Hifi

Publikováno 17. července 2022 | Miroslav Láb

0

Z New Yorku s láskou

Titulek je firemní moto z webových stránek výrobce profesionální audio techniky, americké firmy Avantone Pro sídlící v New Yorku, vyrábějící v Číně a kontrolující produkci všech mikrofonů opět v USA. Značka nabízí řadu aktivních i pasivních monitorů, obšírný katalog dynamických a kondenzátorových studiových mikrofonů, včetně odpružených závěsů, tři výkonové zesilovače a také dvoje sluchátka. Dražší model Planar (9 690 Kč, varianty Black a Red) je osazen magnetoplanárními měniči, my jsme měli k dispozici dostupnější sluchátka MP-1 (varianty Black a Creme).
Sluchátka působí robustně, včetně velkých vnějších přírub z hliníkové slitiny připevněných inbusovými šrouby. Primárně jsou vyvinuta a určena pro studiový poslech, a proto vyšší hmotnost a robustnost nejsou na závadu, na cesty a do dopravních prostředků jsou přece jen těžší a rozměrnější. Pod hliníkovými přírubami jsou vlastní plastové mušle, ve kterých jsou upevněny dynamické měniče s membránami o průměru 50 mm a s neodymovými magnety. Pohodlný most a náušníky mají bohaté polstrování s potahem z umělé kůže. Masivní závěsy díky volnému uložení zaručují stabilní usazení na hlavě a rovnoměrný přítlak náušníků po celém obvodě. Sluchátka dokonale izolují od okolí. Přívodní kabel je výměnný a je připojen do 3,5mm zásuvky na levé mušli, zajištěný převlečnou maticí. Na pravé mušli je nezvyklý třípolohový přepínač Vari Voice. MP-1 jsou sluchátka určená zejména pro kontrolní studiový poslech a pro tento účel mají některé originální vlastnosti. Ve střední poloze přepínače fungují standardně, to znamená s vyrovnanou kmitočtovou charakteristikou, v jedné krajní poloze je signál obou kanálů spojen a reprodukce je monofonní, pro kontrolu záznamů s komerčními monofonními systémy. Naopak v druhé krajní poloze je nepatrně zdůrazněn střed řečového pásma, pro kontrolu srozumitelnosti. Jeden kabel je kroucený a druhý (3 m) rovný, oba s dostatečnou délkou pro připojení ve studiu, na pohyb v exteriéru jsou příliš dlouhé.
Zdrojem signálu bylo RAID pole Synology 918+, server Roon Nucleus, Tidal Master, iPad Pro, iPhone 13 Pro, streamer/sluchátkový zesilovač TEAC NT-505. Reprodukce sluchátek MP-1 je vyvážená s dostatkem nepatrně měkčích basů. Poslech z TEACu s nastavenými přeslechy připomíná reproduktorovou reprodukci. Monofonní poslech můžete s výhodou využít při nastavování azimutu přenosky rozdílovým signálem. Třetí „prezentní“ poloha přepínače Vari Voice pozorovatelně omezí přenos především na nízkých kmitočtech a tím zdůrazní řečové pásmo s poklesem celkové hlasitosti – i pro práci ve studiu musíte využití této funkce natrénovat. Poslech z mobilního telefonu přes adaptér je kvalitní a dostatečně hlasitý. Přítlak sluchátek na hlavu je rovnoměrný a ani jejich značná hmotnost příliš nevadí, po delším poslechu se boltce uší trochu potí, odvod tepla není dokonalý.

AVANTONE PRO MP-1: 4 990 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑