Hifi

Publikováno 6. července 2022 | Václav Pavel

0

Větší brácha

V prosincovém vydání našeho časopisu jsme při představování šikovného minisystému M-7000S upozornili na existenci jeho vyspělejšího sourozence – model M-9000S. Vyplatí se investice do dražšího přístroje z katalogu tradiční firmy? Podle našeho názoru to minimálně stojí za úvahu.
Minisystémy se už zdaleka netěší takové přízni hudbymilovné obce jako třeba na přelomu tisíciletí. Na scéně se objevily nové značky i druhy přístrojů a velice nahlas se přihlásily o svůj podíl na trhu. Překotný rozvoj v oblasti smartphonů a s tím spojený boom bezdrátových reprosystémů řádně zčeřil vody audio branže a někdejší nekorunovaní vládci domácího poslechu se s touto situací museli vyrovnat a hlavně se přizpůsobit. Jestliže si dříve midi-/mini-/mikrosystémy vystačily pouze s CD mechanikou a FM tunerem (či, bůh nás netrestej, i kazetovým přehrávačem), dnes už by s takovou chudobnou nabídkou splakaly nad výdělkem.

Bohatá konektivita
Současný posluchač už má totiž daleko vyšší nároky. Kromě cédéček a oblíbených FM stanic hodlá občas brouzdat DAB éterem, lovit v nekonečných vodách internetových stanic, pouštět si komprimovanou muziku z mobilního telefonu prostřednictvím Bluetooth nebo USB flashky a někteří se neobejdou bez přímé podpory strea movací služby Spotify či dalších. Pokud jste na tom podobně, testovaný model M-9000S vám vše hravě splní.
Na výběr máme opět dvě barevné varianty: stříbrnou (S) a černou (B). Čelnímu panelu dominuje barevný TFT displej, se kterým lícuje tenká šuplíková CD mechanika. Po jeho stranách nalezneme dva knoflíky: levý víceúčelový slouží k ladění stanic, krokování v menu a výběru předvoleb, pravým se ovládá hlasitost. Do spodní části konstruktéři umístili sluchátkový výstup (3,5mm) a USB-A pro připojení flashových pamětí. Horní hranu obsadila tlačítka základních funkcí, která jsou k dispozici také na malém dálkovém ovladači. Dálka je přehledná a ergonomicky dobře navržená, energii jí dodávají dvě AAA baterie. Alternativou obsluhy je univerzální aplikace Undok (vhod by přišla spíše na míru šitá firemní), v případě poslechu ze smartphonu pak samozřejmě jeho ovladače. Na zadním panelu najdeme pár pérových svorek (šroubovací terminály by se nám zamlouvaly víc), linkový vstup (3,5mm) a konektor pro připojení FM antény, a to je vše – leckdo by možná uvítal i LAN pro připojení k domácí síti.
Pohříchu tenoučkými tkaničkami jsou se systémem propojeny dvoupásmové reprosoustavy. Kabely končí v jejich útrobách, takže s jejich výměnou nelze počítat (leda s ultimátní za jiné reproboxy). Tandem měničů chrání plastový rámeček potažený průzvučnou syntetickou tkaninou, který je k ozvučnici uchycen čtyřmi trny. Bassreflex ústí dozadu a od podložky kabinety oddělují miniaturní pryžové podložky – s tím je třeba počítat při hledání jejich vhodného umístění v poslechovém prostoru.

Který zdroj zvolíme?
Prvotní nastavení probíhá relativně svižně a intuitivně. Nejvíc práce asi běžnému uživateli dá vypsat pomocí kursorových tlačítek dálkového ovladače heslo k wifi, ale tuto činnost je zpravidla nutné vykonat pouze jednou. Po výběru některého z jazyků (čeština chybí) a připojení na domácí wifi (není podmínkou, ale pak samozřejmě nejsou dostupné některé distribuční cesty signálu) si zvolíte zdroj. Užitečným pomocníkem je již zmíněný, dobře čitelný displej, který avizuje právě probíhající činnost a nabízí volby. Umí zobrazit i podrobnější informace o právě přehrávaných skladbách, RDS, tagy apod. Do paměti lze uložit až 40 internetových rádií a po dvaceti preferovaných FM, respektive DAB+ stanic.
Pro poslechový test jsme zvolili oblíbené skladby z redakční diskotéky, uložené jak na CD nosičích, tak i na USB flashkách, respektive paměti smartphonu (Apple iPhone 11). V rámci kategorie můžeme hovořit o velmi zdařilé reprodukci, jež nabídne slušně naznačené basy a detailně vykreslené výšky, byť jsme si vědomi jistých limitů, kterými celkový sound „zatěžují“ firemní reprosoustavy, především tenčí stěny ozvučnic a reproduktorové kabely. Vokál Jany Kratochvílové nepostrádá tu zvláštní kombinaci křehkosti a naléhavosti, akustickým nástrojům věříte, že jsou opravdu vyrobeny z přírodních materiálů a nenahradily je rejstříky elektronických kláves. Experimentování se zvukem umožňuje i ekvalizér s pěti přednastavenými režimy. Zkrátka a dobře – pokud stále ještě vlastníte sbírku kompaktních disků, ale zároveň netrpíte předsudky vůči komprimované hudbě a rozhlasové stanice pro vás nejsou předpotopním přežitkem, možná by se vám podobný minisystém doma docela hodil.

KENWOOD M-9000S: 8 990 Kč
Rivalové: Philips TAM8905 (8 999 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑