Audio

Publikováno 24. března 2022 | Michal Zetek

0

Kvalita za skvělou cenu

Sony má ve svém katalogu se sluchátky na výběr mnoho skvělých typů, ať z té nejortodoxnější kategorie (hifistické s kabelem) nebo z bezdrátové pro nošení venku. Téměř všechny tyto modely mají ale jedno společné – vysokou částku v cenovce. Proto jsem byl zvědavý, jak na tom bude zástupce z opačného konce cenového žebříčku.
Model WF-C500 patří do kategorie True Wireless sluchátek, tj. takových, která komunikují výhradně bezdrátovým způsobem, a to jak s přístrojem, tak i vzájemně. Koupit si je můžete celkem ve čtyřech barevných provedeních – černém, bílém, zeleném a oranžovém. Jedná se samozřejmě o známý princip přenosu přes rozhraní Bluetooth, pro který Sony zpravidla používá svůj vlastní audio kodek LDAC. U modelu WF-C500 však Sony namísto něho použilo kodek AAC, který je vlastní spíš modelům jisté americké firmy s nakousnutým jablkem ve znaku. Sluchátka jsou špuntového provedení, takže mají úzké protažené zvukovody, na jejichž konce se použijí návleky, které po zavedení do uší sluchátko utěsní ve zvukovodu. Protože každý máme poněkud odlišné boltce, je potřeba, aby sluchátka měla v příslušenství další páry návleků s odlišnými rozměry pro výběr toho ideálního. Sony ke svým sluchátkům přibalilo další dva páry spolu s dobíjecím kablíkem. Špunty mají elektronickou část v kulatém pouzdře, které se po vložení do ucha otočí vzhůru a zapadne do dutiny v boltci. Díky tomu spolehlivě drží v uchu i při vyšší pohybové aktivitě. Ani po delší nošení nejsou v uších nepohodlná. Ovládání se neprovádí decentními dotyky na krčcích, kdy člověk neví, jestli se nedotkl moc letmo, rychle, silně, prudce, zda nepoklepal příliš zleva nebo zprava, aby sluchátka neudělala něco jiného, než chtěl. Sony umístilo na svoje špunty hardwarová tlačítka, kterým napevno přiřadil konkrétní povely. Navíc mezi levé a pravé sluchátko celkem logicky rozdělil jednotlivé úkony, proto je ovládání po chvíli intuitivní a bez problémů jasné komukoliv. Při poslechu pouze s jedním sluchátkem však nemusíte mít nějaké volby k dispozici, i když oddělenému použití špuntů jinak nic nebrání. Vybrané činnosti informují sluchátka ženským hlasem v angličtině nebo jiném jazyce, který máte na výběr (češtinu bohužel ne). Další ovládací komfort nabízí mobilní aplikace, jež umožňuje i nastavení parametrů sluchátek podle selfie snímku vašich uší, což se nevidí ani u dražších modelů konkurenčních značek. Do výbavy sluchátek bohužel nepatří obvod aktivního potlačení okolního hluku, v aplikaci si můžete alespoň zvolit jedenáct ekvalizačních průběhů, z nichž tři si pak přednastavíte podle svého vkusu (pětipásmově). Dokonce máte v aplikaci jakousi provozní statistiku sluchátek, tedy jak dlouho jste je používali v určitém období (den, týden, měsíc, rok). Jako další zvukovou specialitku nabízejí sluchátka režim 360 Reality Audio, coby prostorový zvuk v režii Sony, který spolupracuje s vybranými službami hudebních serverů. K ochraně a přídělu energie slouží dokovací pouzdro ve shodné barvě se špunty.

Solidní volání i přehrávání
Sluchátka umí velmi kvalitně přenášet handsfree telefonní hovory, na obou stranách vládla spokojenost se srozumitelností i čistotou hlasu během hovoru. Při rozumném použití ekvalizačních korekcí vás nepohorší ani poslech náročnějších hudebních žánrů jako jazz nebo klasika. Všechny složky znějí vyváženě a příjemně, bez náznaků zkreslení či rušení. Basy jsou dostatečně přesné a rychlé, jak dokládá např. album Fajt/Meneses: Songs for the Drums. Čisté jsou i vokály, včetně náročnějších hlasů, k nimž patří jistě i Eva Olmerová. Vysokým kmitočtům by možná prospělo více detailů a podrobností, nicméně to je vlastnost určená mnohem dražší modelům sluchátek, a proto netřeba dále kritizovat.

SONY WF-C500: 2 399 Kč
Rivalové: Samsung Galaxy Buds Live (2 990 Kč); Sennheiser CX True Wireless (2 790 Kč).


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑