Audio

Publikováno 15. dubna 2022 | Václav Pavel

0

Neplést s klubíčkem

Nejsme určitě první, ani nejspíš poslední, kdo se při pohledu na Home Pod mini neubránili pocitu, že si z nás konstruktéři a marketingoví mágové dělají legraci. Tohle klubíčko má jako hrát? Vážně?!? A jako hudbu?!? Ano. Seznamte se pravděpodobně s nejkulatějším reprosystémkem ve své kategorii a cenové třídě. Na sto procent jej z principu využijí pouze rezidenti applovského ekosystému, ale to je vlastně jedna z mála věcí, kterou jsme mu s to vytknout.
S firemním předchůdcem HomePod jsme se seznámili již v roce 2018 (S&V 5/18), takže čekání na dalšího pokračovatele dynastie se poněkud protáhlo. Stálo to čekání za to? Mimo veškerou pochybnost… Zůstal snad až omračující zvuk a dramaticky se zvýšila cenová přitažlivost. Pokud tedy vytkneme před závorku zmíněnou skutečnost, že je primárně určen applovským strojkům a připustíme, že psychoakustické fyzikální zákony nejsou slovo Boží, ale spíše taková dobře míněná doporučení, bez bázně a hany tu sympatickou osíťovanou kuličku vydolujme z krabičky a zapojme do elektriky.

Hudbymilovný sukulent
Systémek je opravdu kompaktní (8,4 × 9,8 cm), takže vás může doprovázet prakticky na každém kroku. Možná by bylo šikovnější, kdyby nebyla k provozu nutná síťová šňůra, ale holt musíme počítat s tím, že z HomePodu vždy povede cca metrový kabel s konektorem USB-C na konci (ano, žádný překlep). Home- Pod mini totiž nemá akumulátor. Nabíječku (20 W) s příslušnou zděří najdete v balení. Na výběr máme samozřejmě bílou a černou (pardon, vesmírně šedou!) variantu, ale také modrou, oranžovou a žlutou. Syntetická tkanina plní jak estetický, tak protektorský účel a možní i díky ní zapadne tento sukulent bez květináče do každého interiéru. Od podložky jej odděluje gumová ploška. Hardwarová tlačítka se nekonají. Pro minimalistickou komunikaci se světem slouží „skleněný“ horní panel, kde se po zapnutí objeví prosvětlené plošky ovladačů Volume, středovka slouží jako knoflík Play/Pause, dvojklikem v playlistu skočíte vpřed, trojklikem dozadu a dlouhý stisk vyvolá asistentku Siri. A právě s applovskou asistentkou si užijete zábavu daleko víc než u předešlého modelu. Samozřejmě se bude nejprve chvíli seznamovat s vaším hudebním vkusem, ale za nějaký čas bude schopna vybrat na míru skladbu, která vám v danou chvíli bude nejvíce vyhovovat. Vše funguje naprosto intuitivně. Šémem pro asistentku je kouzelná věta Hey Siri. A pak už stačí jen vyslovit přání: Play Bob Dylan, play The Bad Plus Comfortably Numb, play Hildegard von Bingen, play Madonna American Pie… Záleží samozřejmě na výslovnosti, občas dojde ke kouzelným nedorozuměním (při volbě play Abraxas se po chvíli váhání neozvala magická kytara Carlose Santany, ale hudba domácí novo vlnné legendy). Po čase však lze určitě nalézt se Siri společnou řeč. Kdo však věří pouze svému úsudku, může na Siri samozřejmě úplně zapomenout a vynechat ji z celého procesu. Nicméně je třeba počítat s tím, že výběr hudby především sází na skladby uložené v paměti přehrávače/iPhonu, katalog Apple Music a rozhlasové stanice sdružené v hudebním serveru TuneIn. Přímá podpora serverů Spotify, Deezer nebo Tidal se prozatím nekoná.


Kulička je osazena širokopásmovým reproduktorem, který šíří zvuk rovnoměrně do všech stran pod úhlem 360°, a s hutnými spodky akustického spektra mu samozřejmě pomáhá hned pár pasivních zářičů. V permanenci je kvarteto mikrofonů: tři slouží pro komunikaci se Siri, čtvrtý zachycuje zvuky okolí a jeho úkolem je zajistit bezvadnou komunikaci s uživatelem i při vyšší hladině hluku nebo při vytočeném Volume doprava. Sofistikované zařízení dělá z HomePod mini mimo jiné i firemní čip Apple S5, který dobře znají majitelé aktuálních modelů Apple Watch. Jeho úkolem je bez ustání sledovat umístění HomePod mini v poslechovém prostoru a na základě okamžité analýzy nastavovat optimální výkon.
À propos výkon. HomePod mini hraje hodně dobře a hodně nahlas. Pro běžný poslech v běžném pokoji postačí Volume vytočit bohatě na 70–80 procent, ale pokud to máte rádi „víc“, nebo to vyžaduje situace, ani při vyšších hladinách se nemusíte obávat nějakých výrazných nežádoucích zkreslení či podobných rušivých elementů. Hlavní předností je vyváženost, která se opírá o opravdu pevný basový fundament – ten ale v žádném případě neutiskuje středy, nedejbože výšky. A ocenit musíme i schopnost hrát naopak potichu, aniž bychom museli z hudební paměti lovit polovinu partitury. Pokud do akustické rovnice začleníte Apple TV 4K a Dolby Atmos, možná vaše představa o optimálním minimalistickém cestovním kině dozná změn. A v blízké budoucnosti by změnou firmwaru „podle obvykle dobře obeznámených zdrojů“ měl být realitou i „CD zvuk“ s parametry 16 bitů /44,1 kHz. Jak velí dobrý TWS mrav, lze spárovat dva HomePody do stereo tandemu. Hudební prostor se samozřejmě zpřesní, basy ještě více zhutní, a když tak nad tím nahlas uvažujeme, je to vlastně docela dobrý nápad mít v domácnosti alespoň dva applov ské mini systémy.

APPLE HOMEPOD MINI: 2 490 Kč
Rivalové: Bose SoundLink Colour II (2 390 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑