Audio

Publikováno 7. listopadu 2021 | Michal Zetek

0

Levná a sofistikovaná

In-ear sluchátka už dávno nejsou jen artiklem vyšších cenových kategorií, ale najdete mezi nimi také modely, které svojí cenou s přehledem konkurují výrobkům, na které narazíte i, řekněme, v nespecializovaných prodejnách. Lamax, který je takovou českou štikou v převážně cizozemském rybníku, nabízí v této kategorii velmi atraktivní model.
Sluchátka, přestože jsou z nejlevnější kategorie, mají zajímavou výbavu. Vyrábí se v černém nebo bílém provedení. Jejich stupeň krytí IP54 zaručuje odolnost proti prachu a stříkající vodě ze všech směrů. Kromě krátkého dobíjecího kablíku a celkem čtyř pryžových návleků dostala zajímavě řešenou dobíjecí schránku. Jako každý model v True Wireless provedení mají špunty vlastní akumulátorek, který se dobíjí po vložení sluchátka do dobíjecí schránky, jež informuje o stavu svého akumulátoru různobarevnou diodou, respektive diodami. Schránka Lamaxů však disponuje zeleným LED displejem, který avizuje míru jejího nabití v procentech, a po jeho stranách nalezneme dvojici stupnic, jež informují o „nabitosti“ každého ze sluchátek. Dobíjecí krabička má oválný tvar a špunty v ní drží magnety. Je jen škoda, že spolehlivost kontaktu je potřeba kontrolovat – občas se mi stávalo, že některé ze sluchátek prostě nebylo nabité, protože selhávalo spojení se schránkou. Archaismem je použití micro USB konektoru s omezenou schopností přenášet vyšší proud, ale vzhledem k ceně lze snad tuto skutečnost akceptovat. Samotná sluchátka mají dvoubarevnou diodu indikující nabíjení a plné dobití vestavěného akumulátorku, zadní stěna slouží jako dotyková plocha. Jejich nošení je celkem pohodlné, byť omezený počet přibalených návleků nedává příliš možností volby. Každý špunt můžete používat k hovorům a poslechu samostatně, umí aktivovat asistentky Siri a Google Assistant. S ohledem na cenovou kategorii je celkem pochopitelná absence NFC, bezdrátového nabíjení schránky, potlačení okolních hluků ANC či automatické přerušení reprodukce po vyjmutí sluchátek z uší a jejich položení na stůl. Rovněž si k nim nestáhnete žádnou ovládací aplikaci do mobilu, lhostejno zda s iOS nebo Androidem.

Kvalita koresponduje s cenou
Sluchátka disponují velmi dobrým dosahem signálu od Bluetooth zdroje, tak skvělou citlivost by jim mnohá dražší konkurence mohla až závidět. Se zvukovými vlastnostmi je to o poznání slabší. Při zkušebním hovoru jsem osobně slyšel volaného velmi dobře a jasně, protějšek mi však hlásil nesrozumitelnost a silně zastřený hlas. Hudební nahrávky jsou přenášeny poněkud komprimovaně, dominující středové pásmo a vokální pasáže znějí jako v telefonu, basové složky si musíte spíš domýšlet a výšky mají zkreslený a pískový nádech. S ohledem na cenu se podobné vlastnosti daly víceméně očekávat, je ale škoda, že i mikrofony mají rezervy v kvalitě telefonování.

LAMAX TAPS 1: 799 Kč
Rivalové: Niceboy Hive Podsie 2021 (999 Kč), Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic (755 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑