Hifi

Publikováno 11. listopadu 2021 | Pavel Víšek

0

Vylepšený středopolař

Mladší komponenty japonské značky opouštějí dlouho zavedený zvukový ideál, a je to ku prospěchu hudby. Příkladem je nová verze integrovaného zesilovače A14MKII, který je vlajkovou lodí v základní sérii 14, ale dýchá už na paty modelům z „midové“ řady 15.
Se staronovou řadou Michi se těžiště katalogu značky s centrálou v tokijské čtvrti Šibuja posunulo výš, čemuž odpovídá i aktuální tvář série 14, kde se ze čtyř integrovaných zesilovačů nových inkarnací dočkaly jen dva modely – zvukově modifikovaná verze A11 Tribute (S&V 7/21), která je labutí písní legendárního konstruktéra Kena Išiwaty, a právě vlajková loď A14MKII, vystupující už z nižší střední třídy. Kromě technických parametrů a uspořádání ovládacích prvků i přípojek si po svém předchůdci A14 (S&V 2/17) zachovává spartánský design, který udržuje kontinuitu „nejangličtější japonské značky“, ale přepracované zapojení signálové cesty a D/A převodníku i jejich audiotuning znamenají bohatší zvukový obraz a realističtější reprodukci. Certifikace Roon Tested avizuje podporu placené americké platformy. Komponent je dostupný v černém provedení a přírodní barvě kovu. Čelní panel a velký knoflík jsou z hliníku, plastovou výjimku představují tlačítka.

Dekóduje MQA, ale zapomeňme na DSD
V tuhém šasi na čtyřech patkách konstruktéři pečlivě hospodařili s prostorem. Napájecí zdroj využívá až předimenzovaný toroidní transformátor, usměrněné napětí filtrují dva válcové elektrolyty o celkové kapacitě 20 000 μF. Vlastní zesilovač, který pracuje ve třídě AB, je zapojený na jediné desce plošných spojů, do patra je uspořádaný pomocný „tišťák“ s digitálními obvody. Černě eloxovaný chladič, jemuž potřebnou cirkulaci vzduchu zajišťují větrací otvory na horní stěně i v základně, sdílejí čtyři komplementární dvojice výkonových bipolárních tranzistorů Sanken, jež náleží koncovému stupni. Do osmiohmových reprosoustav dokáže A14MKII trvale dodávat výstupní výkon 2× 80 W, v případě poloviční zátěže pak 2× 150 W. Teplotu průběžně monitoruje čidlo elektronické ochrany. Rotel A14MKII zahrnuje i obvody phono předzesilovače, sluchátkového zesilovače a přepracovaného D/A převodníku, u něhož obvod Asahi Kasei vystřídal Texas Instruments. V jeho filtru konstruktéři vyměnili 25 součástek včetně tuctu kondenzátorů s lepší kmitočtovou odezvou a nižší tolerancí. Na portu USB-B sice zmizela podpora jednobitových streamů DSD, ale důležitější je schopnost dekódování souborů MQA s audiem ve vysokém rozlišení. Flexibilnější bezdrátové rozhraní Bluetooth už ze zvukových kodeků kromě SBC podporuje nejen aptX, ale i AAC.

Preferuje strojky Apple
Čelní panel se neobejde bez monochromatického LCD displeje s bodovým rastrem, protože multifunkční knoflík ovládá nejenom elektronickou regulaci hlasitosti (v rozsahu od 0 do 96), ale i korekce basů a výšek, případně vyvážení kanálů, které se nastavují po stisku tlačítka Menu (pohyb v něm obstarávají další tlačítka „+“ a „−“), jež dále nabízejí třeba nastavení jasu displeje, výchozí úrovně hlasitosti po zapnutí přístroje, ale i připojení k síti. K přímé volbě z devíti vstupů (čtyř linkových, Phono pro gramofony s MM přenoskami, dvou digitálních, portu USB-B a bezdrátového rozhraní Bluetooth) slouží tlačítka mikrospínačů pod displejem. Většinu funkcí lze ovládat ze štíhlé „dálky“, ale síťový vypínač a spínače výstupních terminálů jsou nezastupitelné. Čelními přípojkami jsou sluchátkový výstup pro 3,5mm jack a port USB-A s výstupním proudem až 2,1 A, vyhrazený však pouze pro připojení strojků Apple včetně energeticky náročnějších iPadů. Na zadním panelu převažují pozlacené zdířky pro konektory cinch, jež patří až na výstup z předzesilovače sedmi vstupům – pěti analogovým a dvěma digitálním koaxiálním, jež mají alternativu v opto přípojkách pro konektory Toslink. Všechny digitální vstupy podporují signály PCM do rozlišení 192 kHz/24 bitů, vymyká se port USB-B, který limitují až vzorkovací frekvence 384 kHz a hloubka 32 bitů. Vzadu dále najdeme modul Bluetooth pod krytkou z modře tónovaného čirého plastu, ethernetový vstup LAN pro stabilní připojení k síti po kabelu a další port USB-A, určený jen k napájení či dobíjení kompatibilní techniky. K osmi šroubovacím terminálům, jež po „odzátkování“ akceptují i banánky, lze připojit až dva páry reprosoustav, ale holé vodiče větších průřezů jsou problém. Sériový port RS-232C slouží k integraci do systémů chytré domácnosti. Zbývá zmínit systémovou sběrnici pro spínací napětí 12 V, zemnicí svorku pro gramofon a zásuvku pro napájecí kabel.

Na čem se testovalo
Integrovaný zesilovač Rotel doplnily dvouapůlpásmové sloupky Acoustic Energy AE309 v alternaci s dvoupásmovými monitory Xavian Perla, univerzální Bluray přehrávač Cambridge Audio CXU a gramofon Pro-Ject X1 s přenoskou Pick-it S2 MM. Kabely: signálové XSymphony Pure Silver Fantasy a Pro-Ject Connect-it E, reproduktorové XSymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Jeff Beck: Blow by Blow (Analogue Productions-Epic, reed. 2016), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019), CD György Ligeti: Le Grand Macabre / Philharmonia Orchestra, dir. Esa-Pekka Salonen, Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994), LP Jan P. Muchow: The Antagonist (Supraphon, 2017) a Suzanne Vega: Solitude Standing (A&M, 1987).

Netopýří ucho
Rotel A14MKII posunul neutrální zvuk svého předchůdce A14 k bohatší textuře. Hraje s lehkostí, jeho projev je vitální, ale zachovává si realistickou dynamiku a přirozenost bez ohledu na hudební žánr. Basy jsou přesné, výborně artikulované, byť mají malou rezervu v objemu. Střední pásmo je však čitelné do nejmenších detailů a výšky jsou průzračné, akurátní, bez nepatřičných akcentů. Široká hudební scéna nabízí přehlednou lokalizaci a zvukový obraz neztrácí kontury ani při vyšší hlasitosti. Diskofilové navíc ocení velice povedený phono předzesilovač, který zvládá čistě i dynamické špičky signálu.

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ ROTEL A14MKII: 37 000 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑