Audio

Publikováno 14. října 2021 | Michal Zetek

0

Dostupný model s Atmosem

Čínský elektronický magnát, který zatápí jihokorejským a japonským značkám i v jejich tradičních odbytištích, samozřejmě vyrábí k televizorům také užitečné doplňky, mezi něž patří soundbary. Přiznejme si, že zejména u levnějších plochých TV není zvuk právě dokonalý, a tak je možnost pořídit si reprosoustavu, která může mít z principu lepší zvuk než reproduktory v plastové skříňce LED panelu, více než vítaná.
Model TS8132, jinak označený také jako Alto 8e, může stát na stolku pod televizorem nebo viset na zdi za kotevní úchyty, které spolu s HDMI kabelem, papírovou šablonou, šrouby a hmoždinkami najdete v příslušenství. Komplet v rozměrné krabici se skládá ze soundbaru a subwooferu, propojených mezi sebou bezdrátově. TCL má bohatou bezdrátovou konektivitu i co se týče vstupů, kromě Bluetooth nabízí také připojení k wifi, k čemuž potřebujete mobil s Google Home nebo Apple AirPlay. Pak můžete využívat také asistentku Google Assistant nebo Amazon Alexa a streamovat hudební servery Spotify a Tidal nebo pouštět hudbu přes Google Chrome. Mezi klasickými vstupy najdete dva HDMI porty propouštějícími až 4K obraz s podporou 4K HDR a Dolby Vision. Pro digitální propojení s televizorem, který nemá eARC, nesmí chybět Toslink. Skříňka se zaoblenými hranami se dodává pouze v černé barvě, konektory dostupné zezadu jsou umístěny do vybrání, aby nečinilo problém připojení kabeláže po zavěšení soundbaru na stěnu. Na čelní stěně pod látkovým povrchem prosvítá bílý pětiznakový scrollující displej se základními informacemi a indikační dioda stejné barvy, která avizuje aktuální režim soundbaru. Reproduktory má nejen na čelní stěně (tři širokopásmové a dva výškové), ale také dva nahoře, jak se na model s Dolby Atmos sluší a patří. Pětice ovládacích prvků vystupuje na horním panelu, s nimi ale zvládnete jen základní činnosti (spuštění, volba vstupu, párování Bluetooth a hlasitost), pro většinu dalších potřebujete dálkový ovladač z výbavy. S ním můžete regulovat basy a výšky a volit některý ze čtyř přednastavených ekvalizačních průběhů – jeden je určený pro noční sledování filmů. K dispozici máte prostorový efekt, abyste si ozvláštnili i filmy s „obyčejným“ zvukem, a tlačítko Pass Thru. Dálka dokáže ztlumit i svícení displeje. Při poslechu zdroje signálu z USB nebo bezdrátově připojeného umí zařadit pauzu a přeskakovat skladby. Škoda jen, že tlačítka Volume jsou před uživatelem utajena (neoznačena), protože hlasitost se řídí kruhovým ovládacím prvkem, respektive jeho horní a spodní částí, která nemá žádný popis.
Subwoofer na plastových nohách má reproduktor s papírovou membránou umístěný na dně skříňky, na zadní stěně opatřené bassreflexem. Měnič i ozvučnice samotná mají poněkud subtilnější rozměry, takže výraznější vliv na podání katastrofických scén nečekejte. Kromě tlačítka spouštějícího párování se soundbarem na něm jiný ovládací prvek nenajdete. Párování se soundbarem se ale děje automaticky při prvotním spuštění, takže je nadbytečná i přítomnost tohoto tlačítka.
Zvuk solidní, ale až po pečlivém nastavení
Soundbar na mě po prvním zapojení a zprovoznění s televizorem přes ARC spustil poněkud bandurskou, respektive předvedl silně dunivou a odulou reprodukci, až jsem se lekl, zda není vadný. Postupně s využitím zvukových nastavení se mi tento jev podařilo potlačit a dostat z přístroje velice slušný doprovod k filmům i televizním pořadům, stejně jako k hudbě přehrávané přes Google Chromecast. Nezbývá než litovat, že těch korekcí a možností nastavení není více, protože např. středové (hlasové) pásmo si neupravíte vůbec. Podání filmových zvuků je v dynamických a výbušných scénách velmi kvalitní, nebudete ochuzeni o žádný detail ani atmosféru jak v akčních filmech, tak třeba katastrofických. Filmové závodění v Le Mans ‘66 předvede soundbar naturálně a se vší razancí, bouračky i řev motorů (ještě nevykleštěných emisními předpisy) znějí pořádně šťavnatě. Snímek První muž s úvodním startem X-15 zpoza nosiče B-52 rámusí, bouchá a třese pilotem tak, že se při tom potíte spolu s ním. Bohemian Rhapsody má solidně podané jak koncertní vystoupení, tak atmosféru na stadionech, včetně toho nejslavnějšího ve Wembley. Sestava má s hudebními nahrávkami standardní přednes, populární hudbu přehraje bez závad a s dostatečnou kvalitou, náročnější snímky budou pochopitelně znít mnohem lépe na klasických reprosoustavách. Hlasy Evy Olmerové, Moniky Načevy nebo jazzové či vážné skladby dostaly zastřenější projev, respektive zabarvené podání. Podobně je to s klavírem, žesťovými nástroji nebo smyčci. Zde mě poněkud omezuje chudší nabídka zvukových korekcí, s nimiž by se nejspíš dalo s ohledem na konstrukci reprosestavy mnohé vylepšit.

SOUNDBAR TCL TS8132: 8 990 Kč
Rivalové: Philips TAPB603/10 (8 990 Kč); Sony HT-G700 (8 276 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑