. Nejde tedy přímo hovořit o kapesním přístroji, ale do kapsáčů se pohodlně vejde. Je to rádio, které vzhledem k jeho „kvalitě“ reprodukce (jeden reproduktor o výkonu 1 W) využijete pravděpodobně jako zdroj mluveného slova nebo v místech a za situací, kdy zvuk slouží spíše jen jako kulisa. Situaci trochu řeší připojení sluchátek, ale i zde se dočkáte pouze monofonního projevu. To není kritika, ale konstatování vycházející z fyzických vlastností radiopřijímače.
Zásadní předností rádia je integrovaný 2000mAh akumulátor, který po dobití vydrží hrát skoro 15 hodin. Výrobce uvádí tuto výdrž při 60% hlasitosti a nutno uznat, že je to zároveň i nastavení, při kterém GoGEN hraje nejlépe i po zvukové stránce. Ale ani pokud hlasitost vytočíte na maximální úroveň, nezačne tranzistoráček kupodivu nějak zásadně rezonovat nebo něco podobného. U mluveného slova je vše zcela v pořádku, přednes hudby už je přece jen výrazněji „uječený“. V základním balení je přiložen i příslušný dobíjecí/ napájecí USB kabel, nabíječku si však musí uživatel obstarat sám.

Ladí průměrně
GoGEN 300 N rozhodně nepatří k nejcitlivějším, ale ani k nejslabším přístrojům na trhu. Ze všech teoreticky dostupných DAB stanic naladil a přehrál při otevřeném okně celkem 16, které patří do multiplexu Českého rozhlasu. Nutno podotknout, že stejného výsledku dosáhly i výrazně dražší přijímače. Nicméně, například dvojice rádií Kenwood CR-ST80DAB a Pure Elan Connect+, testovaná v S&V 5/21, naladila na stejném místě a za stejných podmínek 36 stanic. Obdobného výsledku dokáže GoGEN dosáhnout pouze pod širým nebem.
Rádio bez problémů zvládá kompletní českou diakritiku v nepřetržitě skrolujících informačních textech u DAB i v RDS u FM. Pro obě normy nabízí vždy 20 pamětí pro uložení oblíbených stanice. Listovat jimi, stejně jako procházet menu lze dvojicí tlačítek označených šipkami. Přestože displej má na výšku pouhý centimetr, všechny údaje ve dvou řádcích jsou dobře čitelné, ať už přepnete na infotext, hodiny, informace o bitratu, o chybovosti signálu nebo o frekvenci. Podsvícení LCD displeje lze regulovat ve třech krocích. Jas se vždy na pár sekund zvýší po stisknutí jakéhokoliv tlačítka a posléze se opět utlumí. Displej však neustále zůstává čitelný.
Ovládání je prosté a intuitivní, neobešlo se však bez nedodělků. Výkyvný volič hlasitosti správně reaguje pouze za použití větší síly, než by uživatel asi čekal. Při pouhém natočení do dané polohy ke zvýšení nebo snížení hlasitosti totiž nedojde. Je nutné vždy ještě trochu přitlačit, aby došlo k citelnému promáčknutí spínače a téměř neslyšnému cvaknutí. Není to nic vážného, ale je potřeba si na to zvyknout. Nechybí dva plně programovatelné budíky, u kterých si můžete nezávisle nastavit, které dny budou fungovat (víkend, pracovní dny, jedno zazvonění, každý den), co budou přehrávat (stanice uložená v paměti FM nebo DAB, posledně poslouchaná stanice nebo tón) i hlasitost, s jakou začnou hrát. Funkce Sleep, která přístroj uspí po uběhnutí nastaveného času, pracuje v rozmezí 15–90 minut v krocích po 15 minutách.
Resumé? Pod stan, na chatu, na vodu nebo třeba jen do dílny, všude tam odvede dobrou práci. Jednoduchý DAB/FM přijímač není závislý na elektrické energii, na jednou nabití vydrží hrát až 15 hodin. Při svých miniaturních rozměrech dokáže vyvinout slušně hlasitý, a přitom stále srozumitelný projev.

Jan Kužník

GOGEN 300N: 999 Kč (bez interní paměti)
Rivalové: Technisat Techniradio RDR (797 Kč), Maxxo PB01 (899 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑