Hifi

Publikováno 10. května 2022 | Pavel Víšek

0

Monitory z Kalifornie

Americká značka Polk Audio na podzim rozšířila katalog o dostupnější řadu reprosoustav Monitor XT, určenou hlavně pro potřeby domácího kina, ale její „párové“ modely poslouží také v ekonomicky pojatých stereo sestavách, což platí zvláště pro vlajkové lodi Monitor XT70.
S polečnost Polk Audio, která slaví v letošním roce abrahámoviny, vznikla v Baltimoru na východním pobřeží, ale před sedmi lety přesídlila do kalifornského San Diega. Zavedená řada Monitor se do její nabídky nepravidelně vrací už od sedmdesátých let: poprvé na sebe značka upozornila v roce 1974 stojanovými třípásmovkami Monitor 7 a další inkarnace této série se objevila třeba v poslední dekádě minulého století. Nyní je na trhu série Monitor XT (akronym naznačuje, že s přívlastkem eXTra), v níž napočítáme po dvou modelech podlahových soustav, regálovek a centrů, elevační reproduktory pro Dolby Atmos a aktivní subwoofer. Sympatické ceny si žádají vysokou sériovost, takže soustavy, které vyrábějí v Číně, značka nabízí v jediném provedení s kabinety potaženými polomatnou vinylovou fólií v „půlnoční“ černé. Stejnou barvu má průzvučná tkanina na odnímatelných ochranných rámečcích, které u sloupků Monitor XT70 pevně fixuje čtrnáct plastových kolíků, takže úspěšně odolávají rezonancím.

Flexibilní sloupky
Subtilnější kabinety, které jsou uvnitř zatlumené syntetickým rounem, tvoří MDF desky o tloušťce 12 mm a tuhost ozvučnic alespoň částečně vylepšuje vnitřní žebrování. Stabilitu metrovým sloupkům vylepšují obdélníkové základny z černě lakovaných MDF desek, jež přesahují půdorys po obvodě o 20 mm; ty jsou na dolních stěnách v rozích opatřené nízkými pryžovými podložkami, odhmotňovací hroty (nebo aspoň přípravu v podobě lůžek se závity) ve výbavě soustav nenajdeme. Výhodu americké značky představují vlastní reproduktory, jež se při poměrně častém střídání sérií „stěhují“ z vyšších řad do nižších – těm namísto technologických novinek postačuje časem prověřená kvalita. Tweeter, který pracuje s poddajnou kalotou z terylenové tkaniny (ø 25 mm), doplňují dva středobasové měniče (ø 165 mm), jejichž papírové, oboustranně laminované kónické membrány spojují s koši pryžové vlnky s velkým zdvihem. Magnety všech měničů jsou feritové. V modifikaci bassreflexové ozvučnice následují dva pasivní zářiče (ø 203 mm), v podstatě dva woofery s kónickými membránami, zbavené kmitacích cívek a magnetických obvodů. Z hlediska funkce jsou obdobou trubic bassreflexových rezonátorů vyústěných na čelních stěnách, což snižuje nároky na odstup soustav od zadní zdi místnosti a lze tak rovněž lépe experimentovat s jejich umístěním (jenom pozor na extrémy – v blízkosti zdi basy v reprodukci sice přibývají, ale zároveň ztrácejí na přesnosti).

Zvukové jistoty
U elektrických výhybek zmiňuje dokumentace pouze dělicí kmitočet 2700 Hz. K propojení soustav se zesilovačem slouží dva izolované šroubovací terminály, které po nezbytném „odzátkování“ (u severoamerických soustav s benevolentnějšími normami docela překvapivém) akceptují rovněž reproduktorové kabely zakončené banánky. Soustavy kmitočtovým rozsahem 35 až 40 000 Hz (jeho důvěryhodnost zvyšuje interval 41 až 26 000 Hz v úzkém tolerančním pásmu −3 dB) v basech pokrývají tóny z víceméně kompletní druhé nejhlubší kontra oktávy, což představuje milé překvapení. U impedance známe jen minimum čtyři ohmy, jmenovitou hodnotu lze tipovat kolem šesti ohmů, takže s vybuzením soustav si snadno poradí většina zesilovačů.
Sloupky Monitor XT70 potěší plnými, trochu měkčími, ale stále ještě dobře definovanými basy. Střední pásmo je dostatečně prokreslené, výšky jsou čisté, ale mají trochu jasnější charakter. Hudební scéna je široká, do hloubky však už výrazněji nezasahuje. Rezervy zůstávají v transparentnosti, ale to je spíše znakem základní třídy nežli slabinou konkrétního modelu. Pochválit je třeba velmi dobrou dynamiku: hlasitost je ovšem dobré udržovat na běžných poslechových hladinách. Pokud u zesilovače knoflík Volume vytočíme příliš doprava, projeví se už limity subtilnějších ozvučnic.

POLK AUDIO MONITOR XT70: 14 990 Kč
Rivalové: (bez pasivních zářičů) Jamo S 807 (13 790 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑