Hifi

Publikováno 25. října 2021 | Pavel Víšek

0

Svalnatý seveřan

Značka Copland z dánské Kodaně letos představila nový, v současnosti nejvýkonnější integrovaný zesilovač CSA 150, jehož hybridní konstrukce staví na synergii tranzistorů a elektronek, i když tentokrát jde o jedinou duální triodu na vstupu.
Šéfkonstruktér Olé Møller, který dříve pracoval jako vývojář jiné dánské značky Ortofon, založil společnost Copland v Kodani v polovině 80. let a v jejím katalogu měly převahu zesilovače, spojující v hybridních zapojeních elektronky s mladší součástkovou základnou. Zatímco nestor aktuální nabídky, integrovaný zesilovač CTA 408 (S&V 2/19), jehož prototyp měl premiéru před pěti lety na mnichovském High Endu, má s fortelnými výstupními transformátory a dvěma páry svazkových tetrod KT150 v koncovém stupni blízko ke klasickým konstrukcím, u komponentů z nejmladší řady CSA je tomu jinak. Teplý analogový charakter zvuku propůjčuje duální trioda na vstupu a další obvody jsou už plně v režii polovodičů. Tuto sérii loni otevřel integrovaný zesilovač CSA 100 (S&V 6/20) a Olé Møller při této příležitosti avizoval připravované modely CSA 75 a CSA 150, jejichž typová čísla hlásí výstupní výkon jednoho kanálu do osmiohmové zátěže. Před dostupnějším komponentem dostala přednost vlajková loď, která vybudí i „hladovější“ reprosoustavy, případně ozvučí větší místnost. Na pohled se CSA 150 od staršího „sourozence“ prakticky neliší, je pouze o 3 cm vyšší. Čelní panel je vyroben z masivního hliníku, do něhož CNC frézka vyhloubila firemní logo a drážku kolem „ciferníku“ s kontrolkami; z téhož materiálu jsou samozřejmě i knoflíky a tlačítka.

Nadupaný napájecí zdroj
Tuhé šasi ze dvou přesně slícovaných ocelových profilů má oporu ve čtyřech hliníkových patkách, zajišťujících dobrý přístup vzduchu k otvorům v základně, situovaným pod hustě žebrovaným chladicím profilem. CSA 150 vychází ze staršího modelu z velké části obvodově, přepracovaný je především napájecí zdroj, osazený robustnějším toroidním transformátorem britské značky Noratel, jehož sekundární vinutí pamatuje nově také na samostatný menší zdroj, napájející budicí obvody koncového stupně. Usměrněné napětí v hlavní části filtruje baterie šesti válcových elektrolytů Nichicon s celkovou kapacitou 60 000 μF. Zesilovač pracuje ve třídě AB se zápornou zpětnou vazbou. Předzesilovač na vstupu využívá duální triodu 6922 americké firmy Electro- -Harmonix, jež pracuje s vysokým napětím v zapojení s maximální linearitou a realizuje pouze napěťové zesílení. V budicím stupni najdeme unipolární tranzistory MOSFET, ale koncový stupeň je osazený komplementárními dvojicemi výkonových tranzistorů ON Semiconductor (MJL3281A a MJL1302A, každý se ztrátovým výkonem 200 W), které sdílejí velký, štědře naddimenzovaný chladič, opatřený tepelným čidlem elektronické ochrany. CSA 150 dokáže do osmiohmových soustav dodávat trvale výstupní výkon až 2× 150 W (v případě poloviční zátěže 2× 230 W), ale stabilní je ještě při impedanci dva ohmy, což bude určitě zajímat majitele reprosoustav s kritičtější hodnotou minimální impedance.
Zapojení zahrnuje rovněž sluchátkový zesilovač a phono předzesilovač pro gramofony s přenoskami typu MM a díky vstupní citlivosti 2,6 mV i MC s vysokou výstupní úrovní. Nechybí ani D/A převodník s osmikanálovým obvodem Sabre32 ES9018 kalifornské firmy ESS Technology v duálním zapojení „quad mono“, což při digitálně-analogovém převodu minimalizuje šum i harmonické zkreslení; na vstupu podporuje signály PCM do vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubky 24 bitů, asynchronní port USB-B však zvládá signály PCM až do rozlišení 384 kHz/32 bitů i jednobitové streamy DSD. Osobní počítače s operačním systémem Windows vyžadují instalaci ovladače, který lze stáhnout z firemního webu, PC pod Linuxem a samozřejmě i Macintoshe se bez driveru obejdou.

Modrý zub není nutný
Čelnímu panelu dominují dva velké knoflíky. Pravým (Volume) s jemnou stupnicí po obvodu na hřídeli japonského potenciometru ALPS Blue Velvet, který kvůli dálkovému ovládání doplňuje servo, regulujeme hlasitost. Levým (Source) volíme mezi čtyřmi vstupy analogovými (symetrickým, dvěma nesymetrickými a Phono) a sekcí vstupů digitálních (jinak včetně D/A převodníku vypnutých), které dále definujeme malý knoflíkem otočného přepínače po levici: čtyři polohy jsou vyhrazeny pro koaxiální S/PDIF, dva optické, port USB-B, poslední tvoří zálohu pro volitelný modul bezdrátového rozhraní Bluetooth s podporou nadstandardního zvukového kodeku aptX HD, který lze zasunout do multipinového konektoru na základní desce plošných spojů v blízkosti zadního panelu. Tlačítko Tape zapíná smyčku rekordéru, další tlačítko Standby (de)aktivuje pohotovostní režim zesilovače, po zapnutí si však duální trioda nárokuje 30 sekund pro základní nažhavení elektrod, kdy kontrolka ON v centrálním „ciferníku“ bliká. Jedinou přípojkou na čelním panelu je zdířka sluchátkového výstupu pro 6,35mm jack.
Přípojky jsou na zadním panelu rozmístěny s ohledem na minimální vzájemné interference. Nejcitlivější vstup Phono se zemnicí svorkou pro gramofon je odsazený úplně vlevo, následují další čtyři analogové vstupy (tři nesymetrické a symetrický). Výstupy z předzesilovače a pro monitorovací smyčku rekordéru pak oddělují potenciální zdroje rušení: sekci zmíněných digitálních vstupů (s otvorem pro anténku volitelného modulu Bluetooth) a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel ve společnosti kolébkového síťového vypínače. Vyjma „počítačového“ portu USB-B jsou zdířky pro konektory cinch i piny zásuvek pro konektory XLR pozlacené. Stejnou povrchovou úpravu mají také kontakty dvou párů izolovaných výstupních terminálů, které si poradí s libovolně zakončenými kabely. Kromě napájecího kabelu zahrnuje příslušenství i malý dálkový ovladač v hliníkovém těle.

Na čem se testovalo
Zesilovač doplnily reprosoustavy Bowers & Wilkins 805 D3 a univerzální Blu-ray přehrávač Cambridge Audio CXU. Vše propojily kabely značky XSymphony: signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Jeff Beck: Blow by Blow (Analogue Productions-Epic, reed. 2016), Chick Corea: Rendezvous in New York (Stretch Records, 2003), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri/Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019), CD Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps & The Firebird/The Cleveland Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, dir. Pierre Boulez (Deutsche Grammophon, 2003) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho
Copland CSA 150 hraje se samozřejmou autoritou, která začíná u suverénně kontrolovaných basů. Přirozený zvuk má teple analogový punc. Prokreslení barvotvorného pásma středních kmitočtů ostatně nezapře předzesilovač s elektronkou na vstupu, protože lampy se s odlišným spektrem zkreslení nechovají k vyšším harmonickým tak macešsky jako tranzistory. Zesilovač je spíše živý nežli vysloveně rychlý, což nahrává jeho muzikálnímu projevu. Dynamika je realistická, klidná síla, která ukáže „svaly“ jen podle potřeb konkrétní nahrávky. Špičky signálu si uchovávají čistotu i v hodně členitých nahrávkách, na hudební žánry není seversky uměřený komponent nijak vybíravý. Dobrá partie i pro „hladové“ reprosoustavy.

COPLAND CSA 150: 129 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑