Hifi

Publikováno 25. října 2022 | Pavel Víšek

0

Praktický všeuměl

Širokou cestu ke kvalitnímu zvuku otevírá sluchátkový zesilovač DA-100 čínské značky xDuoo, nabízející kromě D/A převodníku také Bluetooth s rozsáhlou škálou podporovaných kodeků a jako žolíka ještě dvoukanálový zesilovač.
Společnost xDuoo Technology vznikla v jihočínské aglomeraci Šen-čen v roce 2008, ale její technologické zázemí a erudice se formovaly delší čas, protože už dříve v rámci OEM produkce vyráběla drobnou spotřební elektroniku pro obchodní firmy po celém světě. Těžiště katalogu tvoří sluchátkové zesilovače nejrůznější konstrukce, elektronkové nevyjímajíce. Model DA-100 však využívá polovodiče, převážně integrované obvody, aby v malém těle dokázal nabídnout širokou výbavu, s níž začlení do audio systému i chytrý telefon a notebook; s nadstandardním dvoukanálovým zesilovačem můžeme navíc při ozvučení na aktivní repráčky v plastových kabinetech rezignovat a vybírat raději z dvoupásmových minimonitorů, které zvuk slyšitelně vylepší. Komponent je dostupný v šasi z antracitově šedé hliníkové slitiny, s níž kontrastuje červeně eloxovaný knoflík regulace hlasitosti z téhož materiálu.

Klíčové americké součástky
Celokovové šasi na pryžových nožkách tvoří dva přesně slícované profily, uzavřené dvěma panýlky, nežádoucí interference jsou z velké části odstíněné. Za malé rozměry DA-100 vděčí externímu napájecímu adaptéru (24 V/3 A), který zároveň vylepšuje odstup signálu od rušivých napětí. Velký vnitřní prostor nepotřebují ani miniaturní součástky SMD, osazené na jedné desce plošných spojů metodou povrchové montáže, a zvolené řešení zkracuje také proudové dráhy signálu. Sluchátkový zesilovač využívá integrovaný obvod MAX97220 kalifornské firmy Maxim Integrated, která je akvizicí společnosti Analog Devices; do zátěže 32 􀀱 dokáže trvale dodávat výkon 250 mW (dokumentace uvádí nestandardně 2× 125 mW), což skýtá rezervu pro sluchátka s impedancí do 300 􀀱. Dvoukanálový zesilovač, který pracuje ve vysoce účinné třídě D, disponuje výkonovým integrovaným obvodem Texas Instruments TPA3116D2 s malým hliníkovým chladičem, jenž do čtyřohmové zátěže umí dodávat výkon až 2× 50 W. D/A převodník s obvodem ESS Technology ES9018K2M využívají datový port USB-C, sloužící pro přenos signálů PCM do rozlišení 48 kHz/16 bitů, zasahující však už částečně do sféry audia s vysokým rozlišením, podobně jako Bluetooth ve specifikaci 5.0 s čipem Qualcomm CSR8675, který ze zvukových kodeků kromě standardu SBC podporuje aptX, aptX LL a dokonce i aptX HD a zvukově nejzajímavější LDAC.

Kamarád středně hladových sluchátek
O malý čelní panel se vesměs dělí modrý monochromatický OLED displej s jemnou bodovou matricí a multifunkční knoflík, regulující hlasitost (v rozsahu 0 až 100 dB) a při stlačení během přehrávání alternující funkci Play/Stop. Displej zobrazuje vše podstatné: v bezdrátovém režimu nahoře vzorkovací frekvenci a kodek, na nichž probíhá modrozubá komunikace, o řádek níže nastavenou úroveň hlasitosti i nadbytečný „akční“ grafický prvek, a konečně dole název přehrávané skladby (pokud tuto informaci metadata nahrávky obsahují, delší texty „rolují“). Vpředu zbývá zmínit sluchátkový výstup pro 6,35mm jack. Většinu přípojek soustřeďuje zadní panel. Fyzické vstupy reprezentuje jen datový port USB-C. Škoda, že konektivita postrádá analogové vstupy, alespoň jeden s linkovou úrovní by flexibilitu přístroje zvýšil. Připojení reprosoustav zajišťují dva páry šroubovacích výstupních terminálů s pozlacenými kontakty. Výčet prvků uzavírají zdířky pro připojení anténky Bluetooth a napájecího adaptéru. Příslušenství zahrnuje USB kabel a pozlacený adaptér na 3,5mm jack.
DA-100 nabízí pro sluchátkový poslech čistý, vyrovnaný i dostatečně prokreslený zvuk. Malé rezervy v transparentnosti a oddělení nástrojů odpovídají komponentu základní třídy, ale dynamika je na velmi slušné úrovni, a pokud nepotřebujeme ozvučit „hladová“ sluchátka, malý komponent obstojí se ctí. Pochvalu zasluhuje i nadstandardně vybavený Bluetooth: při bezdrátové komunikaci, kterou zprostředkuje LDAC, se někomu po kabelu ani nezasteskne. Užitnou hodnotu zvyšuje „záložní“ dvoukanálový zesilovač, svižný, dynamický a s dobře kontrolovanými basy.

XDUOO DA-100: 5 190 Kč
Rivalové: Topping MX5 (8 490 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑