Hifi

Publikováno 27. července 2022 | Pavel Víšek

0

Reminiscence na legendu

Stojanové dvoupásmovky 770 zanechaly v historii britské značky Mission hlubokou stopu. V roce 1978 jako první reprosoustavy na světě využívaly středobasové měniče s polypropylenovými membránami. Po dalších dvou generacích a dlouhé absenci na trhu se letos dočkaly přepracované verze s prvky původního designu.
Ikonický model navrhl rok po vzniku společnosti, jež se zpočátku jmenovala Mission Electronics, její zakladatel Farad Azima, absolvent univerzity v Leedsu s iránskými kořeny, s malým přispěním Philipa Swifta a Dereka Scotlanda, kteří stáli o pět let později u zrodu jiné britské společnosti Audiolab. Nová verze odráží retro vlnu posledních let, která se zhlédla zvláště v audio technice sedmdesátých let 20. století, ale originální konstrukce se nedrží s přílišnou pietou a využívá primárně moderní technologie.
Kabinety s povrchovou úpravou výběrovou dýhou v čirém polomatném laku lze vybírat ze dvou provedení (ořech, černě mořený jasan), které spojují bíle laminovaná čela s nepřehlédnutelným logem a typovým číslem, vycházející z originálního designu. Standardní příslušenství zahrnuje stavebnice tuhých stojanů z čtvercových (uvnitř zatlumených) profilů z uhlíkové oceli v univerzálním černém provedení, k jejichž montáži potřebujeme dostatek času i trpělivosti; stojany jsou samozřejmě opatřené odhmotňovacími jehlany, jež doplňují kovové podložky, chránící před poškozením choulostivější podlahy (na stojanech soustavy „povyrostou“ o 445 mm a osy tweeterů se dostanou do roviny uší sedícího posluchače, výška wooferů zároveň odpovídá optimální odezvě basů). Není od věci zmínit návrat výroby z Číny do Anglie, kde soustavy vznikají v novém závodě IAG Group v Huntingdonu v hrabství Cambridgeshire, ležícím ve východní části země.

Fortelnější ozvučnice
Původní tenkostěnné ozvučnice zpevněné i zatlumené bitumenovými deskami u nové inkarnace modelu 770 s vnitřním objemem 38,5 l vystřídaly robustnější konstrukce kabinetů se silnými stěnami ze dvou vrstev MDF desek o celkové tloušťce 24 mm, které uvnitř tlumí molitanové desky a syntetické rouno; vrstvená struktura z dřevovláknitých desek s rozdílnou hustotou efektivněji eliminuje parazitní rezonance kabinetů. Jejich konstrukci dále zpevňují dvě příčky mezi čely a zadními stěnami i přepážky mezi bočnicemi, stabilizující polohu dlouhých trubic bassreflexových rezonátorů. Soustavy jsou osazené firemními měniči nejmladší generace. Tweetery s kalotou z polyesterových mikrovlákem (ø 28 mm) doplňují středobasové měniče (ø 200 mm) s kónickými membránami z polypropylenu plněného minerální drtí, jež s koši spojují pryžové vlnky s velkým výkmitem. Koše z tlakově litého kovu zachovávají přesnou geometrii a jejich štíhlá žebra kladou vzduchu stlačovanému zadní stěnou membrány zanedbatelný odpor. Magnety obou měničů jsou feritové.

Zpracování bez kompromisů
Velkou pozornost věnoval konstrukční tým výhybkám, kterých podle informací značky vyzkoušel na 170 variant i kombinací a jejich ladění zabralo stovky hodin poslechových testů. Dokumentace uvádí pouze dělicí kmitočet 2900 Hz, ale podle všeho jde o zapojení vyššího řádu s prémiovými součástkami, jež zahrnují polypropylenové svitkové kondenzátory a (i překvapivě velké) vzduchové cívky. Solidně dimenzované jsou i průřezy vnitřních kabelových propojek. K propojení se zesilovačem slouží dva jednotlivě instalované šroubovací terminály, umístěné na zadních stěnách pod štítky s výrobními čísly.
Soustavy s kmitoctovým pásmem 42 až 20 000 Hz (v tolerancním pásmu ±3 dB) v basech pokrývají vetší cást druhé nejhlubší kontra oktávy. Se jmenovitou impedancí 8 Ω vykazují prumernou charakteristickou citlivost 88 dB (2,83 V/1 m) i vyrovnaný prubeh impedance, jež neklesá pod 75 procent jmenovité hodnoty, což predstavuje dobrou zprávu pro každý zesilovac. Jeho doporucený výkon anglická znacka uvádí v širokém rozmezí 25 až 200 W na kanál, ale pri výberu konkrétního modelu nebude od veci se držet výkonové rezervy, ležící v horní polovine tohoto intervalu. Dvoupásmovky Mission 770 se totiž zvukove neztratí ani ve vetší poslechové místnosti, k cemuž je deleguje maximální akustický tlak 117 dB (v páru), za který by se nemusely stydet ani leckteré podlahovky.

Na čem se testovalo
Reprosoustavy doplnily komponenty Cambridge Audio, integrovaný zesilovač azur 851A a univerzální Blu-ray přehrávač CXU. Kabely byly značky XSymphony, signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Jeff Beck: Blow by Blow (Analogue Productions-Epic, reed. 2016), Chick Corea: Rendezvouz in New York (Stretch, 2003), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019), CD Luigi Boccherini: Fandango, Sinfonie & La Musica Notturna di Madrid /Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox/Classic, 2005), Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield: Hudson (Motéma Music, 2017) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho
Transparentní, mimorádne cistý zvuk vychází z plných, presne artikulovaných a svižných stredních basu a hlubší jsou alespon velmi pekne naznaceny. Akurátní objem basu dává vyniknout filigránsky prokreslenému strednímu pásmu, které je pro texturu hudebních nástroju klícové. Výšky jsou prirozené, víceméne pruzracné. Široká hudební scéna je prehledná a otevírá se do hloubky. Výborná je také dynamika, ale tady už záleží na synergii se zesilovacem. Velké dvoupásmovky nejsou sice „hladové“, ale s výkonnejším zesilovacem si opravdu sednou. Kvitovat je treba muzikální projev napríc ruznými hudebními žánry. Zvukový obraz zustává konzistentní i pri vyšších hladinách hlasitosti.

MISSION 770: 112 500 Kč


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑