Audio

Publikováno 18. srpna 2022 | Pavel Víšek

0

Vstupenka do střední třídy

Čínská značka Shanling Audio v poslední době rozšiřuje svůj katalog o kompaktnější stolní komponenty, ale nezapomíná zároveň ani na osobní přehrávače. Novinka M7 už s kvalitním D/A převodníkem a sluchátkovým zesilovačem náleží do vyšší části firemní nabídky.
Zatím nejvyšší model M9 vyrobila čínská značka v limitované, rychle vyprodané sérii, která se na český trh vůbec nedostala, a pozici vlajkové lodi aktuálně zaujímá opět osobní přehrávač M8 (S&V 8/21), oproti němuž novinka M7 tolik nezatíží kapsu ani rozpočet (je o 30 g lehčí a 5 000 Kč levnější), ale náleží už do stejné třídy, a dokonce nabízí vyšší výkonovou rezervu i větší vnitřní paměť. Zaoblené bočnice těla z leteckého hliníku zdobí reliéfní vlnovky a zadní stěnu chrání před škrábanci vsadka z polotransparentního tvrzeného skla. Přehrávač je dostupný v univerzálním provedení, jež staví na světle hnědém metalickém odstínu.

Moderní součástky
Barevný dotykový displej s rozlišením 1920 × 1080 pixelů a úhlopříčkou 127 mm pod tvrzeným sklem zaujímá skoro celou přední část přehrávače. Levá strana soustřeďuje tři tlačítka základních funkcí a kontrolku, zapuštěný knoflík vpravo nahoře slouží elektronické regulaci hlasitosti (v rozsahu 0 až 100), ale při stlačení supluje také vypínač. Na dolní hraně najdeme datový i dobíjecí port USB-C a pod krytkou i slot pro paměťovou kartu MicroSD, kterou lze rozšířit vnitřní paměť 128 GB (teoreticky až o 2 TB). Nahoře jsou k dispozici dva sluchátkové výstupy, symetrický pro 4,4mm souosý konektor Pentaconn a nesymetrický pro 3,5mm jack.
Sluchátkový zesilovač v plně symetrickém zapojení, jehož zisk lze regulovat ve třech stupních, je osazený operačními zesilovači Analog Devices ADA4896-2 a MUSES8920, napěťovým regulátorem s nízkým úbytkem napětí ESS Technology ES9311 a bufferem Texas Instruments BUF634A; do zátěže 32 ohmů (při vysokém zisku) dokáže dodávat na symetrickém výstupu výkon až 920 mW, na nesymetrickém pak 406 mW, což představuje rezervu dostatečnou k vybuzení většiny sluchátek. D/A převodník s osmikanálovým obvodem ESS Technology ES9038PRO v diferenciálním zapojení, kdy každý z kanálů ve stereu využívá čtyři paralelní výstupy, vykazuje minimální zkreslení a výtečnou dynamiku. Díky portu USB s osmijádrovým procesorem XMOS podporuje signály PCM do rozlišení 768 kHz/32 bitů i jednobitové streamy DSD po DSD512. Kvitujeme také schopnost plného (šestnáctinásobného) dekódování souborů MQA, jež se rozbalí až na vzorkovací frekvenci 705,6 kHz, respektive 768 kHz. Jitter víceméně eliminují přesné „hodiny“ s programovatelným hradlovým polem třetí generace, řízené dvěma krystaly japonské korporace Daishinku (KDS). Jemné zvukové nuance lze „vyladit“ sedmi volitelnými křivkami u digitálního filtru.

Intuitivní obsluha
Bluetooth ve verzi 5.0 kromě standardu SBC podporuje ze zvukových kodeků pro vysílání aptX včetně verze HD, LDAC a LHDC, na příjmu jen LDAC. Bezdrátová konektivita zahrnuje také duální wifi. Svižnou odezvu „jistí“ osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 665 s operační pamětí 6 GB. Otevřený operační systém Android 10 skýtá víceméně intuitivní ovládání a pomocí download manažera APK není problém stáhnout libovolnou aplikaci. Doporučit lze zvláště Tidal, který ve vyšším tarifu HiFi Plus zúročuje schopnost M7 rozbalit soubory kódované v MQA. Při poslechu přes nesymetrický sluchátkový výstup baterie s kapacitou 7000 mAh vydrží až 10 hodin, v případě symetrického výstupu i bezdrátového připojení přes Bluetooth musíme hodinu a půl slevit. Jak dlouho potřebuje baterie na „zotavení“, návod nezmiňuje, ale procesory Snapdragon mají implementovanou technologii Quick Charge 3.0, takže s kompatibilní nabíječkou lze tento proces urychlit. Výbava zahrnuje USB kabel a dvě ochranné fólie na displej, pouzdro z černé polyuretanové kůže je volitelným příslušenstvím (za 1 290 Kč).
Transparentní, přirozený a mimořádně čistý zvuk má oporu v plných basech se svižnou odezvou. Barvotvorné střední pásmo umocňují filigránsky prokreslené detaily. Výšky jsou zřetelné, bez nepatřičného zdůraznění. Široká, víceméně trojrozměrná hudební scéna i výtečné oddělení nástrojů jsou všudypřítomné, ale vyniknout dávají zvláště členitým nahrávkám. Muzikálnímu projevu vychází vstříc realistická dynamika. Přehrávač lze doporučit nejenom abonentům tarifu Tidal HiFi Plus, ale schopnost plného dekódování souborů MQA je opravdu markantní.

SHANLING M7: 31 990 Kč
Rivalové: Astell&Kern A&futura SE180 (39 990 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑