Audio

Publikováno 17. května 2022 | Václav Pavel

0

Šťastný let

Dobří Zeppelini se vracejí, řekli si nejspíše v anglickém sídle Worthing a nejen příznivcům této prémiové repro legendy dali na hraní další inkarnaci proslulého systému, se kterým jsme měli tu čest se poprvé seznámit již v roce 2008 (S&V 4/08)! Pamětníci si jistě vzpomenou, že prapůvodní modely sloužily také jako dokovací stanice pro iPody – na současných Zeppelinech už kolébku s konektorem opravdu nenajdete a velmi pochybujeme, že by ji někdo postrádal.
Na nový přírůstek do firemní řady jsme si museli počkat dlouhých šest let, ale přístroje tohoto typu věru nepatří k rychloobrátkovému zboží. Nepřehlédnutelný design nenechá nikoho na pochybách, že v poslechovém prostoru se objevil noblesní šlechtic, který ale kromě toho, že skvěle vypadá, také znamenitě hraje. Na výběr máme dvě barevné varianty – tmavší (Midnight Grey) a světlejší (Pearl Grey). Úctyhodné rozměry i váha samozřejmě vyžadují pečlivé zvážení, kam systém umístit. Lze jen doporučit pevný podklad a počítat s tím, že reproduktory směřují pouze dopředu a mírně nahoru. Od podložky jej odděluje bytelný kovový podstavec. V jeho zadní části nalezneme i vybrání, ve kterém se ukrývá síťová přípojka (akumulátor se opravdu nekoná), resetovací tlačítko a zdířka USB-C, jež ale slouží pouze pro servisní účely. Celou čelní plochu kryje potah ze syntetické tkaniny, kterou zdobí stříbrný štítek s logem výrobce. Zadní panel je v horní části osazen pěticí „embosovaných“ ovladačů (+/– Volume, Play/Pause, multifunkční knoflík, Alexa). Co se týká konektivity, s okolím komunikuje prostřednictvím protokolu Bluetooth (aptX), Apple AirPlay 2 a k dispozici je i Spotify Connect. Nedosti na tom, pokud si stáhnete aplikaci Music Bowers & Wilkins, možnosti se ještě rozšíří o další streamovací služby (mj. Amazon Music, Deezer, Qobuz, Tidal, SoundCloud, Last.fm, TuneIn), majitelé iPhonů mohou využít přístup na Apple Music. Z hlasových asistentek je na příjmu již zmíněná Alexa. Aplikace nabízí jednoduchou a veskrze intuitivní obsluhu. Vývojáři sem umístili i jednoduchý ekvalizér, ale jeho účinky na celkový zvukový obraz nelze rozhodně přeceňovat. Zajímavým prvkem je iluminace spodní části, takže při vhodném nasvícené se může zdát, že Zeppelin činí čest svému jménu a levituje nízko nad podložkou. Komu by se to z jakéhokoliv důvodu nelíbilo, žádný problém, osvětlení lze samozřejmě vypnout.

Výpůjčky z nejvyšších kruhů
Konstruktéři nejnovějšího Zeppelina osadili pěticí reproduktorů, které se starají o velmi vyvážený a harmonicky vyladěný sound s hutným spodkem a jiskřivými výškami. Sestavu tvoří pár 25mm tweeterů (vypůjčený z firemní řady 600 Anniversary Series), dvojice 90mm středobasů a nejnižší partie má v referátu centrálně umístěný 150mm basový měnič. Středobasy využívají technologii Fixed Suspension Transducer, známou z vlajkové série 800. Ve spolupráci se zesilovači třídy D se reprosestava postará o výtlak až 240 W.
Momentálně firma nepočítá s nějakou formou multiroomového režimu a pokud by se snad našel nějaký pošetilec, který by hodlal párovat dva Zeppeliny do TWS tandemu, má také smůlu. My jsme však opravdu ti poslední, kdo by něco takového tomuto systému vyčítali. Stejně tak nelze (alespoň prozatím) počítat s Chromecastem, ale na webu se již objevují informace o připravovaném upgradu, který zahrne i širší nabídku hi-res audia včetně MQA. Aktuálně systém zvládá 96 kHz/24 bit.

Nebojí se větších prostor
Velkorysý zvuk je plný detailů a navzdory šířce přístroje lze hovořit o vcelku slušné stereo bázi. Samozřejmě, pokud toužíte s přesností na milimetry určit přesnou polohu všech budíků z úvodu skladby Time na albu The Dark Side of the Moon, asi se holt budete muset poohlédnout po jiném zařízení (hodně štěstí!), ale tuto skutečnost lze z principu B&W systému těžko vytýkat. Za obzvláště povedené považujeme perfektní vyladění všech pásem, žádné nedominuje, neuzurpuje bratry ve zvuku a rukou společnou a nerozdílnou se starají o detaily překypující sound (no, u modelů opatřených iniciálami B&W to ostatně není až tak šokující zjištění, není-li pravda). Přesto musíme obzvlášť pochválit sebejisté basy a velkoryse pojaté střední pásmo. Velkou výhodou oproti mnohé konkurenci je fakt, že svůj mimořádný cit pro plastické zobrazovaní detailů neztrácí ani při tiché reprodukci a naopak při té hlasité nedochází k nežádoucímu zkreslení. Ačkoliv zvuk vychází z jediného kabinetu, zaplní bez problému i větší poslechový prostor. Kéž by po repro nebi létalo více podobných vzducholodí.

BOWERS & WILKINS ZEPPELIN: 21 990 Kč
Rivalové: Denon Home 350 (17 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑