Audio

Publikováno 16. června 2022 | Václav Pavel

0

Lze vylepšovat dokonalé?

Sugestivní otázka z titulku nám vytanula na mysl při testování poslední inkarnace řady Flip. Kupodivu jsme si hned vzpomněli na proslulý výrok slovutného pana Charlese H. Duella, ředitele amerického patentového úřadu, který měl v roce 1889 prohlásit: „Vše, co se dá vynalézt, už bylo vynalezeno.“ S absolutními soudy by se tudíž mělo zacházet opatrně, nicméně máme pocit, že společnost JBL se o permanentní kultivaci svých znamenitých produktů pokouší v pravidelných intervalech už delší čas. A podle všeho se jí to daří více než dobře.
Soudkovité reprosystémy JBL v řadách Flip (Flip 5 recenze v S&V 9/19, Výrobek roku) Charge (Charge 5 v S&V 6/21, Výrobek roku) a Xtreme (Xtreme 2 v S&V 7/18) představují etalon svých tříd. Jejich design a technologická řešení jsou nadčasové a mnohé konkurenční modely založené na podobném principu to jen potvrzují. Větší či menší hudbymilovný válec se dvěma zářiči je prostě idea, která předběhla dobu a nejspíš tady s námi bude ještě hodně dlouho.

Varianta na manévry i na svatbu
Položíte-li modely Flip 5 a 6 vedle sebe, můžete si zahrát oblíbený kvíz Najdi pět rozdílů. Šestka je oproti Pětce kupodivu nepatrně menší (17,8 cm × 18,1 cm) a o něco málo těžší (550 g × 530 g). Malý štítek s logem byl nahrazen velkými, plasticky vyvedenými literami. Pryžové okraje systému na obou koncích se oproti předchozímu modelu nepatrně zmenšily. Zůstalo poutko, tlačítka On/Off, BT, kontrolní dioda, UCB-C konektor a embosované ovladače (Play, ± Volume, Party Boost). Pětce jsme v testu (S&V 9/19) vytkli, že jí chybí patka pro stabilnější pozici na podložce – a ejhle, naše přání bylo vyslyšeno. A z bohaté nabídky barevných variant si podle našeho názoru vybere opravdu každý: napočítali jsme devět verzí – od černé přes kamufláž až po sněhobílou.
Výraznější změny nalezneme uvnitř systémku. Reprosestava nyní zahrnuje 16mm tweeter a jeden woofer (45 × 80 mm), které samozřejmě v jejich bohulibé činnosti podporují dva pasivní zářiče. Šestka disponuje vyšší verzí Bluetooth (5.1) a dokonaleji vzdoruje nepřízni živlů dle indexu IP67, neboť k odolnosti vůči vodě přibyla i prachotěsnost, což jí zaručuje bezstarostný provoz i v extrémním prostředí typů mořská pláž či předvánoční kuchyně. Flip 6 stále sází na skutečnost, že reprosystému (a hlavně jeho uživateli) se může docela dobře dařit i bez hlasových asistentů, bass boosterů a podobných „nezbytností“, kterými své strojky vybavuje mnohá konkurence. A my s JBL tento názor sdílíme. LiIon akumulátor (4800 mAh) slibuje vydržet až dvanáctihodinovou šichtu (přimlouvali bychom se za o trošku větší pracovní nasazení) a z 0 na 100 se nabije za dvě a půl hodiny, což není vůbec špatné.
Přidanou hodnotu představuje aplikace JBL Portable. Obsahuje mimo jiné jednoduchý ekvalizér a pomocí funkce Party Boost můžete párovat více Flipů do party režimu (mono), nebo ze dvou systémků vytvořit stereo pár. Co se týká ekvalizace, u vědomí principiálních omezení nelze mít přehnané nároky, ale manipulací se třemi „šavlemi“ lze do jisté míry zvuk upravovat k uchu svému. Úroveň hudby pochopitelně úzce souvisí s kvalitou zdroje. Mimochodem, paralelně lze se Šestkou spárovat dvě zařízení, tedy například smartphone a notebook, a dle libosti volit, který z nich bude aktuálním dodavatelem hudby.

Zvuk se opět zpřesnil
O kvalitě reprodukce přenosných produktů firmy JBL už na stránkách našeho časopisu byla také řeč – jak jejich zvuk co nejstručněji charakterizovat? Svobodomyslný, sebevědomý. Nechává vyniknout opravdu přesvědčivé basy, a to nikoliv na úkor detailních středů a ničím nezatížených výšek. Oproti Pětce je přesnější a zároveň přímočařejší, ostatně došlo k navýšení výkonu – zatímco předešlý model disponoval 20 W, Šestka má „výtlak“ 10 + 20 wattů. Volume lze vytáčet na maximum bez obav ze zkreslení a jiných neblahých jevů. Milovníci zpěvu Jany Kratochvílové, ke kterým se hrdě hlásíme, si přijdou na své. JBL přesvědčivě zobrazí její jedinečný hlas, který si tak dobře rozumí s kytarou Michala Pavlíčka. Systém můžeme i doporučit i fanouškům členitějších a propracovanějších hudebních žánrů, ale onu zmíněnou přímočarost jistě ocení i členové fan clubu AC/DC.

JBL FLIP 6: 3 690 Kč
Rivalové: Sony SRS-XB33 (3 699 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑