Audio

Publikováno 10. září 2021 | Pavel Víšek

0

Labradorky v novém kabátě

V katalogu značky Acoustique Quality z moravské Červenky patří mezi nejoblíbenější reprosoustavy z řady Labrador, takže není divu, že se první modely dočkaly už čtvrté generace. Aktuální inkarnaci zastupují kompaktnější dvoupásmové sloupky Labrador 38.
Z inovované série, která tak lépe vyplňuje firemní portfolio mezi řadami Wega a Pontos, jsme v rámci testu stereofonních sestav ve S&V 4/21 jako první představili dvoupásmové monitory Labrador 39, kterých je na surroundové pozice v domácím kině věru škoda. Nepoměrně větší zvuk slibují podlahové soustavy Labrador 38, navazující na model Labrador 28 MKIII (S&V 11/18). Obliba měničů dánských značek už představuje tradici, jež soustavám v dané kategorii zvyšuje poměr výkon/cena, ale ozvučnice se změnily k nepoznání – neokoukané i fortelnější udělaly jednou provždy s vnitřním stojatým vlněním či vibracemi krátký proces. Kabinety v dýze ošetřené matným čirým lakem lze vybírat ze dvou provedení (ořech nebo černě mořený jasan). Není od věci zmínit, že dýhování stěn je s pečlivostí značce AQ vlastní provedeno po obou stranách, což eliminuje nebezpečí jejich deformace (odýhováním pouze na „venkovní“ straně vzniká značné jednostranné napětí, které může vést až k deformaci plochy). Odnímatelné, magneticky aretované rámečky chrání jen bezprostřední okolí měničů a jsou u obou verzí potažené černou průzvučnou tkaninou.

Stojaté vlnění neznají
K tuhosti ozvučnic s vnitřním objemem 35 litrů, zatlumených uvnitř syntetickým rounem, přispívají nejenom stěny z MDF desek, jejichž tloušťka začíná u 18 mm a v mechanicky exponovaných „sendvičových“ částech dosahuje až 30 mm, ale i další výztuhy a plné přepážky, uzavírající v šikmém směru komory u základny – ty jsou vyplněné pískem a zvyšují tak odolnost kabinetů vůči rezonancím. Pravoúhlou geometrii současně narušují i bočnice, jež respektují lichoběžníkový půdorys ozvučnic a minimalizují počet rovnoběžných ploch, jež všeobecně vedou k nežádoucím superpozicím zvukových vln (přímá se „potkává“ s odraženými a dochází k nepříjemnému zvlnění frekvenční charakteristiky). Kabinety jsou dole v rozích opatřeny lůžky se závity pro přibalené robustní odhmotňovací jehlany, na které příslušenství pamatuje kovovými podložkami, zamezujícími devastaci choulostivějších podlahových krytin.
Vyrovnanou směrovou charakteristiku v celém přenášeném pásmu poskytuje soustavám symetrické uspořádání D’Appolito: dánský tweeter Vifa s textilní kalotou (ø 25 mm) v širokém závěsu, jehož kmitací cívka je chlazená ferrofluidem, obklopují nahoře a dole středobasové měniče další dánské firmy Scan- -Speak (ø 180 mm), jejichž kónické membrány ze skelných vláken s koši spojují pryžové závěsy s velkým zdvihem. Magnetické obvody všech tří měničů jsou feritové. Na čelní stěně dole ústí také nátrubek bassreflexového rezonátoru, což rozšiřuje flexibilitu soustav zvláště při umístění v menší poslechové místnosti.

Poctivá ruční práce
Elektrické výhybky v zapojení 2. řádu (se strmostí −12 dB/oktávu) pracují s dělicím kmitočtem 1670 Hz. Kvalitní součástky v osazení, jež zahrnuje svitkové kondenzátory a vzduchové cívky, se obejdou bez kontroverzních desek plošných spojů, protože jsou navzájem pájeny metodou D2D (device to device). Vnitřní kabeláž má poctivě dimenzované průřezy a na krimpované („namáčknuté“) násuvné fastony, jež zrychlují (a tedy i zlevňují) výrobu, ale do proudové dráhy signálu zanášejí zbytečně přechodové odpory, nenarazíme nikde. K propojení se zesilovačem slouží v zapuštěném subšasi kousek nad základnou dva páry pozlacených šroubovacích terminálů – po odstranění zkratovacích propojek umožňují bi-wiring či bi-amping a zvládají libovolně zakončené reproduktorové kabely.
Soustavy Labrador 38 kmitočtovým rozsahem 30–30 000 Hz v pásmu −6 dB už v basech okrajově zasahují do nejhlubší subkontraoktávy. Při jmenovité impedanci 8 ohmů vykazují víceméně průměrnou charakteristickou citlivost, na což je třeba pamatovat při výběru zesilovače, jehož větší výkonová rezerva bude přínosná.

Na čem se testovalo
Reproduktorové soustavy doplnily komponenty Cambridge Audio: integrovaný zesilovač azur 851A a univerzální Blu-ray přehrávač CXU. Kabely XSymphony: signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Rendezvous in New York (Stretch, 2003), Dire Straits: Dire Straits (Mobile Fidelity Sound Lab, reed. 2019), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri/ Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019), CD Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield: Hudson (Motéma Music, 2017) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho
Čistý, přirozený a vyvážený zvuk staví na přesně artikulovaných basech, které se spouštějí sympaticky hluboko. Nejenom barvotvorné pásmo středních kmitočtů nabízí bezpočet detailů, i když analytické schopnosti dobrý pocit z muzikálního projevu nekazí. Výšky jsou otevřené, nijak nevyčnívají. Hudební scéna je široká, s přehlednou lokalizací, v tandemu s empatickým zesilovačem vyniká i realistická dynamika, jež respektuje charakter nahrávek. Právě jejich kvalita může být rozdílová, protože tyto dvoupásmové sloupky nic nepřikrášlují. Padni, komu padni, bez ohledu na žánry. V dané cenové kategorii si zasluhují zvýšenou pozornost.

AQ LABRADOR 38: 34 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑