Hifi

Publikováno 5. září 2021 | Miroslav Láb

0

Nerezonující dřevo

O čínské firmě Sivga a jejích sluchátkách Phoenix a P-II jsme psali v S&V 7/21. Sivga navíc založila pro dosažení naprosté dokonalosti a vytvoření kategorie toho nejlepšího svou highendovou sekci se značkou Sendy Audio. Je logické, že produkty pod oběma značkami využívají shodné výrobní technologie a jejich modely na sebe designově navazují, nicméně v Sendy Audio pracují s vybranými materiály a dokonalejšími technologiemi.
Produkty Sendy Audio mají směřovat do nejvyšší kvalitativní a logicky také do vyšší cenové kategorie. První model sluchátek byl uveden na trh jako skutečně čerstvá novinka v polovině března s označením Aiva. Jsou to sluchátka circumaurální, otevřená, osazená magnetoplanárním měničem, design vychází z modelů s technologiemi firmy Sivga. Znamená to, že mušle sluchátek jsou z přesně opracovaného bloku zebrana, což je to exotické tvrdé, homogenní dřevo s půvabnou kresbou, odolávající rezonancím. Po pečlivém zpracování na NC stroji, ručním dokončení a vybroušení s precizní povrchovou úpravou třemi vrstvami matného laku jsou mušle na sluchátkách zcela nepřehlédnutelné. Na rozdíl od levnějších modelů Sivga mají sluchátka Aiva řadu zdokonalení. Poddajné kožené náušníky vyplněné paměťovou pěnou jsou v místě styku s hlavou polstrované jemným sametem a celé jsou zešikmeny, usazení na hlavě je přesnější a rovnoměrnější. Samet je příjemný i po dlouhodobějším poslechu. Závěsné klouby jsou přesné výrobky z leteckého hliníku zpracované na NC strojích s dokonalou povrchovou úpravou tvrdým eloxováním. „Akční“ rádius natáčení mušlí je omezen a nelze je sklopit do roviny – nicméně zavěšení na krk není u této kategorie sluchátek nezbytné. Třmeny otočně uchycující mušle jsou nesymetrické a zaručují přesnější a pohodlnější usazení náušníků v okolí boltce ucha. Spojovací most závěsů je vyrobený ze dvou nerezových planžet a usazení na hlavě je vymezeno koženým nepolstrovaným páskem. Přestože sluchátka Aiva mají inzerované magnetoplanární měniče se stejným rozměrem 97 × 76 mm jako model Sivga P-II, je to naprosto odlišný měnič. Perforované magnetické základny jsou podobné, jiná je však membrána s natištěným vinutím.
Oproti levnějšímu modelu Sivga P-II je tloušťka membrány třetinová (3 μm), ale údajně přes menší sílu má být znatelně tužší. Výsledkem jsou pevnější basy a přesnější a díky téměř třetinové hmotnosti membrány neomezené výšky. Dřevěné mušle jsou z vnější strany uzavřeny dvouvrstvými perforovanými mřížkami. Ta spodní je z lesklého nerezového plechu s nepravidelným rastrem, krycí mřížka je černě lakovaná s jednoduchým reliéfem. Přívodní kabely jsou zakončeny v mušlích na 2,5mm jack zásuvkách. Kabel je spleten jako pomlázka ze čtyř kablíků z „šestidevítkové“ mědi, přecházejících přes dřevěnou průchodku do dvakrát dvou pramenů. Přívodní konektor je symetrický 4,4mm jack Pentaconn. Připojení k většině konvenčních zařízení usnadňuje kabelová redukce z Pentaconnu na 3,5mm nesymetrický jack. V kartonu, ve kterém jsou sluchátka dodávána, dostanete také tvrdý transportní box potažený kůží a uzavíraný zipem. Takový spolehlivě ochrání sluchátka i před drastičtějším transportem. Komplet sluchátek působí od prvního pohledu a dotyku jako sympatický a příjemný výrobek.

Takřka repro poslech
Pro poslech jsem vybral streamer/sluchátkový zesilovač TEAC NT-505, počítač MacBook 13“ Retina a server Roon Nucleus s připojením na domácí NAS a Tidal Master s řízením aplikací pro iPad Pro. Záznamy byly standardní jazz, rock i klasika.
Z obou zdrojů je reprodukce spektrálně vyvážená, což je způsobeno především konstantní, na kmitočtu nezávislou impedancí měničů. Pásmo základních kmitočtů, především vokály, je vyrovnané, přirozené, pásmo vysokých kmitočtů je prosté rezonancí, nezkreslené a přirozeně nekonečné. Zařazení kmitočtově závislého přeslechu na Roon serveru prostor rozšíří a zaplní, charakter se přiblíží k reproduktorovému poslechu. Sluchátka Sendy Audio Aiva na nízkých kmitočtech spolehlivě přehrají všechno, co lze ve studiu zaznamenat. Všechny tyto atributy se nemění s rostoucí poslechovou hlasitostí.

SENDY AUDIO AIVA: 13 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑