Hifi

Publikováno 8. února 2022 | Miroslav Láb

0

Rozměrově malý a výkonově velký

Konečně jsem se dočkal novinky od firmy Chord Electronics Ltd. U příležitosti 30. výročí společnost na trh uvedla nejmenší zesilovač s označením Anni, určený pro napájení sluchátek nebo kompaktních reproduktorových soustav. Jako všechny přístroje Chord je i Anni vyroben ve Velké Británii a nápadně to zdůrazňuje nálepka se stylizovanou anglickou vlajkou na spodní stěně.
Kompaktní přístroj s unifikovanými firemními rozměry (stejné mají např. D/A převodník Qutest a phono předzesilovač Huei) je podobně jako všechny ostatní produkty Chord sestaven z přesných dílů z hliníkové slitiny, opracovaných na NC strojích. Zesilovač díky charakteristickým ovládacím prvkům – různobarevně prosvíceným kuličkám – nelze zaměnit s modely jiných výrobců. Zajímavě perforovaný blok zesilovače má na horní přední hraně dvě ovládací kuličky, levou se přepíná základní zesílení (citlivost), druhá vypíná napájecí napětí. Třetím ovládacím prvkem je regulátor hlasitosti, jehož axiálním stiskem se přepíná jeden ze dvou nesymetrických linkových vstupů. Zvolený vstup je indikován modrou nebo rudou barvou třinácti LEDek v okruží knoflíku.
Ostatními prvky jsou přípojná místa. Na čelním panelu nalezneme dva výstupy pro sluchátka – klasický ¼“ jack a 3,5mm zásuvku. Na zadním panelu jsou dva páry 4mm zdířek pro reproduktorové soustavy. Pro ty jsou použitelné klasické banánky, rozměrnější, například WBT vidlice, jsou kvůli malé rozteči zdířek nevhodné. Kromě dvou párů vstupních cinch zásuvek je na zadním panelu čtyřpólová zásuvka pro externí napájecí zdroj a koaxiální výstup napájecího napětí pro další přístroje (například DAC, nebo nabíjecí USB adaptér), posledním prvkem je šroubovací zemní svorka. Jako externí zdroj zvolili konstruktéři klasický počítačový pulzní jednotku 15V/6A se síťovým kabelem zakončeným třípólovou vidlicí, obvyklou u napáječů HP. Přestože má zesilovač rozměry podobné velké krabičce zápalek, výstupní výkon dosahuje hodnoty 2× 10 wattů. Dva páry výkonových tranzistorů jsou připevněny na spodním dílu krytu. Protože by přirozené chlazení nepostačovalo, je pod perforací horní stěny axiální ventilátor, který zajistí odvedení ztrátového tepla i při větších výstupních výkonech. Do minimálních rozměrů zesilovače se vešly dva filtrační kondenzátory po 12 000 μF. Všechny funkce se přepínají pěti miniaturními relé a kuličky přepínačů mění barvu podle zapojení sluchátek nebo reproduktorových soustav. Zmíněný výkon 2× 10 wattů do impedance 8 Ohm je pro řadu aplikací dostatečný, první hifi norma DIN 45 500 požadovala dokonce výstupní výkon pouze 2× 6 wattů. Zesilovač je díky napájení z rozvodné sítě předurčen pro stabilní instalaci, jako sluchátkový zesilovač je dokonalý, pro reproduktorové soustavy pro poslech v blízkém poli je výstupní výkon dostatečný a Anni může být dobrým doplňkem domácího pracovního koutu. A ve stojanu Qutest System Stand (QSS) s D/A převodníkem Qutest a phono předzesilovačem Huei vypadá kombinace se zesilovačem Anni impozantně.

Na čem se testovalo
Zesilovač jsem připojil do řetězce Roon Nucleus, D/A převodníku Audio-GD a na výstupu byla sluchátka AKG K1000, Beyerdynamic DT880 a reproduktorové soustavy KEF R7. Jako testovací posloužily hudební soubory z NAS ve formátu FLAC a WAV (44,1–192 kHz/16–24 bit) a také alba Miles Davis: Tutu (Columbia, 1986), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), The Rolling Stones: Let It Bleed (Virgin, 2012 Remastered), Antonio Forcione & Sabina Sciubba: Meet Me in London (Naim, 1998 – 192 kHz Super Hi Def Edition), Diana Krall: The Girl in the Other Room (Verve, 2004), Arild Andersen: Mira (ECM, 2013), John Coltrane: Blue Train (Blue Note, 1957 – 192 kHz/24 bit), Bill Evans Trio: How My Heart Sings! (Riverside, 2013) a další skladby ze streamovací služby Tidal Master.

Netopýří ucho
Anni ve spojení s reproduktorovými soustavami v běžném pokoji nabídne reprodukci dostatečně hlasitou a spektrálně vyrovnanou včetně pevných, dynamických basů a jemných harmonických. Vokály jsou přesvědčivé a příjemné. Charakter reprodukce zůstává zachován i při sluchátkovém provozu. Pro náročná sluchátka AKG K1000 je výstupní napětí dostatečné i s mírnou rezervou. Rozměrově malý zesilovač je zvukově vlastně docela velký.

ZESILOVAČ CHORD ANNI: 35 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑