Audio

Publikováno 15. listopadu 2022 | Václav Pavel

0

Aspirant na krále večírků

Pokud patříte mezi výstředníky, kteří si doposud z nejrůznějšího důvodu nepořídili apartní bluetoothový reprosystém a hodlají tuto do nebe volající nehoráznost v brzké době napravit, možná pro vás máme tip. A stejně tak mohou zpozornět ti, kterým se jejich starý dobrý ozvučovač komprimované hudby hotoví odebrat na zasloužený odpočinek. Společnost Sony přichází s nepřeslechnutelným modelem SRS-XG300.
Nedosti na tom, kromě zvukových dispozic jej obdařila i slušivým kabátkem a systém je připraven sloužit i v méně komfortním prostředí – index IP67 mu zajistí slušnou rezistenci vůči prachu či písku a u bazénu nemusíte na jeho ochranu najímat speciálního bodyguarda. Vybírat lze ze dvou barevných variant – černé a světle šedé. Válcovité tělo, vcelku obvyklé pro tuto přístrojovou kategorii, je atypicky „projmuté“ v pase a chrání ho odolný potah ze syntetické textilie. Stabilizační funkci plní dva gumové výstupky, které zároveň oddělují reprosystém od podložky. Praktické madlo pomůže při manipulaci po bytě či transportu na večírek nebo k vodě, ale umí se skrýt do pláště, kde nenápadně čeká na svou chvilku slávy. A je věru potřeba, protože tři kilogramy se mohou pěkně pronést.
V horní části nalezneme dvě plošky se standardními ovládacími prvky, vlevo On/Off, BT párování, Mega Bass, vpravo Play/Pause (přijetí/ukončení hovoru), +/− Volume. Vzadu pod gumovou záslepkou objevíme konektor USB-A, jenž poslouží třeba pro dobíjení smartphonu, dále Aux In, USB-C pro nabíjení systému, On/Off iluminace a tlačítko akumulátoru – krátký stisk informuje o aktuálním stavu, dlouhý stisk spouští/vypíná úsporný režim. Tato funkce přeruší nabíjení systému po dosažení 90 % kapacity, čímž by měla přispívat k menšímu opotřebení baterie. SRS-XG300 skýtá velmi slušnou výdrž 25 hodin. Leckdo ocení funkci rychlonabíjení, jež dodá za deset minut energii na více než hodinovou produkci.
Reprosestavu tvoří dva 20mm tweetery a pár středobasů o rozměrech 61 × 88 mm. Tyto firemní měniče Sony X-Balanced by svým „nekruhovým“ tvarem měly lépe vyhovovat potřebám party reprosystému – větší plocha membrány má ambice podílet se na zvyšování akustického tlaku, což by mělo mít blahodárný vliv na reprodukci basů. Ostatně s podobným řešením se již můžeme setkat i u konkurenčních systémů JBL. A do stran směřují dva pasivní zářiče, obkroužené světelnými pásy, které na přání mohou ozvláštňovat svým jasem poslechový prostor (ale také nemusí, k úlevě mnohých). Se systémem lze paralelně spárovat dva spolupracující hudební přehrávače, což ocení nejen osazenstvo večírku s větším počtem potenciálních deejayů, ale třeba i jednotlivec při home offisu, který současně pracuje na notebooku i telefonu.
Aplikace Music Center zvyšuje užitnou hodnotu, prošmejdí váš smartphone a zprostředkuje přímou cestu do všech streamovacích služeb, které zde najde. Dále nabídne výběr přehrávacího módu Stereo Pair (bezdrátově propojí dvě jednotky a nabídne lepší stereo poslech), Party Connect (zvládne spřáhnout až 100 Sony systémů), tři přednastavené obvody, případně třípásmový ekvalizér. Pro hračičky má přichystány i další možnosti: kdo si stáhne aplikaci Fiestable, může si pohrát s funkcemi upravujícími reprodukci à la vokodér. No, proti gustu žádný dišputát, my bychom se bez nich docela obešli. Ale kromě toho umožní pokročilejší ovládání již zmíněné světelné iluminace a některé užitečné funkce v režimu Motion Control – různými pohyby spolupracujícího smartphonu lze například spustit, respektive pozastavit produkci, ovládat hlasitost, pohybovat se vpřed a vzad v playlistu, což může být někdy docela užitečné.

Uspěje v tvrdé konkurenci?
Bluetooth ve verzi 5.2 si poradí kromě jiného i s formáty AAC a LDAC, což umožňuje streamovat hudbu v rozlišení až 32 bitů/96 kHz rychlostí 990 kb/s, a to je výrazně víc, než zvládají mnozí soupeři. Sony hraje velmi dobře, takže by se neměl ztratit ani v této nemilosrdně soutěživé konkurenci podobně disponovaných systémů, ale přece jen vyšší cena mu výchozí pozici v boji o místo na slunci rozhodně neulehčuje.
Basy? Ano basy, to je oč tu běží a Sony je nabídne měrou vrchovatou. Podle našeho názoru nebylo třeba ve valné většině poslouchaných testovacích skladeb basy podporovat a zněly hutně takříkajíc an sich, ale k dispozici je Mega Bass, takže bude záležet pouze na osobním vkusu posluchače, zdali jeho služby využije, či nikoliv. Ale líbil se nám i přednes vokálů i dostatečně detailní reprodukce. Projasněné výšky se nederou za každou cenu do popředí, ale jsou zřetelně odlišené od středů a rukou společnou se starají o neunavující a příjemný poslech, nerušený žádnými disproporcemi. Sympatické je, že se systém nezadýchává ani při maximálních hlasitostech, a naopak nemá tendenci cokoliv zatajovat při tišším poslechu například v noci. Zkrátka a dobře, Sony vám dobře poslouží jak na pořádně rozjeté párty, tak i při klidném poslechu v setmělém obývacím pokoji, pracovně či kuchyni, ale jako společensky aktivní přístroj se nebrání ani spolupráci s kompatibilními sourozenci z firemního ekosystému, s čímž mu pomůže již zmíněná aplikace.

SONY SRS-XG300: 6 990 Kč
Rivalové: JBL Charge 5 (4 590 Kč, S&V 6/21)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑