Multimédia

Publikováno 1. října 2021 | Miroslav Werner

0

Na horizontu 4K projekce…

Bylo, nebylo… Relativně mladá čínská značka XGIMI, známá do té doby především nadstandardně vybavenými přenosnými projektory schopnými provozu na vestavěný akumulátor, se vydala na samý horizont projekce, a to modelem s Full HD panelem a pak na první pohled navlas stejným, avšak s nativním 4K rozlišením. A ten také doputoval do naší redakce.

Jak už tušíte, 4K rozlišení v domácích podmínkách řeší technologie XPR (stojí na principu rozmítání jednoho pixelu do čtyř stran), takže oba projektory, jak XGIMI Horizon (1920 × 1080), tak Horizon Pro (3840 × 2160) využívají vlastně shodný obrazový panel, pouze u verze Pro dokážou mikrozrcátka hnout zadečkem natolik, že vytvoří právě čtyřnásobné rozlišení oproti Full HD. Měli bychom ho samozřejmě nazývat Ultra HD, protože ke skutečnému 4K ještě pár pixelů chybí.

Kompaktní bandaska
Vzhled projektoru je pro mne, příznivce konzervativních „nechytrých“ projektorů s objektivem přesahujícím tělo projektoru, něčím, na co si musím zvyknout. Musím ale uznat, že kompaktní kostka se zaoblenými rohy má něco do sebe: Neříká na první dobrou „Já jsem projektor“. Ostatně, vestavěné reproduktory Harman Kardon se dokážou rozvášnit samy o sobě. Pro uživatele, který není zvyklý před projekcí pobíhat se svinovacím metrem a měřit mechanické, elektrické a světelné podmínky pro pevnou instalaci, je rozhodně požehnáním automatický keystone v obou rovinách. Nastavení Horizon Pro je díky vestavěným čidlům otázkou okamžiku, „hotovo“ je během šesti sekund. Tím si můžeme jednoznačně odškrtnout i fakt, že za zdrojem světla stojí LEDky, takže není nutné šetřit do prasátka na novou lampu. Pokud se nestane nic zásadního, světelný zdroj v pohodě dožije konce projektoru buď s jeho morálním stářím, nebo s poločasem rozpadu atomů skříně. Jas projektoru má dle výrobce hodnotu 2200 ANSI lm, což je luxusní výkon, který bychom očekávali spíše od konvenčních vysokotlakých výbojek. Objektiv (poměr projekce 1,2:1) dovoluje při relativně blízké vzdálenosti od projekčního plátna (od 80 do 800 cm) dosáhnout zaostření mezi 40–300″ úhlopříčkou a plně tak nahradí chytrý televizor. Doporučená vzdálenost pro 100“ (254 cm) obraz je 2,7 m, díky čemuž se vejdeme v podstatě do jakéhokoliv bytového prostoru. Umístění je tak otázkou okamžiku, navíc, pokud nenajdeme vhodné umístění na poličce či stolku, je XGIMI vybaven šroubovacím terminálem pro standardní stativ. A nebyl by to pořádně chytrý projektor, aby si kromě automatického keystonu neporadil automaticky i s ostřením. Ostatně, manuální přístup k objektivu by rušil kompaktní vzhled obou Horizonů. Automatice lze dokonce svěřit i nastavení jasu.

Chytrá netflixová horákyně
XGIMI Horizon, stejně jako drtivá většina chytrých projektorů, běží na operačním systému Android TV. Některé si k tomu musejí dopomáhat chytrým „donglem“, tedy minipočítačem ve velikosti USB flashky, která však nekončí USB-A konektorem, ale HDMI portem, XGIMI však má Android integrovaný. Android TV si ne vždy poradí se všemi streamovacími službami, často je robůtkově televizi udělen záporný bod za neschopnost poradit si třeba s Netflixem. Jenže často, stejně jako u právě u Horizon/ Horizon Pro zbytečně. Ne, nechce po nás, abychom zrcadlili plochu tabletu či notebooku.Vyhledejte zkrátka v aplikacích Android TV položku Desktop Manager, která otevírá další služby (Aptoide TV, WPS a jiné, právě spolu s Netflixem), povolte šoupátkem spuštění dalších (neznámých) aplikací a je vynetflixováno. Na kýženou internetovou telku si pak přidáte zástupce přímo na hlavní plochu projektoru. Samozřejmostí chytrého androidního projektoru je pak podpora googlovského asistenta a hlasové vyhledávání třeba i v YouTube.

Konektivita především!
Coby projekční konzerva bych si jako obvykle zažehral na absenci analogových vstupů, jenže se zdá, že digitální projekce už druhou dekádu analog ignoruje a já se s tím zkrátka musím smířit. Naopak vítám, že k dispozici je hned dvojice HDMI 2.0 konektorů, dvě přípojky USB-A a kromě vestavěného Bluetooth ve verzi 5.0 a dvoupásmové wifi (2,4- i 5GHz) zde najdeme ještě pevný ethernetový port, který je také pomalu na vymření. Domnívám se nicméně, že až bude wifi access pointem (a ne jedním) vybavena úplně každá domácnost, pak se díky rušení na jednotlivých wifi kanálech dostaneme do stavu, kdy spolehlivé streamování bez výpadků bude opět otázkou ethernetového kabelu. Někdy je ten drát opravdu lepší, milý Marconi!

Skvělé barvy
Přiznám se, že ke „kompaktům“, nejen v projekci, přistupuji poměrně skepticky. A XGIMI Horizon Pro mne však přesvědčil, že tentokrát zbytečně. Dostatečná svítivost ledek i široký rozsah ostření si nezadá s konvenční promítačkou, navíc jsou k dispozici pokročilé funkce dopočítávání a kompenzace pohybu i při režimu 60 obr./s. Pokud chtějí XGIMI využít také hráči, mohou se těšit z relativně nízkého lagu 16 ms, který odpovídá zhruba 30 obr./s. Díky HDR10, který je u XGIMI zjevně nejen na papíře, ale i na projekční ploše, se můžeme těšit z plného dynamického rozsahu jasu a především přirozených barev, přičemž i obtížná pleťovka je tu příkladná. A to se prosím stále bavíme o přenosné projekci. XGIMI Horizon Pro nastavuje novou laťku v kategorii přenosných projektorů především díky okamžitému nastavení, minimálním kompromisům v kvalitě obrazu, nadstandardnímu jasu a digitální konektivitě. Kino, kdykoliv na něj budeme mít chuť, zkrátka rovnou z krabice se stává skutečností.

XGIMI HORIZON PRO: 44 990 Kč
Rivalové: ViewSonic X10-4K (36 390 Kč); BenQ TK810 (29 390 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑