Nezařazené

Publikováno 6. ledna 2022 | Michal Zetek

0

Amerika pro hifi i na ven

Bluetoothová sluchátka bývají zpravidla určena pro poslech na ulici s mobilním telefonem, tudíž mají většinou peckové nebo špuntové provedení. Někdy dostanou nákrční límec nebo tenký hlavový most, a propojení mezi levou a pravou stranou se řeší kablíkem, nebo bezdrátově (True Wireless provedení). Americká firma Bose, výrobce špičkových reprodukčních zařízení, však osadila modrým zubem výrobek, určený na první pohled spíš pro domácí hifi. Jak si tedy sedne s mobilem při nošení venku?
Výrobce vzhledem k ceně nešetřil na výbavě, a tak sluchátka nabídnou vyčerpávající výčet snad všeho, co současné modely mohou poskytnout. V příslušenství najdete jak USB kabel pro nabíjení, tak analogový kablík s 3,5- a 2,5mm jacky pro připojení k domácímu zařízení, pokud nechcete mít zvuk šizený nějakým kompresním algoritmem. Díky poslední třídě Bluetooth se umějí spárovat se dvěma zařízeními, takže můžete poslouchat např. hudbu z notebooku a mobilem, respektive mobilní aplikací je ovládat. Samotná aplikace paradoxně příliš možností pro úpravy zvuku nenabízí, umí ovládat především aktivní potlačování vnějšího hluku ANC, respektive volit mezi režimem Quite (utlumí okolí opravdu velmi účinně), nebo Aware (ten řízeně propouští vnější zvuky do vašich uší, abyste nepřeslechli např. auta při přecházení silnice). Ovládacími prvky můžete sluchátka vypnout, obousměrně přeskakovat skladby, spustit či zastavit reprodukci, regulovat hlasitost a přepínat ANC. Spuštění indikuje bílá dioda na pravé mušli, která při párování s Bluetooth aparátem změní barvu na modrou. Rovněž lze ovládat hlasové asistentky Siri, Google i Amazon Alexu. Veškeré úkony se sluchátky komentuje ženský hlas v angličtině. Bose QC45 se vyrábějí v bílém nebo černém provedení. Kvůli poslechu venku mají uzavřené mušle, které se pro tento účel ze všech typů hodí asi nejvíc, i přes handicap v podobě zkreslení některých zvukových pásem. Bose i tento problém vyřešil ryze americkým způsobem a sluchátka jednak vybavil patentovaným provedením Tri- Port, které brání vzniku přetlaku v mušlích, jednak speciálním naprogramováním DSP procesoru, který upraví zvuk tak, aby výše uvedeným neduhem netrpěl.
Mušle mají náušníky potažené umělou kůží, měniče jsou kryté látkou a k hlavovému mostu jsou uchyceny kloubem, jenž umožňuje jejich naklápění i otáčení. Měkce polstrovaný je také hlavový most, který má nastavitelnou délku a přítlak na hlavu tak akorát, abyste sluchátka mohli nosit dostatečně dlouho.

Ryze americký zvuk
Sluchátka jsou nejen skvěle vybavená, ale bez nadsázky také znamenitě hrají. Vestavěný systém ANC má sice jen jednu úroveň, jeho účinek je však hodně výrazný a i při zastavené reprodukci neslyšíte na ulici nic než jen slabý šum okolí. Při telefonování vám sdělí (anglicky) číslo, ze kterého vám někdo volá. Na mé straně nebyl se srozumitelností ani kvalitou hlasu žádný problém, volaný však slyšel můj hlas zabarveně a se šumovým pozadím, byť s dobrou srozumitelností. Bose QC45 umějí podat naprosto skvěle dynamickou a rockovou hudbu, díky důraznosti podání spodních kmitočtů mají nahrávky pořádný říz a šťávu. Basové složky jsou, pravda, možná až příliš výrazné. To je důvod, proč žehrám na absenci ekvalizéru v aplikaci, který by se v mnoha případech hodil pro vyrovnanější přednes. Na zvukové dispozice má největší vliv právě vestavěný DSP procesor, který dokáže vylepšit zvuk i při poslechu přes kabel. Sluchátka sice fungují po kabelu i vypnutá, nicméně v pasivním režimu je posun k horšímu více než znatelný.

BOSE QC45: 8 990 Kč
Rivalové: Sennheiser Momentum Wireless 3 (S&V 10/19, 9 990 Kč); Sony WH1000XM3 (S&V 3+9/19, 7 699 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑