Hifi

Publikováno 25. ledna 2022 | Miroslav Láb

0

Asketický všežravec

Expanze streamovacích služeb značně ochladila obchod s digitálními zvukovými a video nosiči a tím došlo logicky k omezení nabídky luxusnějších univerzálních Blu-ray přehrávačů. Francouzská obchodní značka Reavon se s tímto stavem nehodlá smířit a iniciovala vývoj dvou všestranných modelů.
Ten větší, s označením UBR-X200 (S&V 9 +10/21, aktuální cena EISA za UHD přehrávač), je univerzální, přehraje všechno na 5 ½“ discích a je vybaven zvukovou částí se stereofonním hifi výstupem a vícekanálovým kino výstupem 7.1. Jeho jednodušší varianta UBR-X100 na tom není o nic hůře, ale schází jí kompletní D/A převodníky a analogová audio část jak pro stereofonní reprodukci, tak Dolby nebo DTS. Audio signály jsou k dispozici pouze na digitálních výstupech, na extra HDMI výstupu a na koaxiálním S/PDIF a optickém Toslinku. Na první pohled i dotek je přehrávač robustní a stabilní. Z větší části za to může zpevňovací 3mm silná ocelová deska vyztužující spodní kryt přehrávače. Tím se konstrukce stala odolná proti rezonancím a náchylnosti k akustické zpětné vazbě. Elektronika je digitálně dokonalá a celá signálová část je umístěna na jediný nevelký plošný spoj. Ovládací elektronika je součástí 10mm čelního panelu z hliníkové slitiny. Napájení má na starosti jeden malý síťový pulzní zdroj. Na čelním panelu je kromě síťového tlačítka pět ovládacích tlačítek, jednořádkový displej a plexi kryt CD zásuvky. Obsluze také plnohodnotně poslouží dálkový ovladač. Bez něho je nemožný pohyb v nastavovacích menu a vlastně i obsluha menu DVD a BD disků. Tím, že přehrávač neumožňuje bezdrátovou komunikaci, není ani k dispozici ovládací aplikace pro mobily nebo tablety.
Kvalita zvukové reprodukce je závislá pouze na kvalitě externího D/A převodníku. Pro majitele vyspělého převodníku nebo AV zesilovače je UBR-X100 výborným řešením pro přehrávání disků bez nadbytečné investice do vestavěných převodníků. Reprodukuje CD, DVD, BD a DVD-Audio disky, což je vlastně téměř nezbytná schopnost. Nosiče DVD-Audio bez problémů přehrává do vzorkovacího kmitočtu 96 kHz a rozlišení 24 bitů. Přehrávač jako PCM signál zvládá i vícekanálové záznamy SACD disků, za předpokladu, že jde o SACD bez CD vrstvy. Zatím neexistuje možnost zvolit stereofonní nebo vícekanálovou DSD vrstvu.

Po upgradu bude ještě lepší
Obrazová reprodukce je naprosto dokonalá, včetně 4K záznamů. Prohlížení fotografií je těžkopádné, streamování filmů je spíš nouzová činnost, konec konců za zlomek ceny BD přehrávače jsou k dispozici jednoúčelové multimediální přehrávače, které zvládají streamování daleko pohodlněji a rychleji. Navíc je nutné mít uložené záznamy v plně kompatibilním formátu – pokud sbíráte všechno, co je použitelné, tak zjistíte, že řadu záznamů přehrávač ani neuvidí. Podobné problémy jsou s externí USB pamětí, fotografie, přestože byly uloženy ve formátu jpg, označil UBR-X100 jako neznámé. Je pravděpodobné, že další upgrade firmwaru tyto nedotaženosti odstraní.
Ovládací menu má pět základních položek: mechanické nosiče, audio, video, foto a nastavení. Nastavení videa chce v klidu zažít, možností je dost a nic není třeba přehánět. Pohyb po NAS serverech není úplně rychlý a komfortní, lze však předpokládat, že s dalším upgradem firmwaru se přiblíží ideálu. Rutinními zkouškami jsem si potvrdil schopnost přehrávat všechny inzerované formáty optických disků. Ovládací software není úplně odladěný, přepínání CD/SACD, stereo/5.1 zatím nefunguje, automaticky přehrává „nejvyšší“ formát, DVD-Audio disky mají plně funkční menu a spustíte spolehlivě vybraný záznam i podle zvoleného formátu, Blu-ray disky jsou u BD přehrávače samozřejmostí. Pro plnohodnotné využití 4K obrazu je dobré sledovat 55″ obrazovku ze vzdálenosti maximálně dvou metrů, jinak je to pouze přepych, bez vychutnání si jemných detailů. Z LAN NAS, stejně jako z USB paměťových systémů můžete audiozáznamy přehrávat bez diskriminace do DSD 128 a PCM do 192 kHz/24 bit. Ovládací firmware funguje, ale zatím občas trochu trucuje, někdy na obrazovce zapomene předchozí booklet.
BD přehrávač Reavon UBR-X100 s relativně příznivou cenou je pro náročnější hifi a video fandy docela dobrým doplňkem špičkového A/D převodníku nebo AV zesilovače. Po vyladění firmwaru bude skvělým univerzálním strojem pro přehrávání mechanicko-optických disků a příležitostnou reprodukci ze síťových zdrojů. Když pomineme některá drhnutí v obsluze, je nutno potvrdit, že jak obrazová, tak zvuková reprodukce je bezchybná. BD pohon je jednoduchost sama, postrádá jakákoliv ovládací přípojná místa a předpokládá se, že bude využívaný především pro přehrávání mechanických nosičů a tomuto účelu slouží bezchybně.

REAVON UBR-X100: 21 290 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑