Audio

Publikováno 16. září 2021 | Pavel Víšek

0

Špunty bez drátu i hluku

Japonský koncern Sony před prázdninami představil nová sluchátka do uší WF-1000XM4, jež své předchůdkyně XM3 připomínají snad jen bezdrátovou platformou Bluetooth ruku v ruce s aktivním potlačením hluku. Další generace skutečně bezdrátových špuntů je úplně odlišná a samozřejmě zase o kus dál.
Jestliže technologicky spřízněná a svého druhu referenční sluchátka WH-1000XM4 s mušlemi kolem uší (S&V 9/20) se v aktuální generaci navenek skoro nezměnila, u špuntů WF-1000XM4 je vše jinak. Ekologické sympatizanty zaujme hned kompaktní obal z recyklovaného papíru a uvnitř dobíjecí pouzdro, které je oproti modelu WF- -1000XM3 (S&V 8+10/19) skoro o polovinu menší. Poměrem výkon/objem zřejmě novinka Sony v nabídce různých značek nemá konkurenci. Technologie aktivního potlačení hluku (ANC) využívá nový účinnější integrovaný procesor V1, který je nástupcem vyhlášeného typu QN1e, firmware disponuje řadou fines, které si programátoři vypůjčili od „velkých sester“ WH-1000XM4, a inovacemi prošla i samotná sluchátka včetně elektronické výbavy. Vybírat můžeme ze dvou barev – černé nebo stříbrné.

Plastová redukční dieta
Mezi hlavní konstrukční materiály patří kvůli co nejmenší hmotnosti opět plast. Špunty se více zakulatily, ale v uších výborně drží, protože jejich tvar respektuje stavbu boltců a nadto je výborně fixují nové ušní nástavce z pěnového polyuretanu se značnou přilnavostí, jež maximalizuje kontaktní plochu se sluchovody (včetně instalovaných lze volit ze tří párů v konfekčních velikostech). Každé sluchátko je osazené vylepšeným dynamickým měničem (ø 6 mm), jehož membránu pohání účinnější, o 20 procent větší neodymový magnet. ANC využívá pro přesnější analýzu okolního hluku dva páry měřicích mikrofonů, jež směřují dopředu i dozadu. Synergický efekt s novým procesorem V1 funguje a potlačení hluku si nezadá s modelem WH-1000XM4. Sluchátka dále disponují třetím párem mikrofonů, který je pasuje na headset pro bezproblémové telefonování. Jeho kvalitu zlepšuje technologie Precise Voice Pickup: mikrofonům při snímání hlasu sekundují senzory, využívající vedení zvuku spánkovými kostmi (podobně jako třeba sluchátka značky AfterShokz, viz S&V 1/20). Mikrofony slouží i hlasovým asistentům (Amazon Alexa či Google Assistant, podpora Apple Siri opět chybí).
Přijímat hovory a ovládat přehrávač lze poklepem na dotykové plošky po stranách špuntů, jejichž funkčnost lze s ostatními režimy a funkcemi nastavit v aplikaci Sony Headphones Connect. V jejím menu vedle režimu Ambient Sound, který nás od zvuků v okolí úplně neoddělí, nebo zázemí pro poslech hudby ve formátu 360 Reality Audio nechybí ani test správného usazení špuntů, který po „propísknutí“ uší eventuálně vyzve k výměně ušních nástavců za větší. K flexibilitě sluchátek přispívá i funkce Speak-to-Chat, která měla premiéru u modelu WH-1000XM4 a umožňuje vést krátkou konverzaci bez „odšpuntování“ uší.

Energie takřka na rozdávání
Bluetooth odpovídá nejmladší specifikaci 5.2, která dále snižuje energetickou náročnost a je už připravená na nový zvukový kodek LC3, jenž snad brzy vystřídá zastaralý standard SBC; ze zvukových kodeků tu dále máme AAC a LDAC. AptX včetně verzí LL a HD, žel, chybí, ale z hlediska zvukové kvality má LDAC navrch a dnes už nejde jen o finesu strojků Sony. Sluchátka se zapnutým ANC vydrží v provozu až velmi dobrých osm hodin, bez aktivace potlačení hluku o čtyři hodiny déle. Dobíjecí pouzdro umožňuje dvoje „zotavení“, což je (samozřejmě s přestávkami) udrží v akci po celý den. K dobíjení hlavní baterie slouží port USB-C. Plné kapacity dosáhne za 90 minut, ale když nestíháme, už po pěti minutách nabíjení získáme energii na hodinu provozu. Pouzdro lze díky technologii Qi už dobíjet také bezdrátově. V aplikaci lze zvuk doladit pětipásmovým ekvalizérem a nabízí také možnost využít funkci DSEE HX (premiéru měla u WH-1000XM4), jež převzorkuje komprimované audio s nižším datovým tokem a slyšitelně vylepší prokreslení nahrávek. Výbava zahrnuje ještě dobíjecí USB kabel.
Sluchátka WF-1000XM4 potěší čistým, bezprostředním a detailně prokresleným zvukem, který se opírá o hluboké basy v akurátním objemu, u nichž kvalita vítězí nad kvantitou. K muzikálnímu projevu přispívá i realistická dynamika. Se zvukovým kodekem LDAC, který už podporuje většina osobních přehrávačů, nemáme nouze ani o jemné detaily a po kabelu se tak nezasteskne ani náročnější klientele.

SONY WF-1000XM4: 7 499 Kč
Rivalové: Sennheiser Momentum True Wireless 2 (7 990 Kč), Bose QuietComfort Earbuds (7 690 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑