Audio

Publikováno 16. února 2022 | Miroslav Láb

0

Kapesní DAC v druhé generaci

Firma iFi Audio, byla založena v roce 2012, sídlí v anglickém Southportu a z jejích kanceláří je organizován vývoj a výroba více jak třicítky audio přístrojů určených především pro mobilní využití. Vlastní realizace je potom svěřena čínským firmám.
Jedním z těchto kapesních přístrojů je mobilní D/A převodník kombinovaný se sluchátkovým zesilovačem. Kontakt s první modrou verzí hip-dac jsme měli předminulý rok a test vyšel v S&V 4/20. Nová verze s označením hip- dac2 se designem od původního modelu neliší. DAC/sluchátkový zesilovač má jednoduché hliníkové pouzdro, tentokrát s povrchovou úpravou oranžovým („Sunset“) eloxováním. Převodník je určen pro spolupráci s mobilními zařízeními, telefony, tablety nebo osobními počítači. Vstupní signál je přiváděn na zásuvku USB-A male, ke které jsou externí zdroje připojovány redukčními kabely: v příslušenství je redukce USB-A (male) – USB-A (female) a USB- -A – USB-C (schází USB-A – Lightning), preferovány jsou přístroje s USB-C, převážně s operačním systémem Android. Druhým přípojným místem je na zadním panelu zásuvka USB-C sloužící pouze pro nabíjení vnitřního akumulátoru, signál nepřenáší. Na předním panelu jsou zásuvky pro připojení sluchátek. Symetrické modely se zapojují do 4,4mm zásuvky Pentaconn, na které při zátěži 600 􀀱 může být napětí až 6,3 V a nesymetrický výstup je na 3,5mm zásuvce jako výstup Single End zesilovače s označením S-Balanced. Uprostřed panelu je knoflík hlasitosti kombinovaný s vypínačem. Po stranách knoflíku štěrbinami prosvěcují barevné LEDky, které indikují formát zpracovávaného signálu. Menší tlačítko funkce Power Match vyřazuje všechna omezení, která prodlužují délku provozu na jedno nabití akumulátoru (až osm hodin) – po její aktivaci je k dispozici vyšší výstupní výkon za cenu větší spotřeby. Rozměrnější tlačítko náleží funkci XBass, která zkoriguje a dynamicky zvýrazní nejnižší kmitočty. Obě funkce má na starosti 16jádrový procesor XMOS a dvoukanálový D/A převodník BurrBrown DAD1793 schopný zpracovávat PCM signály s rozlišením 24 bitů a vzorkovacím kmitočtem 384 kHz a DSD signály. Systémové hodiny mohou mít nejvyšší kmitočet dokonce 768× vyšší, než je vzorkovací kmitočet vstupního signálu. Hip-dac2 také umí přímo dekódovat záznamy MQA.

Utáhne i hladovce
Jako zdroj signálu jsem zvolil iPad Pro a Mac- Book Pro, službu Tidal Master a server Roon Nucleus. Posloucháte-li hudbu z mobilního telefonu ze sluchátkového výstupu, jste omezeni CD formátem, zatímco hip-dac2 vám neomezeně (plnohodnotně) nabídne hi-res záznamy a například službu Tidal Master si užijete jako na dokonalém domácím zařízení (pochopitelně záleží na kvalitě sluchátek). Do menší kapsy není kombinace velkého mobilu a hip-dac2 úplně nejpohodlnější, ale kvalitě je nutné něco obětovat! Výkon i na 3,5mm zásuvce postačoval pro hlasitou, nelimitovanou reprodukci i přes „hladová“ sluchátka AKG K1000 a se zapnutou funkcí XBass. Pokusy s různými formáty záznamu jsou jistě poučné, decentní indikace sedmibarevnými LEDkami však není úplně komfortní. Těch sedm barev spolehlivě rozlišit a případně odečíst z tabulky není úplně přátelské. Na druhou stranu si na kvalitu zvyknete a spolehnete se na ni, takže vám může být jedno, jakou barvu LEDky mají.

IFI AUDIO HIP-DAC2: 4 914 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑