Audio

Publikováno 2. května 2022 | Michal Zetek

0

Solitér a všeuměl s neobyčejnou tváří

Na trhu se spotřební elektronikou se kromě přístrojů s tradičním vzhledem vyskytují i komponenty, které jsou mírně řečeno zvláštní a jejich tvůrci se netají ambicemi nabídnout světu téměř umělecké dílo. Německý Loewe (stejně jako např. dánský Bang & Olufsen) patří bezesporu mezi takové. Zpravidla reprezentují vyšší cenovou hladinu a designu je mnohdy podřízena i praktičnost.
Po pravdě, tentokrát jsem musel docela dlouho přemýšlet nad tím, kam zaškatulkovat tento přístroj a pořád si ještě nejsem jistý, zda ten název vystihuje vše, co vlastně umí. Jeho schopnosti alternují mezi CD receiverem, který umí přijímat i podcasty, DAB+ a FM pásma (na rozdíl od něj k němu ale nepřipojíte reprosoustavy a vlastně kromě USB ani žádný zdroj signálu), přes internetové rádio až konečně po streamer síťových hudebních služeb, jako jsou Spotify, Deezer nebo Amazon Music. Ve výbavě nechybí hodiny, nastavitelné manuálně, z internetu, DAB vysílání nebo z RDS. K hodinám patří i dva budíky a Sleep Timer. Dost netypické je i provedení Klang S3, který vlastně stojí „na výšku“. Pod textilní tkaninou jeho čelní stěny se skrývají reproduktory, takže ji musíte směřovat směrem k posluchačům a ovládací prvky pak budete mít nahoře. Díky tomu ale z křesla neuvidíte na displej, neboť je spolu s nimi na horním panelu. Plastová skříňka má obvodové stěny z kartáčovaného hliníku, koupit si ji můžete v tmavě nebo světle šedém provedení. Textilní mřížku před reproduktory lze sejmout.
CD mechanika není šuplíková, ale typu slot-in, tedy se štěrbinou, jež disk po zasunutí sama spolkne. Ovládacím prvkům dominuje velký knoflík, kterým se řídí hlasitost (přesnějšímu nastavení pomáhá aretace) a stisknutím jeho středu přístroj zapnete/vypnete. Po jeho obvodu prosvítá diodové světlo, jež lze dálkově vypnout. Regulovat lze i světlo barevného displeje, který při přehrávání MP3 skladeb zobrazuje ID3 tagy a u CD s textem také název alba, skladby a interpreta. Všechna tlačítka jsou designové kolébky s nízkým zdvihem. Obdobně je stavěný i dálkový ovladač, který nezapře, že Klang S3 patří mezi solitéry z vyšší třídy. Mnohem vyšší ovládací komfort však nabízí mobilní aplikace, která je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Appky jsou k tomuto přístroji vlastně dvě – ta ovládací (Loewe Radio), která dokáže přenést na mobil i obraz na displeji, a pak další (my Loewe), jež zprostředkuje registraci přístroje a vyhledání nejbližšího dealerství, respektive servisu. Umí zpřístupnit i plnou verzi manuálu, ale v době psaní tohoto profilu to ještě nesvedla. Tuner disponuje pamětí s 20 místy pro každé pásmo, podcasty s internetovými rádii mají paměťový blok sdílený. Stanice se ukládají manuálně. Internetové rádio umí hledat stanice podle zemí či žánrů, nespolupracuje však s žádným webovým rozhlasovým portálem, jako je např. TuneIn. USB přehrávání nabízí také výběr z adresářů a neprojíždí pouze kontinuálně skladby z celého média. Stejně jako CD přehrávač umí přehrávat náhodně a opakovaně – jednu skladbu nebo celé album. Pro zvukové úpravy máme k dispozici celkem sedm přednastavených ekvalizačních průběhů, další si můžete nastavit a uložit podle svého ucha, nastavují se jen basy a výšky. V aplikaci si můžete ještě zvolit, jak kvalitně se má dekódovat zvuk z komprimovaných datových souborů. Každý kanál dostal dvojici reproduktorů, středobasový má papírovou membránu, výškový impregnovanou kalotu.

Zvuk je, stejně jako design, z vyšších kruhů
Jak mě Klang S3 překvapil (respektive zaskočil) svým provedením, tak se mu to podařilo i při prvním spuštění. Miniaturní reproduktorky v plastové skříňce, které jsou navíc poměrně blízko u sebe, na mě ze začátku nepůsobily jako příliš schopné kvalitního stereozvuku, při poslechu ale musím výrobce ocenit, že se mu povedlo vytvořit dokonalou poslechovou scénu, schopnou přehrávat i náročnější hudební snímky. Všechny složky v nahrávkách znějí skvěle, prokresleně, s dynamickými basy a přirozenými vokály. Příjemné jsou i nejvyšší kmitočty. V rámci možností skříňky, která má reproduktorky nedaleko sebe, přístroj vytvoří i slušnou stereofonní bázi. Snímky populární a taneční, ale třeba i jazzu nebo rocku dokáže Loewe zahrát více než skvěle.

LOEWE KLANG S3: 17 990 Kč
Rivalové: Denon RCD-N11 DAB (15 490 Kč); Magnat MC 200 (16 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑