Hifi

Publikováno 11. října 2021 | Miroslav Láb

0

Výborně vyladěný gramofon

Gramofony s řemínkovým pohonem talíře jsou téměř historie gramofonu sama. Kdysi dávno s tímto principem začaly americké firmy Audio Research a Empire, vybraly si tehdy standardní síťové motorky, později zaměněné za synchronní pomaloběžné motorky běžně používané v řídicích mechanismech a hodinových strojcích. Při pružném zavěšení motorku bylo snadno dosaženo vynikajícího odstupu rušivých napětí (do té doby běžný pohon mezikolem byl výrazně horší).
Gramofon Debut PRO – současná novinka firmy Pro-Ject, světové veličiny ve svém oboru – tento princip využívá rovněž. Stejně tak v jejich strojích najdete, snad už od doby výroby gramofonu NAD 5120 v 80. letech v Litovli, stále stejný malý plastový talíř-řemenici, spolu s hřídelem z ložiskové 6mm jehly a pórobronzových „futer“ pevného ložiska. Motorek je opět osvědčený pomaloběžný synchronní s nízkonapěťovým napájením. Přesné otáčky talíře a jejich přepínání jsou zjednodušeny elektronickým generátorem, který vyrábí sinusový signál požadovaného kmitočtu. Otáčky 33 a 1/3 a 45 ot./min. se přepínají přímo základním třípolohovým přepínačem v levém předním rohu šasi. V tomto případě je k pohonu určený plochý řemínek. Otáčky 78 ot./min. roztáčí náhon z větší řemenice motorku pomocí řemínku s kruhovým průřezem. Napájení elektromotorku z nízkovoltového generátoru umožňuje přesné doladění otáček a kompletní elektroniku napájí externí stejnosměrný „zásuvkový“ zdroj. Generátor tvoří kompaktní mechanický modul upevněný pod základovou deskou šasi. Pružný závěs motorku zaručuje jeho dostatečnou mechanickou izolaci od šasi. Krycí talíř je kovový, se zvýšenou odolností proti nežádoucím rezonancím díky gumové vložce ve vnitřní obvodové drážce. Talíř je na povrchu ošetřený sametovým matným lakem, krycí podložka pod gramofonovou desku je z tenké plsti.
Zbytek základny je pouze variantou na dané téma. Vlastní šasi tvoří přesně opracovaná MDF deska s dokonalou povrchovou úpravou černým polomatným lakem. Deska je usazena na třech kovových seřiditelných, decentně odpružených nohách. Na zadní hraně šasi jsou panty krycího plexi víka, nastavitelné tření pantů zaručuje příjemnou a bezpečnou manipulaci.

Synergie šasi, raménka a přenosky
Aktuální verze Debut PRO se liší od „obyčejného“ Debutu (verzi Carbon DC jsme testovali v S&V 5/20, Debut III S Audiophile pak v S&V 11/19) konstrukcí přenoskového raménka. Jeho základem je nosník raménka s integrovanou přenoskovou skořepinou vyrobený jako sendvič, hliníková trubka má vnější obal z karbonového laminátu, je tak zaručena maximální tuhost a odolnost raménka proti rezonancím, především vůči rezonanci torzní. Kloub závěsu je pozoruhodný přesný kovový prstenec s vertikálními ložisky. Svislou sílu na hrot nastavíte nekalibrovaným protizávažím (na testovaném vzorku mělo malé tření na nosníku a snadno se nedopatřením změnilo jeho nastavení). Kompenzace dostředné síly (antiskatingu) se nastavuje závažíčkem na vlákně. Součástí ložiskového sloupku je plastový stojánek a zvedáček s viskózním tlumením. V přírubě raménka lze snadno seřídit vertikální snímací úhel (VTA). Kablíky raménka jsou zakončeny pod zadní hranou šasi na dvou zásuvkách cinch. V nezbytném příslušenství dostaneme nízkokapacitní signálový kabel s délkou 1,2 m, jednoduchou vážku, středovku pro SP a EP desky, papírový protraktor a inbusové klíče. Skořepina raménka je již výrobcem osazena MM přenoskou s označením Pick it Pro, pocházející z produkce firmy Ortofon, s eliptickým hrotem. Příjemné pro montáž jsou maticové zděře v těle přenosky (nepotřebujete matičky a podložky). Přenoska svými vlastnostmi harmonicky doplňuje seriózní pohon a pěkně vypadající přenoskové raménko.
Návod k obsluze je přehledný „fotoseriál“, který zaznamenává jednotlivé fáze skládání a seřizování gramofonu v postupných krocích. Všechno je přehledné a srozumitelné. Jedině hodnotu nastavení svislé síly na hrot 20 mN musíte pečlivěji hledat v popiscích stejně jako optimální nastavení antiskatingu. Do testovacího řetězce jsem mj. zapojil Phono předzesilovač Ri-Audio +, Musical Fidelity M6x vinyl, předzesilovač Accuphase C-265, výkonový zesilovač Accuphase P-450, síťovou pračku Accuphase PS-500, síťový rozvod IsoTek a DIY, reproduktorové soustavy KEF R-7. Testovací alba: Miles Davis: Kind of Blue, Bartók: 44 Duets for Two Violins, Weather Report: 8:30, Illinois Jacquet: Birthday Party, The Rolling Stones: Blue and Lonesome (Polydor – LC00309, 2016), Vivaldi: Lute Concertos & Trios (Hungaroton, 1978) a další. Měřením byly zjištěny skutečné otáčky talíře 33,47 ot./min, to je odchylka +0,42 %. Při kolísání otáček 0,2 %, 45,24 ot./min, odchylka +0,54 % a kolísání otáček 0,14 %. Talíř ze jmenovitých otáček 33 a 1/3 dobíhá 75 sekund. Hluk mechaniky snímaný na základové desce přenoskou je minimální. Reprodukce je precizní, spektrálně vyvážená a basy díky potlačené subakustické rezonanci přesné, nerozmazané. Při zařazení IEC filtru (potlačení pásma pod 20 Hz) jsou basy ještě konkrétnější. Skvělá detailnost na horním konci pásma je dána „ostřejším“, eliptickým hrotem.
Resumé? Gramofon Pro-Ject Debut PRO je pohledný, plně funkční přístroj, pečlivě poskládaný z výborné kombinace šasi, přenoskového raménka a přenosky.

PRO- JECT DEBUT PRO: 19 490 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑