Audio

Publikováno 23. července 2021 | Michal Zetek

0

Rozumná investice

JBL svými soundbary oslovil co nejširší spektrum zájemců, jimž nestačí zvuk jejich plochých televizorů, protože ani ten nejdražší televizor s mnoha digitálními vylepšovači zvuku prostě nemá na dobře stavěnou reprosoustavu, jež navíc disponuje působivými zvukovými efekty. Model v tomto profilu to navíc umí i s Dolby Vision, a proto si nemusíte odepřít ani zážitek s dynamickým rozlišením obrazu.

Bar 5.0 Multibeam je cenově dostupnější zmenšenina sourozence JBL BAR 5.1 Surround (viz test S&V 5/21). Na rozdíl od něj nemá subwoofer a dostal o něco skromnější výbavu. Přibalené ale má i dva úhelníkové držáky k připevnění na zeď, včetně potřebných šroubů, hmoždinek a distančních podložek. Vnější provedení reprosoustavy je jinak téměř identické, shodují se dálkové ovladače i uspořádání ovládacích tlačítek na přístroji, která najdete na horním panelu (spuštění, Volume a volba vstupu). Soundbar má také zaoblenou levou a pravou stranu, reproduktory kryje děrovaný plech. Konektory jsou vyvedené dozadu v dutině, která zajišťuje dobrou přístupnost i vyvedení kabelů spodem, pokud by BAR 5.0 MultiBeam visel na zdi. Přítomnost pouze dvou HDMI portů, které propustí 4K obraz (jeden má ARC pro televizor) je na rozdíl od dražšího modelu omluvitelná, potěší optický vstup Toslink, zarážející je ale neschopnost přehrávat MP3 nahrávky přes USB port, ačkoliv americká verze tohoto modelu to umí. U té evropské proto USB využijete nanejvýš k updatu vestavěného softwaru. O propojení se sítí se stará ethernetová zásuvka, soundbar však zvládá také bezdrátovou konektivitu, takže má Bluetooth i možnost propojení s wifi sítěmi (v pásmech 2,4 GHz i 5 GHz). K jeho spárování s domácí wifi potřebujete mobil s aplikací Google Home. Nejsou mu cizí Chromecast ani AirPlay, s několika soundbary si můžete vytvořit systém pro pokrytí nahrávkami celého bytu nebo domku a zásobit je centrálně stejným signálem z mobilu. Mezi jeho schopnosti též patří dekódovat zvuky v systému Dolby Atmos a doplnění potřebných efektů i do filmů, které jsou kódovány ve starších systémech DD 5.1 nebo 7.1.

Za nízkou cenu slušná porce muziky
Soundbar to umí skvěle rozehrát i ve stereofonním podání, takže se nemusíte zdráhat jeho spojení s vaším mobilním zařízením přes Google Chromecast, amazonskou Alexu, AirPlay nebo Bluetooth a pustit si na něm hudbu z aplikace, respektive paměti. Vše bude hrát vyváženě a ve velmi solidní kvalitě. Jeho schopnosti přenést zvuky i nad hlavami ve spojení s Dolby Atmos, respektive jeho simulací, jsou v rámci kategorie rovněž skvělé a soustava slušně přenese i hlubší složky, byť bez pomoci subwooferu v poněkud kompromisnějším podání. Nejen po prvním zapojení, ale kdykoliv si můžete spustit autokalibrační režim, při němž si BAR 5.0 MultiBeam osahá poslechový prostor testovacími zvuky a podle nich vyladí svůj digitální signálový procesor, aby pracoval přesně dle parametrů vašeho obýváku. Pro další zlepšení je k dispozici režim Smart, který dále projasní doprovodné zvuky. Je rovněž možné jemné doladění časové synchronizace zvuku a obrazu. Film Le Mans ’66 mi přehrál se syrovým podáním kolizí a havárií a dokonalým řevem aut, která vznikala v době, kdy ještě benzín nebyl sprosté slovo a motory s více než třemi válci zakázané zboží. Perfektně zní i přelet letounu s managementem Fordu, pilotovaným Carollem Shelbym, nad hlavami veřejnosti během prezentace tehdy nového modelu Mustang. Životopisné drama Bohemian Rhapsody, ozvučené v Dolby Digital 5.1, má skvěle živé, byť trochu komprimované podání s rámusícími tribunami na Live Aid 1985. S válečným filmem Chrise Nolana Dunkirk v Dolby Digital 5.1 umí podat přestřelky ve vzduchu mezi Spitfiry a Messerschmitty nad kanálem během horečné evakuace britského expedičního sboru zpět do vlasti s velmi slušnou grácií.

JBL BAR 5.0 MULTIBEAM: 7 529 Kč
Rivalové: Polk Audio Signa S3 (7 990 Kč); Yamaha YAS-109 (7 590 Kč)


O autorovi



Napsat komentář

Zpět nahoru ↑